V súdánské metropoli se bojuje, povstalci ji chtějí převzít

Chartúm - V súdánském hlavním městě Chartúmu o víkendupokračovaly boje mezi povstaleckými oddíly, které se k metropoli přesunuly ze západosúdánského Dárfúru, a armádními jednotkami. Súdán dnes proto přerušil diplomatické styky se sousedním Čadem kvůli údajné čadské podpoře rebelům z Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM). Podle informací z vojenských zdrojů byli již příslušníci JEM z hlavního města vytlačeni a v Chartúmu byl odvolán zákaz vycházení.

Vláda zareagovala vyhlášením zákazu nočního vycházení. Původně se od pátku střety odehrávaly „před branami“ města, pak se však přenesly i na západní předměstí. Súdánská armáda údajně první útok rebelů odrazila.

Boje se od pátku odehrávaly „před branami“ Chartúmu, pak se však přenesly i na západní předměstí. Povstalci se podle svého tvrzení v sobotu zmocnili sousedního města Umdurmánu a pokusili se dostat do Chartúmu na protilehlém břehu Nilu.

Přerušení diplomatických vztahů s Čadem dnes ohlásil v televizním přímém
přenosu súdánský prezident Umar Bašír. Zároveň svalil na čadskou vládu
zodpovědnost za útok povstalců z JEM na hlavní město.

„Jsou to čadské jednotky. Podporované a vycvičené Čadem,“ prohlásil Bašír. Súdánské bezpečnostní síly v noci na dnešek obsadily a prohledaly čadské velvyslanectví v Chartúmu.

Čad účast na útoku popřel, analytici nicméně soudí, že tak zřejmě oplácel
za podobný útok na čadské hlavní město, který se odehrál před třemi měsíci. Súdánská armáda dnes oznámila, že odrazila útok JEM a vytlačila povstalce z ulic Chartúmu. Ve městě byl v sobotu vyhlášen zákaz vycházení, jenž byl posléze odvolán. Omezení pohybu obyvatel zůstává v platnosti v sousedním Umdurmánu, kde zavládl zmatek a po silnicích se pohybovala auta s povstalci.

Státní televize ukázala fotky vůdce JEM Chalíla Ibráhíma, který se prý
skrývá v Chartúmu. Vláda na jeho hlavu vypsala odměnu 125.000 dolarů.

Současný výbuch násilí v Súdánu dnes prostřednictvím Javiera Solany odsoudila i Evropská unie. Solana prohlásil, že dárfúrskou krizi nelze vyřešit násilím, a vyzval Súdán ke zlepšení vztahů se sousedním Čadem. Strany zúčastněné v konfliktu by se měly podle něj zdržet násilí, zvláště vůči civilnímu obyvatelstvu Chartúmu.

Mezi Čadem a Súdánem vládne napětí dlouhodobě. Súdán opakovaně obvinil čadskou vládu z podpory JEM. Čad na druhé straně viní Chartúm z přípravy únorového ozbrojeného puče, při němž se čadští povstalci neúspěšně pokusili sesadit prezidenta Idrisse Débyho. V březnu obě země podepsaly mírovou dohodu, podle níž ukončí podporu povstaleckým skupinám, vzájemné obviňování však ani po podpisu dokumentu nepřestalo.

Násilí v Dárfúru si vyžádalo už nejméně 200.000 obětí na životech. Boje mezi provládními arabskými milicemi a místními nearabskými, většinou černošskými povstalci, kteří vládu v Chartúmu obviňují z podpory milic, trvá už déle než 5 let. Miliony lidí musely opustit svoje domovy a uchýlit se do uprchlických táborů, kde jsou odkázáni na mezinárodní pomoc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína hlásí růst loňský růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do druhého kola prezidentských voleb v Portugalsku postoupili opoziční politici

Postup do druhého kola prezidentské volby mají po sečtení téměř sta procent okrsků jistý socialistický bývalý vicepremiér António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Oba politici zastupují opozici. Premiér Luís Montenegro uvedl, že politický prostor jeho vlády nebude v druhém kole zastoupen. Nikoho zatím v druhém kole, které se uskuteční 8. února, nepodpořil, podotýkají portugalská média.
před 1 hhodinou

Nejméně 21 obětí má nehoda dvou vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Zhruba třicet pasažérů je těžce zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubě obou vlaků bylo podle prohlášení úřadů přibližně 500 lidí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Prokurdské síly potvrdily dohodu s Damaškem, odchází ze dvou oblastí

Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF) potvrdila sjednání dohody o příměří s vládou v Damašku, uvedla v noci na pondělí agentura AFP. Velitel SDF Mazlúm Abdí oznámil, že prokurdské milice odchází ze dvou oblastí, aby prý konflikt „nepřerostl do občanské války“. Dohodu s Kurdy oznámil v neděli prozatímní syrský prezident Ahmad Šará.
před 3 hhodinami

Při lesních požárech v Chile zemřelo nejméně osmnáct osob

Při lesních požárech na jihu Chile zemřelo nejméně osmnáct lidí. Více než 50 tisíc osob muselo být evakuováno. Oznámila to podle agentury AFP tamní vláda. Chilský prezident Gabriel Boric vyhlásil v neděli brzy ráno ve dvou regionech na jihu země stav katastrofy.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V Praze přistálo letadlo s Čechem, kterého věznili ve Venezuele

Letadlo s Čechem Janem Darmovzalem, kterého rok a čtyři měsíce věznil ve Venezuele režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, přistálo v Praze. Na svobodu se spolu s dalšími cizinci dostal poté, co Spojené státy na začátku ledna z Caracasu unesly Madura a jeho ženu do USA. V Otázkách Václava Moravce nedělní přílet avizoval ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem. Posléze připojil, že letadlo přepravilo do Prahy také tři další bývalé vězně venezuelského režimu.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Evropská unie podle FT zvažuje cla za 93 miliard eur v odvetě za Trumpovy hrozby

Evropská unie zvažuje, že zavede na zboží ze Spojených států dovozní cla v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Mohla by také omezit přístup amerických společností na unijní trh. Uvádějí to zdroje britského deníku Financial Times (FT). Tímto plánem by Unie mohla reagovat na tarify, kterými hrozí americký prezident Donald Trump těm ze spojenců v NATO, kteří se staví proti jeho kampani za získání Grónska.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Státy by měly přispět miliardu dolarů za stálé členství v Radě míru, žádá Trump

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa žádá příspěvek ve výši nejméně jedné miliardy amerických dolarů (20,9 miliardy korun) od každé země, která se chce stát stálým členem jeho nové Rady míru, píše agentura Bloomberg s odvoláním na návrh charty organizace. Trump by se stal jejím prvním předsedou a rozhodoval by o zemích, které do ní budou přizvány. Kritici mají obavy, že se Trump snaží vytvořit konkurenci Organizace spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje, informuje Bloomberg.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...