V Arménii to vře. Policie rozháněla demonstranty a zatýkala představitele opozice

Arménská policie v centru Jerevanu zábleskovými granáty zakročila proti demonstrantům, kteří požadují odstoupení premiéra Serže Sargsjana. Při zákroku podle agentur zadržela 228 lidí, mezi nimi i vůdce opozice Nikola Pašinjana a další dva poslance. Podle prokuratury politici pořádali nepovolenou akci.

Protesty, které trvají už desátý den, v neděli v arménské metropoli znovu propukly poté, co Sargsjan odmítl s opozičním předákem vyjednávat, ačkoli ho předtím sám k dialogu vyzval. Setkání v hotelu trvalo pouhé dvě minuty - premiér se záhy po začátku rozhovoru zvedl k odchodu, protože Pašinjan trval na tom, že bude jednat výlučně o odstoupení šéfa kabinetu.

„To není dialog, to je vydírání zákonné státní moci,“ prohlásil při odchodu Sargsjan před televizními kamerami. Dodal přitom, že opozice nemá dostatečnou politickou legitimitu k diskusi.

„Pašinjan, (Sasus) Mikajeljan a (Ararat) Mirzojan hrubě narušili veřejný pořádek, a to nehledě na četná varování od policie. Byli zadrženi na místě činu,“ uvedla v prohlášení prokuratura, která tak popřela předchozí tvrzení bezpečnostních složek, že politici zadrženi nebyli.

V případě, že prokuratura poslance do 72 hodin obviní, bude o jejich vydání jednat na zvláštním zasedání parlament. Jaký trest hrozí politikům, zatím jasné není. 

Sargsjan s Pašinjanem během setkání
Zdroj: Reuters/Vahram Baghdasaryan

Prezident vyzývá k dialogu

Arménský prezident Armen Sarkisjan vyzval občany, aby svým jednáním neohrožovali bezpečnost země. Poukázal přitom na přerušené rozhovory. „Je třeba upustit od destruktivního jednání a pokračovat v hledání možnosti dialogu,“ uvedl v prohlášení.

Nicméně po dopoledním tvrdém zásahu policie v Jerevanu vyrazilo podle médií do ulic metropole a dalších měst ještě více demonstrantů.

Předseda vlády, který do funkce nedávno vstoupil po deseti letech v úřadu prezidenta, prosadil loni v Arménii zrušení prezidentského systému a jeho nahrazení systémem parlamentním. Podle opozice si tak chce uzurpovat moc. Demonstranti už od pondělí blokují jerevanské centrum a žádají Sargsjanovo odstoupení.

Vydáno pod