USA varovaly Japonsko před možným jaderným únikem z ponorky

Tokio - Americké vojenské námořnictvo varovalo Japonsko, že z jeho jaderné ponorky, jež před časem kotvila ve dvou jihojaponských přístavech, možná uniklo nízké množství radiace. USA uvedly, že jde o "zanedbatelný" únik. Samotná zpráva o něm ale může vyvolat novou vlnu nevole v Japonsku, kde je za kontroverzní považována jak americká vojenská přítomnost, tak americká plavidla na atomový pohon.

Japonské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že bylo informováno americkým vojenským námořnictvem o tom, že z jaderné ponorky USS Houston mohlo uniknout malé množství radiace během březnové a dubnové zastávky v japonských přístavech Sasebo a Okinawa. Při měření nebyla ve vodách těchto přístavů zvýšená radioaktivita zaznamenána.

Nicméně zpráva o možném úniku přichází jen několik týdnů před tím, než má do přístavu Jokosuka jižně od Tokia připlout americká letadlová loď USS George Washington. Dorazit má koncem září a stane se prvním americkým vojenským plavidlem na atomový pohon, jehož trvalým stanovištěm bude Japonsko.

Právě připlutí lodi George Washington vyvolalo řadu protestů. Masahiko Goto, právník zastupující občanskou skupinu, která je proti umístění americké letadlové lodi v Jokosuce, ostře kritizuje americké námořnictvo, že zadrželo informaci o úniku radiace.

„Zjistili to před řadou týdnů a neinformovali okamžitě japonskou vládu,“ uvedl Goto v prohlášení. „Způsob, jakým se americké námořnictvo v tomto případě zachovalo a nedostatek průhlednosti ukazují, že jim v žádném případě nemůžeme věřit,“ dodal.

Obyvatelé Japonska, které se jako jediná země na světě stalo terčem jaderného útoku, jsou velmi citliví vůči vojenskému využívání jaderných technologií i vůči přítomnosti amerických vojáků na svém území. Poté, co USA v srpnu 1945 shodily atomové bomby na japonská města Hirošima a Nagasaki, zemřelo nejméně 200 000 lidí.