Osobnosti italské veřejné sféry od politiků po spisovatele spustily kampaň, kterou chtějí přední italský slovník donutit ke změně definice u hesla žena. Je u něj uvedeno mimo jiné na třicet označení pro sexuální pracovnici či různé výrazy pro služku. To umocňuje problém sexismu ve společnosti, píše iniciativa v dopise zveřejněném v deníku La Repubblica.
Už žádná děvka. Italské osobnosti chtějí ze slovníku smazat sexistické definice ženy
Slovník Treccani by podle zhruba stovky významných signatářů u hesla žena neměl uvádět synonyma s negativní konotací, a to obzvlášť v případě, kdy u hesla muž převažují pozitivní slova. U ženy se nyní nachází mimo jiné výrazy puttana (děvka), cagna (čubka) či zoccola (kurva). U hesla muž jsou uvedena veskrze kladná synonyma, například uomo d'affari (podnikatel) či uomo d'ingegno (génius).
„Takové výrazy jsou nejenom urážlivé, ale upevňují negativní a misogynní stereotypy, které ženy staví na úroveň věci a ukazují je jako méněcenné bytosti,“ píše se v dopise.
Jiná kultura, jiný jazyk
Slovník Treccani se k výzvě zatím nevyjádřil. Pod heslem žena je však připsáno, že některé výrazy odrážejí jazyk vznikající v kultuře, které po staletí dominovali muži.
„Slovník slovní zásobu nevybírá na základě morálního soudu či předsudků. Pokud společnost a kultura vyjadřují negativitu skrze slova, slovník je nemůže odmítnout zaznamenat,“ napsal podle nadace Thomson Reuters Foundation jeho vydavatel v listopadu loňského roku.
„Tato slova prostě nejsou synonyma ke slovu žena. Mohou být urážlivými synonymy ke slovu sexuální pracovnice, ale ne žena,“ domnívá se aktivistka Maria Beatrice Giovanardiová, která za kampaní stojí a jež se podílela i na obdobné petici proti prestižnímu anglickému Oxfordskému slovníku. Ten u hesla žena rovněž uváděl synonyma jako čubka či kočka.
„Najít u té definice cokoliv pozitivního je opravdu obtížné, je to velmi zastaralé,“ uvádí Giovanardiová k slovníku Treccani. Doufá, že dopis, pod který se podepsala i bývalá předsedkyně italské sněmovny Laura Boldriniová či spisovatelka Michela Murgiaová, rozproudí v zemi veřejnou debatu. „Sexismus je každodenní záležitostí. A slovníky jsou především výchovná pomůcka,“ dodává aktivistka.