Turecké úřady vyšetřují šest set lidí v souvislosti budovami, které se zřítily po smrtícím zemětřesení, jež zemi zasáhlo na začátku února. Otřesy si v Turecku a v Sýrii vyžádaly přes 50 tisíc mrtvých. Ministr spravedlnosti Bekir Bozdag v sobotu oznámil, že již bylo zatčeno 184 podezřelých – včetně stavebních dodavatelů a majitelů nemovitostí, napsal v neděli portál BBC News.
Turecké úřady zadržely bezmála dvě stovky lidí kvůli budovám zříceným po zemětřesení
Bozdag se vyjádřil v televizním rozhovoru z jihovýchodního Turecka, kde 6. února udeřilo zemětřesení o síle 7,7 stupně a kde jen o několik hodin později následoval další silný otřes. Jeho komentáře ukázaly, jak se vyšetřování rozšířilo – před dvěma týdny úřady uvedly, že bylo vydáno 113 zatykačů. Mezi zadrženými je i starosta jednoho ze zasažených měst, informují turecká média.
Odborníci již několik let varovali, že kvůli korupci a vládní politice je mnoho nově postavených domů nebezpečných. Po zemětřeseních se v Turecku zřítilo nebo bylo vážně poškozeno více než 160 tisíc budov, což vyvolává otázky, zda dopady přírodní katastrofy nezhoršilo lidské selhání.
Opozice: Firmy obešly stavební předpisy
Opoziční strany a někteří stavební experti obviňují vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z toho, že nedokázala prosadit stavební předpisy a snaží se zbavit odpovědnosti za katastrofu. Tvrdí, že vládní politika umožnila takzvané amnestie pro stavební firmy, které obešly předpisy, aby se podpořil stavební boom. A to i v oblastech ohrožených zemětřesením.
Erdogan připustil jisté nedostatky, ale tvrdí, že za rozsah katastrofy může osud. „Takové věci se stávaly vždycky. Je to součást plánu osudu,“ řekl během nedávné návštěvy regionu. S blížícími se volbami je Erdoganova budoucnost po dvaceti letech u moci v sázce a jeho výzvy k národní jednotě podle BBC zůstávají nevyslyšeny.