Ukrajinské drony zasáhly leteckou továrnu a sklad ropy v Rusku

Ruské město Smolensk na západě země se v noci stalo terčem náletu ukrajinských dronů, uvedla ruská a ukrajinská média s odvoláním na tamní úřady. Ukrajinská armáda později oznámila, že bezpilotními letouny zaútočila na tamní letecký závod a také na ropný sklad ve Voroněžské oblasti. Rusko i Ukrajina zároveň informovaly o sestřelení desítek dronů druhé strany.

„Ve Smolenské oblasti právě pokračuje útok ukrajinských bezpilotních letounů! V oblastním centru zasahuje protivzdušná obrana,“ napsal gubernátor Vasilij Anochin kolem půlnoci z pondělí na úterý. Vybídl obyvatele ke klidu a k vyhýbání se otevřeným prostorám. Později činitel tvrdil, že protivzdušná obrana pokus o nálet odrazila a že se vše obešlo bez obětí a raněných, jen s poškozením střech a oken v důsledku pádu trosek bezpilotních strojů.

Server RBK-Ukrajina s odvoláním na informace z ruských sociálních sítí napsal, že drony zřejmě útočily na tamní rafinérii či leteckou továrnu. O možném úderu na letecký závod psal také server Meduza nebo portál Baza. Ruské úřady o úderu na letecký podnik, který se nachází ve Smolensku, neinformovaly. Tamní ministerstvo obrany hlásí pouze sestřelení deseti dronů nad Smolenskou oblastí.

Ukrajinský generální štáb později na Facebooku sdělil, že ukrajinská armáda zasáhla řadu důležitých objektů v Rusku a konkrétně zmínil právě smolenský letecký závod, v jehož areálu podle něj byly zaznamenány výbuchy.

Šéf ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko upřesnil, že se závod podílí na výrobě a modernizaci vojenských letadel. „Zajišťuje také obecné opravy a údržbu letecké techniky, což umožňuje Ruské federaci zachovat bojeschopnost zastaralých modelů letounů,“ napsal na Telegramu. Podle Meduzy se v továrně vyrábí mimo jiné rakety Ch-55 nebo Ch-59 a závod je na sankčním seznamu západních zemí.

Údery v Rusku

V ruské Voroněžské oblasti ukrajinské drony v pondělí večer opět napadly a zapálily sklad pohonných hmot ve městě Liski, které leží více než sto kilometrů jižně od regionální metropole. O požáru v důsledku pádu jednoho z bezpilotních letounů do areálu skladu informoval gubernátor Voroněžské oblasti Alexandr Gusev, jehož vyjádření citovala ruská a ukrajinská média. Ukrajinský generální štáb v úterý napsal, že ukrajinské drony tento sklad zasáhly už podruhé během jednoho týdne. Hoří tam nádrže s pohonnými hmotami a mazivy, která využívá ruská armáda, tvrdí štáb.

Ruský resort obrany podle agentury TASS uvedl, že ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila 55 ukrajinských dronů nad šesti ruskými regiony – dvaadvacet nad Brjanskou, dvanáct nad Rostovskou, deset nad Smolenskou, šest nad Voroněžskou, čtyři nad Saratovskou a jeden nad Kurskou oblastí.

Ukrajinské drony podnikly během uplynulého roku přinejmenším 81 útoků na ruské rafinérie a sklady pohonných hmot a přinejmenším v 64 případech způsobily požáry, podotkl server BBC News, podle kterého se během roku údery více soustředily na zařízení sloužící k zásobování ruských vojsk. Nálety podle portálu vedly ke snížení výroby benzinu a nafty v Rusku a zvýšení cen pohonných hmot.

Ruské drony nad Ukrajinou

Ukrajinské letectvo informuje naopak o ruském vzdušném útoku, invazní síly podle něj vyslaly v noci na úterý na Ukrajinu 131 dronů různých typů a čtyři balistické střely Iskander-M. Ukrajinská protivzdušná obrana podle informací armády sestřelila 72 ruských bezpilotních strojů a dalších 59 zmizelo z radarů, aniž by byly informace, že způsobily škody. O osudu střel se nezmiňuje.

Noční útok podle ukrajinských vzdušných sil způsobil škody v Poltavské a Čerkaské oblasti, kde měly být poškozeny budovy úřadů nebo soukromé domy. Obešel se ale bez mrtvých a zraněných.

Posilování obrany na Krymu

Agentura Ukrinform s odkazem na partyzánské hnutí přinesla zprávu, že ruské síly na okupovaném poloostrově Krymu posilují systém opevnění v Balaklavském zálivu, aby lépe chránily oblast před námořními drony a sabotážními skupinami. „Aktivně vyhledáváme slabá místa této obrany,“ prohlásili partyzáni.

Ukrinform míní, že ruská armáda začala znovu využívat k vojenským účelům podzemní ponorkovou základnu ze sovětské éry, která dříve fungovala jako muzeum. Podzemní komplex může sloužit k umístění, opravě a údržbě ponorek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 20 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 3 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 4 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...