V Číně zemřel lékař, kterému po nákaze koronavirem ztmavla pleť. Jeho smrt pobouřila veřejnost

Události: Lékaři z Wu-chanu (zdroj: ČT24)

V Číně v úterý zemřel lékař Chu Wej-feng, který se v lednu nakazil koronavirem a později mu v důsledku infekce či léčby ztmavla pleť. Zdravotnické zdroje tehdy uváděly, že důvodem bylo pravděpodobně poškození jater. Chu pracoval v centrální nemocnici ve městě Wu-chan, kde se nákaza objevila vůbec poprvé. Na čínských sociálních sítích vyvolala jeho smrt vlnu smutku, rozhořčení i otázek. Podle kritiků se vedení wuchanské centrální nemocnice v počátcích epidemie snažilo nákazu tajit a nutilo lékaře, aby pracovali i bez nejnutnějších ochranných pomůcek.

Přesná příčina úmrtí urologa Chu Wej-fenga nebyla zveřejněna. Virem se nakazil hned v lednu v počáteční fázi epidemie a následující dva měsíce byl léčen v několika různých nemocnicích. V polovině března se jeho stav zlepšil, koncem dubna a v květnu ho ale postihlo krvácení do mozku.

V dubnu informaci o těžké bitvě s virem lékaře Chu Wej-fenga a jeho kolegy, kardiologa I Fana zveřejnila čínská média. Uživatelé populární čínské sociální sítě Weibo byli tehdy ohromeni, když viděli, že oběma mužům výrazně ztmavla pleť v obličeji. 

„Wuchanští lékaři s černou tváří“, jak se jim začalo přezdívat, se tehdy dočkali velkého ocenění jak od vysokých čínských představitelů, tak od řadových občanů. Čínská Komunistická liga mládeže je označila za „anděly, kteří svedli boj se smrtí“. List China Daily uvedl, že lékař I Fan byl konečně propuštěn z nemocnice 6. května.

Lékaři pracovali ve stejné nemocnici

Lékař Chu Wej-feng se podle všeho neuzdravil vůbec. Oba doktoři působili ve stejné nemocnici jako třiatřicetiletý oftalmolog Li Wen-liang, který onemocnění podlehl 7. února. Li se před koronavirem snažil své kolegy varovat již v prosinci minulého roku, policie ho však obvinila z šíření poplašných zpráv.

Podle serveru BBC News není jasné, jestli se oba lékaři navzájem znali, protože wuchanská centrální nemocnice má údajně více než 4200 zaměstnanců. Stejně tak není známo, zda se lékaři mohli nakazit jeden od druhého. Podle čínského listu Global Times se totiž v nemocnici infikovalo asi 68 zdravotníků.

Wu-chan se po čtvrt roce pomalu vrací k běžnému životu
Zdroj: Reuters/Aly Song

Stejně jako v případě Li Wen-lianga i smrt Chu Wej-fenga vyvolala hněv. Informaci o Chuově skonu sdílely na síti Weibo desítky tisíc lidí. Řada z nich kladla otázku, jak vlastně lékař zemřel. Chu byl od 7. února do 22. března napojen na mimotělní oběh ECMO, který nahrazuje funkci srdce a plic, a i poté dál zůstával na jednotce intenzivní péče.

Jeho ošetřující lékař Li Šu-šeng v dubnu uvedl, že má obavy o jeho duševní zdraví. Další diskutéři na síti Weibo vyzvali k propuštění vedoucích představitelů wuchanské centrální nemocnice. „Kdy bude konečně vedení nemocnice pohnáno k odpovědnosti,“ tázal se jeden z přispěvatelů.

Vedení nemocnice potlačovalo varovné zprávy

„Toto je pátý lékařský pracovník, který ve wuchanské centrální nemocnici zemřel,“ upozornil další. Nezávislý čínský server The Epoch Times, který je v pevninské Číně blokován, napsal, že vysocí představitelé zmíněné nemocnice přísně potlačovali počáteční varovné zprávy ohledně nemoci covid-19, aby nepronikly k lékařům, a nutili je vystavovat se obrovskému množství případů nákazy virem bez jakékoli ochrany.

Zpochybňována je také transparentnost čínských údajů z poslední doby. „Netvrdili nám, že všichni pacienti s koronavirem se již dávno uzdravili a byli propuštěni z nemocnic,“ podotkl další diskutér.

Podle serveru BBC nová smrt wuchanského lékaře vzbuzuje obavy, že v čínských nemocnicích může být stále léčeno mnoho pacientů se zdravotními problémy, které jsou přímým důsledkem nemoci covid-19, ačkoli tito lidé již mají testy na koronavirus negativní.