Podle Úřadu vysokého komisaře OSN (OHCHR) se na Krymu za tři roky ruské okupace výrazně zhoršilo dodržování lidských práv. OSN také kritizuje snahy Moskvy o upevnění kontroly nad anektovaným poloostrovem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že zatím nebude reagovat, protože nemá zprávu k dispozici.
Ukrajinština mizí, oponenti jsou umlčováni. OSN kritizuje počínání Rusů na Krymu
Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov v březnu 2014 po spěšně zorganizovaném referendu. Začlenění Krymu do Ruské federace drtivá většina států neuznala. Západ kvůli tomuto kroku zavedl vůči Moskvě sankce, jež trvají dosud.
Přičlenění ukrajinského poloostrova k Rusku odsuzují i dvě rezoluce Valného shromáždění z let 2014 a 2016. „Lidskoprávní situace se na Krymu od počátku okupace Ruskou federací výrazně zhoršila,“ uvádí závěry nové zprávy OHCHR.
Její autoři považují za nepřípustné, že Rusko na Krymu zavedlo své zákony a snaží se území zabudovat do ruské „politické, sociálně-ekonomické, vzdělávací, informační, kulturní a bezpečnostní“ sféry. „Výuka v ukrajinském jazyce téměř zmizela,“ popisuje například dokument.
Rusko podle úřadu OSN pro lidská práva podporuje na Krymu skupiny loajální Moskvě a umlčuje veškerou kritiku, a to i pokud jde o mezinárodní pozorovatele. Z toho důvodu například nemohli vyšetřovatelé OSN v rámci tvorby nové zprávy vstoupit na Krym a studii vytvářeli za pomoci rozhovorů vedených z pevninské Ukrajiny.
Ruské soudy na Krymu údajně přehlížejí „závažné překračování práva na život, svobodu a bezpečnost“, zároveň „často nedodržovaly presumpci neviny či právo na obhajobu“. „Činitelé Ruské federace se od roku 2014 na Krymu dopustili mnohých porušení práva na fyzickou a duševní nedotknutelnost,“ uvádí zpráva OSN.
Zpráva kromě právních a fyzických represí popisuje také kroky Moskvy usilující o zpřetrhání vazeb mezi Krymem a zbytkem Ukrajiny a naopak posílení integrace s Ruskem. „Poloostrov byl napojen na ruskou energetickou síť, rovněž se staví železniční a silniční most přes Kerčský průliv.
Tato stupňující se integrace je dále upevňována populační výměnou z Ruska na Krym a z Krymu na pevninskou Ukrajinu, která většinou sleduje posílení proruského cítění na poloostrově,“ uvádí OHCHR.
Předpojatá zpráva, odmítá kritiku Rusko
Člen krymské regionální vlády v reakci uvedl, že dokument je plný protiruské rétoriky a je založený na poznatcích ukrajinských skupin. Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová zprávu kritizovala s tím, že jde o „nespravedlivé a předpojaté posouzení situace v oblasti lidských práv na Krymu“.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že zatím nebude reagovat, neboť nemá materiál k dispozici.
OSN teď Moskvu žádá, aby zmiňované zločiny začala vyšetřovat, obnovila ukrajinské zákony a zajistila svobodu projevu, shromažďování, myšlení a víry. „Je tady naléhavá potřeba odpovědnosti za porušování lidských práv a zajištění kompenzace pro oběti,“ citoval vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna web rádia Svobodná Evropa.
Organizace dále apeluje na světové lídry, aby zástupce Ruska při setkáních konfrontovali s případy zločinů porušujících lidská práva.