V libanonských volbách porazila prozápadní koalice prosyrský Hizballáh

Bejrút - Libanon zná svého vítěze v parlamentních volbách. Tím se stala prozápadní koalice kolem sunnitského Hnutí budoucnosti Saada Harírího, která v nedělních parlamentních volbách porazila prosyrský tábor vedený šíitským hnutím Hizballáh. To už také svou porážku přiznalo, i když přesná čísla ministerstvo vnitra zatím podle agentur nezveřejnilo. Volební účast podle ministra vnitra Zijáda Barúda dosáhla rekordních 54,08 procenta, byla tedy nejvyšší za posledních 20 let.

V novém 128členném libanonském parlamentu připadne Harírího koalici 71 křesel, zatímco tábor kolem Hizballáhu bude zastupovat 57 poslanců.

Harírí: V těchto volbách nejsou vítězové ani poražení

Vůdce vítězné protisyrské koalice a zároveň syn zavražděného expremiéra Rafíka Harírího reagoval na úspěch svého bloku blahopřáním Libanonu, demokracii a svobodě. „Libanonci dnes prokázali svou oddanost svobodě a demokracii. V těchto volbách nejsou vítězové ani poražení, jediným vítězem je demokracie a největším vítězem je Libanon,“ citovala agentura Reuters provolání Saada Harírího ke stoupencům před jeho bejrútským sídlem.


Porážku ještě před vyhlášením oficiálních výsledků uznali křesťanští spojenci opozičního šíitského Hizballáhu - ten se zase opírá o Sýrii a Írán. Libanonci tak dali podruhé od roku 2005 najevo, že si nepřejí zasahování do vnitřních záležitostí z východu. „Prohráli jsme volby,“ přiznal vysoký politik blízký bloku tvořeného šíitskými hnutími Hizballáh a Amal a jeho křesťanským spojencem Svobodným vlasteneckým hnutím bývalého generála Michela Aúna. „Akceptujeme výsledek jako vůli lidu.“

Volby doprovázely i mimořádné bezpečnostní podmínky

Hlasování se konalo za mimořádných bezpečnostních podmínek. Po celé zemi bylo rozmístěno téměř 50 tisíc vojáků a policistů a ve velkých městech byly vidět i tanky. Během hlasování bylo podle armádních zdrojů zaznamenáno 123 drobných incidentů.

„Jsem v zásadě spokojen (s průběhem volebního dne),“ řekl ministr vnitra Barúd. Jak ale dodal, byl by ještě spokojenější, „kdyby všechno pokračovalo dobře a všichni přijali výsledky hlasování“. Podobné obavy prý také sdílí 200 mezinárodních pozorovatelů, vyslaných zejména z Carterova střediska. „Naší starostí je, aby Libanonci výsledek akceptovali,“ řekl bývalý americký prezident Jimmy Carter.

Nejpravděpodobněji bude vytvořena vláda národní jednoty 

Podle analytiků bude po volbách nejpravděpodobněji vytvořena vláda národní jednoty. Podle mluvčího Hizballáhu a poslance prosyrského bloku Hasana Fadlalláha není v Libanonu s jeho specifickou různorodostí možná jiná vláda než kabinet spolupráce mezi politickými formacemi.

„Žádná strana si nemůže osobovat mocenský monopol. Od nynějška je důležité, že Libanon otevírá novou stránku založenou na partnerství, spolupráci a porozumění.“

mluvčí Hizballáhu Hasan Fadlalláh

Hizballáh a jeho spojenci měli v odcházející vládě 11 ministrů a právo veta. V předvolební kampani toto hnutí, které se těší podpoře Íránu, zvolilo smířlivější tón, mimo jiné proto, že USA daly předem najevo, že osud jejich další vojenské pomoci Libanonu bude záviset na výsledku parlamentních voleb. Spojené státy totiž považují Hizballáh za teroristickou organizaci.

  • Saad Harírí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/914/91374.jpg
  • Libanonské volby byly pečlivě sledovány mezinárodními pozorovateli autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/914/91317.jpg
  • Plakát vítěze libanonských voleb Harírího autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/914/91318.jpg