Turecko oznámilo, že zahájilo vojenskou ofenzivu proti silám syrského prezidenta Bašára Asada na severozápadě Sýrie. Ankara tím reaguje na útoky, které jí tento týden v syrské provincii Idlib způsobily silné ztráty. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tureckého ministra obrany Halusiho Akara. Ankara si podle něj ale nepřeje žádnou vojenskou konfrontaci s Ruskem, které Asada vojensky podporuje.
Turecko spustilo ofenzivu proti Asadovi na severozápadě Sýrie. Chce se ale vyhnout střetu s Ruskem
Syrská armáda se za podpory Ruska snaží v Idlibu zajistit kontrolu Asadova režimu nad touto severozápadní provincií, již zčásti ovládají stále oponenti Damašku a islámské radikální skupiny.
V únoru syrské jednotky ve snaze zajistit klíčové dálnice znásobily ofenzivu a dostaly se tak do blízkosti tureckých pozorovacích stanovišť, na jejichž zřízení se v minulosti Turecko, které podporuje některé z povstalců, dohodlo s Ruskem.
„Operace Jarní štít, která byla spuštěna po mrzkém útoku z 27. února v Idlibu, úspěšně pokračuje,“ konstatoval Akar. Ankara podle něj „nemá v úmyslu“ vejít do střetu s Moskvou.
Turecký ministr obrany podle agentury AP vyzval Moskvu, aby Asada přesvědčila, aby se stáhl na okraj Idlibu či na linii z příměří z roku 2018.
Těžké boje v syrském Idlibu z minulých dní vyvolaly mezi Ruskem a Tureckem mimořádné napětí. Ankara při čtvrtečním syrském útoku přišla o 33 vojáků. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Turci byli mezi útočícími povstalci, což ale turecký ministr obrany popřel.
V Ankaře v neděli policie zadržela šéfredaktora pobočky ruského státního média Sputnik a další tři spolupracovníky webu, který jeho kritikové považují za dezinformační.
Sestřelené letouny
Syrské síly v neděli sestřelily turecký bezpilotní letoun na severozápadě země u města Sarákib, které ve čtvrtek dobyli zpět povstalci. Oznámila to média blízká armádě. Damašek posléze oznámil uzavření vzdušného prostoru v oblasti. Syrská média také informovala, že turecké síly v Idlibu sestřelily dvě syrská letadla. Piloti se katapultovali a přežili.
Město Sarákib leží na dálnici z Damašku do Aleppa a v minulých měsících ho střídavě držely jednotlivé strany konfliktu. V oblasti se stále intenzivně bojuje, uvádí syrská státní média i opoziční aktivisté.
Kvůli bojům v Idlibu své domovy opustil necelý milion lidí. V Turecku se paralelně vydaly k hranici s Evropskou unií tisíce dalších migrantů v reakci na čtvrteční konstatování vysoce postaveného tureckého činitele, že Ankara už jim nebude bránit v tom, aby hranice přešli. To v sobotu zopakoval i prezident Recep Tayyip Erdogan.