V Rusku vyvěsila komunistická strana billboardy se Stalinem

Moskva - V Rusku se rozhořela debata nad billboardy komunistické strany. Ta vyvěsila ve Voroněži deset obřích plakátů se sovětským diktátorem Josifem Stalinem, reklama připomíná 130. výročí od jeho narození. Úřady se nyní přou o to, zda tato reklama neporušuje zákon. Komunisté označují reklamu za "společenskou záležitost", nikoli za propagandu. Historici a ruská média ale upozorňují na to, že billboardy mohou být chápány jako pohrdání oběťmi stalinských čistek.

Úřady již zjistily, kdo si billboardy objednal, jde o místní komunistickou stranu. Nyní se rozhodují, zda billboard, na němž Stalin ve vojenské uniformě hlásá: Vítězství je naše, a kde stojí také nápis vůdce pro všechny časy a národy, neporušuje zákony o reklamě.

Komunisté v tom mají jasno, prý jde o společenskou záležitost. „Akcí si připomínáme tohoto velkého člověka a jeho zásluhy o naši zem,“ prohlásil voroněžský mluvčí komunistů Sergej Rudakov.

Umístění stalinských billboardů přišlo komunistickou organizaci asi na 80 000 rublů (téměř 50 000 Kč). Některé agentury se nejdříve zdráhaly kontroverzní plakáty vyvěsit, za peníze ale nakonec většina ostych ztratila.

Billboardy mohou propagovat jen zboží a služby

Vedoucí odboru reklamy z místního magistrátu Sergej Bobornikov si myslí, že plakáty nesplňují podmínky pro komerční reklamu, a proto jsou nepřípustné. „Podle práva mají být billboardy využívány jen k reklamním účelům, včetně společenské reklamy. Billboardy nemohou zobrazovat žádné jiné informace. V tom vidím porušení zákona,“ uvedl vedoucí odboru reklamy z voroněžského magistrátu Sergej Bobornikov.

„Podle zákona lze reklamní konstrukce využívat pouze pro propagaci zboží a služeb, včetně sociálních. Jiné využití je nepřípustné,“ dodal. Nyní se čeká na rozhodnutí města, zda billboardy zakáže.

Velká kritika se na billboardy snesla od historiků, kteří připomínají, že Stalin stál za vraždami tisíců nevinných lidí. Odborníci jsou proto zděšení, že tento diktátor je v poslední době v Rusku spíše oslavován, než zatracován. Přesný počet obětí stalinského režimu není znám, podle posledních průzkumů britských historiků prošlo v letech 1929 -1953 sovětskými gulagy více než 14 milionů lidí. Navíc kolem 7 milionů lidí bylo deportováno na různá místa v Sovětském svazu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Volby na Kypru vyhrála pravice před komunisty. Posílili nacionalisté i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru zvítězila pravice před komunisty, oslabili centristé podporující prezidenta a posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influencer, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů a volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše Reuters.
01:04Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Telegraph: Evropské země odmítají pomoc Ukrajině podle požadavku Rutteho

Velké evropské země včetně Francie či Británie odmítají poskytovat Ukrajině 0,25 procenta svého HDP na vojenskou pomoc, jak minulý týden navrhl generální tajemník NATO Mark Rutte na jednání ministrů zahraničí aliančních zemí ve Švédsku. Informoval o tom v neděli britský deník The Daily Telegraph.
04:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Volný Hormuz, konec americké blokády. USA a Írán prý míří k dohodě

Spojené státy a Írán jsou blízko podpisu dohody o prodloužení příměří o dalších šedesát dní. S odvoláním na amerického představitele to píše server Aixos. Předběžná dohoda by měla umožnit znovuotevření Hormuzského průlivu a povolit Íránu neomezeně vyvážet ropu. Jednání o jaderném programu by pokračovala. Dohoda podle íránské agentury Tasním zahrnuje ukončení války na všech frontách, včetně Libanonu.
23. 5. 2026Aktualizovánopřed 17 hhodinami

„Šokující ruský raketový teror,“ zní z Evropy po masivním úderu na Kyjev

Ukrajinské hlavní město Kyjev zažilo v noci největší ruský vzdušný útok za nejméně rok. Úřady hovoří o čtyřech obětech, sto lidí napříč zemí utrpělo zranění. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové vyslali 600 dronů a 90 raket včetně hypersonické střely středního doletu Orešnik, jež zasáhla město Bila Cerkva. Kyjevský starosta Vitalij Klyčko uvedl, že údery způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu. Některé evropské státy ruské údery ostře odsoudily. Ukrajina v noci útočila na vojenské objekty v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Gumové projektily a slzný plyn. Turecká policie vtrhla do centrály hlavní opoziční strany

Turecká policie za použití slzného plynu a gumových projektilů vtrhla do ústředí hlavního opozičního uskupení – Lidové republikánské strany (CHP), aby z budovy dostala sesazené vedení strany, sdělil agentuře Reuters svědek. Soud v Ankaře ve čtvrtek zrušil výsledky vnitrostranických voleb z roku 2023. Předsedu Özgüra Özela má podle soudu nahradit jeho předchůdce Kemal Kilicdaroglu. Úřady později nařídily vyhostit vedení strany z ústředí v Ankaře.
před 20 hhodinami

Při útoku na vlak v Pákistánu zahynuly desítky lidí

Nejméně 24 lidí přišlo o život a dalších asi padesát utrpělo zranění při bombovém útoku na vlak s vojáky v provincii Balúčistán v jihozápadním Pákistánu. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele to uvedla agentura AFP. Nálož explodovala, když vlak projížděl městem Kvéta, které je správním centrem provincie.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Toxická nádrž v Kalifornii se rychle přehřívá, platí stav nouze

Záchranné týmy v okrese Orange County v jižní Kalifornii závodí s časem, aby zabránily úniku nebezpečné chemikálie z přehřáté nádrže. Podle úřadů nadále hrozí i katastrofální exploze. Z okolí se muselo evakuovat 50 tisíc obyvatel, napsala americká stanice CNN. Někteří obyvatelé hlásili podrážděné dýchací cesty či závratě. Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v okrese stav nouze.
včeraAktualizovánovčera v 09:25

VideoV Pobaltí se množí incidenty s drony, vysvětlení příčin se rozchází

V Pobaltí se množí incidenty, kdy na území tamních států přilétají kromě ruských i ukrajinské dálkové drony. Na politické scéně to vzbuzuje značný rozruch – v květnu kvůli tomu padla i lotyšská vláda. Liší se vysvětlení, proč k tomu dochází. Zatímco Kyjev se omlouvá, že na jeho stroje Rusové elektronicky útočí, Moskva baltské země obviňuje, že z nich Ukrajincům umožňují startovat. Ty to odmítají s tím, že podobné dezinformace jsou výsledkem ruské nervozity po rozsáhlých ukrajinských dronových náletech na Moskevskou oblast z předešlého víkendu. „Jedná se o záměrně nepravdivé informace,“ říká ředitel lotyšského Centra krizového managementu Arvis Zile, podle kterého Rusko pokračuje v informační kampani.
včera v 08:25
Načítání...