V Jerevanu policie zatýká opoziční demonstranty, ČR takové jednání neschvaluje

Jerevan/Baku - V arménské metropoli policie zatkla třicítku opozičních aktivistů obviněných z rozpoutání víkendových nepokojů, při nichž bylo zabito osm lidí. Oznámil to dnes generální prokurátor. V Jerevanu po víkendovém výbuchu násilí platí výjimečný stav. Česká diplomacie dnes okomentovala situaci v Arménii. Podle ní je použití síly proti demonstrantům nepřijatelné, ČR dnes vyzvala k dialogu mezi arménskou vládou a opozicí.

Úřady vypnuly i arménské vysílání Rádia Svobodná Evropa a podle agentury AP zablokovaly jeho internetovou stránku v arménštině. Ještě v sobotu policisté zbili řidiče ve službách stanice, jejímu zpravodaji se podařilo utéci.

„Třicet lidí bylo zadrženo za vyvolávání masových nepokojů, neuposlechnutí příkazů policie a násilí proti policistům,“ uvedla prokuratura. Násilnosti vypukly po více než deseti dnech opozičních demonstrací, které se domáhaly zrušení vítězství premiéra Serže Sarkisjana v prezidentských volbách.

Podle oficiálních výsledků Sarkisjan získal 19. února téměř 53 procent hlasů, což stačilo ke zvolení již v prvém kole. Jeho hlavní soupeř, bývalý prezident Levon Ter-Petrosjan obdržel 21,5 procenta hlasů. Ter-Petrosjan a jeho přívrženci odmítli výsledek uznat a označili volby za zmanipulované, i když podle západních pozorovatelů se odehrály vcelku v pořádku.

V sobotu večer protesty přerostly ve výbuch násilí a odstupující prezident Robert Kočarjan povolal armádu. Opozice nicméně hrozí, že bude v protestech pokračovat hned po zrušení výjimečného stavu. Vláda zase odmítla s opozicí vyjednávat a policie už zatkla několik opozičních předáků, které obviňuje, že prý chystali ozbrojený převrat.

V samém městě panuje už druhý den klid. Podle dnešního prohlášení náčelníka generálního štábu arménských ozbrojených sil generála Sejrana má armáda a policie nyní mají situaci v pevně v rukou.

Mezinárodní scéna je vývojem situace v Arménii znepokojena, což se odráží i v reakci české diplomacie. „Svobodné vyjádření názorů na vládní politiku je podle našeho názoru nedílnou součástí demokratického vývoje, diskuse o budoucím směřování země by se měla odehrávat v mezích zákona a politického dialogu. Použití síly a násilí proti pokojným demonstrantům je zcela nepřijatelné. Česká republika proto důrazně vyzývá arménskou vládu, aby zabránila dalším násilnostem v zemi a propustila zadržené osoby. Současně vyzývá všechny zúčastněné, aby přistoupili ke konstruktivnímu dialogu s cílem snížit napětí a řešit krizi pokojnou cestou,“ zdůraznilo prohlášení českého ministerstva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Volby na Kypru vyhrála pravice před komunisty. Posílili nacionalisté i nováčci

V nedělních parlamentních volbách na Kypru zvítězila pravice před komunisty, oslabili centristé podporující prezidenta a posílila krajní pravice. Do parlamentu se dostali i nováčci hlásající boj proti korupci a influencer, vyplývá z výsledků, které podle analytiků změní politickou scénu na ostrově. K volbám v neděli přišlo něco málo přes půl milionu Kypřanů a volili 56 zákonodárců. Volby byly považovány za lakmusový papírek trendů před prezidentskými volbami za dva roky, píše Reuters.
01:04Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Telegraph: Evropské země odmítají pomoc Ukrajině podle požadavku Rutteho

Velké evropské země včetně Francie či Británie odmítají poskytovat Ukrajině 0,25 procenta svého HDP na vojenskou pomoc, jak minulý týden navrhl generální tajemník NATO Mark Rutte na jednání ministrů zahraničí aliančních zemí ve Švédsku. Informoval o tom v neděli britský deník The Daily Telegraph.
04:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Volný Hormuz, konec americké blokády. USA a Írán prý míří k dohodě

Spojené státy a Írán jsou blízko podpisu dohody o prodloužení příměří o dalších šedesát dní. S odvoláním na amerického představitele to píše server Aixos. Předběžná dohoda by měla umožnit znovuotevření Hormuzského průlivu a povolit Íránu neomezeně vyvážet ropu. Jednání o jaderném programu by pokračovala. Dohoda podle íránské agentury Tasním zahrnuje ukončení války na všech frontách, včetně Libanonu.
23. 5. 2026Aktualizovánopřed 16 hhodinami

„Šokující ruský raketový teror,“ zní z Evropy po masivním úderu na Kyjev

Ukrajinské hlavní město Kyjev zažilo v noci největší ruský vzdušný útok za nejméně rok. Úřady hovoří o čtyřech obětech, sto lidí napříč zemí utrpělo zranění. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové vyslali 600 dronů a 90 raket včetně hypersonické střely středního doletu Orešnik, jež zasáhla město Bila Cerkva. Kyjevský starosta Vitalij Klyčko uvedl, že údery způsobily požár v jedné ze škol. U jiné školy podle něj zablokovaly vchod do krytu. Některé evropské státy ruské údery ostře odsoudily. Ukrajina v noci útočila na vojenské objekty v Rusku.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Gumové projektily a slzný plyn. Turecká policie vtrhla do centrály hlavní opoziční strany

Turecká policie za použití slzného plynu a gumových projektilů vtrhla do ústředí hlavního opozičního uskupení – Lidové republikánské strany (CHP), aby z budovy dostala sesazené vedení strany, sdělil agentuře Reuters svědek. Soud v Ankaře ve čtvrtek zrušil výsledky vnitrostranických voleb z roku 2023. Předsedu Özgüra Özela má podle soudu nahradit jeho předchůdce Kemal Kilicdaroglu. Úřady později nařídily vyhostit vedení strany z ústředí v Ankaře.
před 19 hhodinami

Při útoku na vlak v Pákistánu zahynuly desítky lidí

Nejméně 24 lidí přišlo o život a dalších asi padesát utrpělo zranění při bombovém útoku na vlak s vojáky v provincii Balúčistán v jihozápadním Pákistánu. S odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele to uvedla agentura AFP. Nálož explodovala, když vlak projížděl městem Kvéta, které je správním centrem provincie.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Toxická nádrž v Kalifornii se rychle přehřívá, platí stav nouze

Záchranné týmy v okrese Orange County v jižní Kalifornii závodí s časem, aby zabránily úniku nebezpečné chemikálie z přehřáté nádrže. Podle úřadů nadále hrozí i katastrofální exploze. Z okolí se muselo evakuovat 50 tisíc obyvatel, napsala americká stanice CNN. Někteří obyvatelé hlásili podrážděné dýchací cesty či závratě. Kalifornský guvernér Gavin Newsom vyhlásil v okrese stav nouze.
včeraAktualizovánovčera v 09:25

VideoV Pobaltí se množí incidenty s drony, vysvětlení příčin se rozchází

V Pobaltí se množí incidenty, kdy na území tamních států přilétají kromě ruských i ukrajinské dálkové drony. Na politické scéně to vzbuzuje značný rozruch – v květnu kvůli tomu padla i lotyšská vláda. Liší se vysvětlení, proč k tomu dochází. Zatímco Kyjev se omlouvá, že na jeho stroje Rusové elektronicky útočí, Moskva baltské země obviňuje, že z nich Ukrajincům umožňují startovat. Ty to odmítají s tím, že podobné dezinformace jsou výsledkem ruské nervozity po rozsáhlých ukrajinských dronových náletech na Moskevskou oblast z předešlého víkendu. „Jedná se o záměrně nepravdivé informace,“ říká ředitel lotyšského Centra krizového managementu Arvis Zile, podle kterého Rusko pokračuje v informační kampani.
včera v 08:25
Načítání...