Útok hackerů na studio Sony. FBI zatím nemá důkaz o zapojení Pchjongjangu

Pchjongjang/Washington – Hackeři spojovaní se severokorejským komunistickým režimem vyzradili telefonní čísla hollywoodských hvězd Brada Pitta, Julie Robertsové a Toma Hankse. Zveřejnili také podrobnosti o alternativních jménech, která řada slavných herců používá, když cestují inkognito. Informoval o tom dnes list The Daily Telegraph. Zmíněná hackerská skupina označující se jako Guardians of Peace (Strážci míru) se poslední dva týdny při svých útocích soustřeďuje na filmové studio Sony Pictures Entertainment.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dnes ale oznámil, že zatím není k dispozici důkaz, který by Pchjongjang s bezprecedentním hackerským útokem na hollywoodské studio Sony spojoval. „V tuto chvíli nic neukazuje směrem ke KLDR,“ prohlásil Joe Demarest, který má v FBI na starosti kybernetickou bezpečnost. Dodal, že vyšetřovatelé nemají k dispozici žádný důkaz, který by potvrzoval zapojení severokorejské vlády.

  • Filmová společnost Sony je producentem komedie The Interview (Rozhovor), jež pojednává o atentátu na vůdce KLDR Kim Čong-una. Snímek má mít premiéru v amerických kinech 25. prosince.

Pchjongjang autorům snímku už v létě hrozil „tvrdou a nemilosrdnou odvetou“ a studio z hackerských útoků podezírá právě Severní Koreu. Ta už ale vzkázala, že s útokem nemá nic společného. Počítačovým pirátům se podařilo na několik dnů ochromit systém firmy Sony a také z něj ukrást pět dosud nedistribuovaných snímků, které umístili k volnému stažení na pirátské servery.

Strážci míru obviňují film z teroristického zaměření (zdroj: ČT24)

Při nejnovějším útoku byla prozrazena rovněž alternativní jména Daniela Craiga, Natalie Portmanové a Tobeyho Maguirea, která tito herci používají například při registraci v hotelech, když si nepřejí být prozrazeni.

Hackeři také v pondělním vzkazu varovali společnost Sony, aby neuváděla do kin „teroristický snímek, který může porušit mír v regionu a rozpoutat válku“. „Vy, Sony ani FBI, nás nenajdete!“ dodali hackeři.

Své vlastní hackery Pchongjang školí už od 80. let. Říká jim Jednotka 121 a patří mezi elitu tamní armády. Potvrzují to i jejich bývalí kolegové. „Jsou to ti nejlepší a nejtalentovanější lidé Severní Koreje,“ říká Kim Heung-Kwang, v KLDR bývalý profesor počítačové vědy, jeden ze zběhlíků od severokorejské armády.