Turecko během několika dní zahájí v Sýrii ofenzivu proti Kurdům, oznámil Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ohlásil novou ofenzivu proti kurdským milicím YPG na severu Sýrie. Začít by podle něj měla během několika dnů. Milice v oblasti bojují spolu s americkými jednotkami proti radikálům z organizace Islámský stát (IS). Podle agentury Reuters tento krok dále zkomplikuje vztahy Ankary s USA a jejich společné působení na severu Sýrie.

„Během několika dní zahájíme operaci východně od Eufratu, abychom oblast vyčistili od separatistické teroristické organizace,“ prohlásil Erdogan v Ankaře s odkazem na YPG. „Cílem Turecka nebudou američtí vojáci, ale členové teroristických skupin,“ dodal turecký prezident.

Erdoganovo prohlášení přichází den poté, co americké ministerstvo obrany oznámilo, že v oblasti zřídí vlastní kontrolní stanoviště, aby „zabránilo střetům mezi tureckou armádou a kurdskými milicemi“. Minulý týden turecký ministr obrany Hulusi Akar žádal zvláštního amerického zmocněnce pro Sýrii Jamese Jeffreyho, aby taková pozorovací stanoviště USA nezřizovaly.

„Je jasné, že cílem amerických pozorovacích stanovišť v Sýrii není ochrana země před teroristy, ale ochrana teroristů před Tureckem,“ řekl Erdogan. Prezident rovněž obvinil Washington ze „zdržovací taktiky“ ohledně červnové dohody o stažení kurdských milic z města Manbidž, které leží západně od řeky Eufrat.

Rozložení sil v Sýrii – září 2018 až únor 2019
Zdroj: syria.liveuamap.com

Ankara považuje kurdské milice YPG za teroristickou organizaci. Důvodem turecké operace na severu Sýrie je ale hlavně obava z rostoucího vlivu Kurdů v regionu u turecké hranice, na jejíž druhé straně působí separatistická organizace Strana kurdských pracujících (PKK). Ta vede s tureckou armádou už několik desetiletí ozbrojený boj za autonomii Kurdů.

Turecko minulý měsíc oznámilo, že dohoda o Manbidži by měla být naplněna do konce roku. Od listopadu v tomto městě působí společné americko-turecké hlídky, předtím zajišťovaly hlídky v oblasti Turecko a Spojené státy odděleně. Kurdské milice se v roce 2016 podílely na osvobození Manbidže od IS.