Tunisko není vzor úspěchu, stará garnitura se dere zpět k moci, říká tamní novinářka

4 minuty
Horizont ČT24: Rozhovor s Linou ben Menyovou
Zdroj: ČT24

Tunisko platí ve srovnání s ostatními zeměmi takzvaného arabského jara za vzor úspěchu, ale tak to úplně není. V rozhovoru pro Českou televizi to řekla Lina ben Menyová, tuniská novinářka, která byla za svou reportérskou práci nominovaná na Nobelovu cenu za mír. Během festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, kam přijela jako porotkyně, s ní mluvila Linda Bartošová.

Byla jste jedním z prvních novinářů, kteří popsali nástup arabského jara v Tunisku. Tušila jste tehdy, jaké mohou být důsledky? 

V roce 2011 jsem cítila, že je to jiné, že se ta naštvanost rozšířila do různých částí země. Takže ano, věřila jsem, že se něco velkého stane.

Jak byste tu situaci popsala teď, sedm let později? 

Upřímně, situace není nijak dobrá. Všichni mají tendenci srovnávat to, co se stalo v Tunisku,  s ostatními zeměmi arabského jara, jako jsou Sýrie, Libye nebo Jemen, a pokládat Tunisko za vzor úspěchu, ale tak to úplně není. Nemáme občanskou válku, to ano, uspěli jsme v tom, že jsme měli svobodné, transparentní volby, navrhli jsme novou ústavu, ale pořád máme spoustu práce.

Sedm let po pádu tuniské diktatury je ekonomická situace naprosto tristní. Musíme se také potýkat s novým fenoménem, což je terorismus. Když se lidé v roce 2011 vydali do ulic, volali hlavně po pracovních místech, svobodě a společenské spravedlnosti. Co se týče práce, ta situace se nezměnila.

Asi dva roky jsme měli svobodu, ale teď se ta stará garnitura dere znovu k moci, vidíme případy porušování lidských práv a podobně. Jsem ale stále optimistická, protože to hlavní, co vidím, je silná občanská společnost.

Co pozitivního revoluce přinesla? 

Samozřejmě budu mluvit o svobodě. Konkrétně o svobodě projevu. V minulosti jsme o problémech v Tunisku nesměli mluvit nahlas, nesměli jsme se snažit věci měnit, dnes aspoň můžeme ta citlivá místa pojmenovat a tlačit na to, aby se věci změnily.

Je pravda, že některé manifestace jsou tvrdě potlačovány policií, ale v minulosti jsme ani nesměli takto veřejně mluvit a demonstrovat. Žila jsem pod dvěma různými režimy – režimem prezidenta Habíba Burgiby i prezidenta Zína Abdidína bin Alího a během jejich vlády žádné demonstrace neexistovaly. Takže ano, tohle je velmi důležité: můžeme mluvit a slovy věci měnit.

Jste poměrně otevřená co se týče popisu negativních věcí v Tunisku. Čelíte nějaké formě útlaku? 

Moje situace je vlastně dost specifická. Už skoro pět let žiju pod důkladnou policejní ochranou. Vyhrožují mi náboženští extremisté a zároveň mám problémy i se samotnou policií. V roce 2013 mě surově zbila skupina policistů, tak jsem je zažalovala. A jak reagovali? Zažalovali mě – za to, že jsem údajně zbila deset policistů. Takže ano, já píšu o lidských právech a věnuju se samozřejmě i případům hrubého chování ze strany policistů.

Co vnímáte jako největší výzvu pro země arabského jara? 

Jde hodně o ekonomickou situaci. Lidem bylo špatně ze všudypřítomné korupce, nepotismu a tak dále, chtěli naprostou svobodu a spravedlnost. Tyhle cíle jsme ještě nenaplnili. Musíme dál tvrdě pracovat, abychom tohle dokázali.

Rozhovor ve videu v úvodu článku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 1 hhodinou

Grónsko po americkém tlaku posiluje vztahy s Dánskem

V Grónsku bude tento týden americká delegace jednat o investičních příležitostech. Bílý dům chce strategický ostrov s bohatými nalezišti nerostných surovin připojit ke Spojeným státům. To ale tamní vláda odmítá. Po měsících rostoucího tlaku na vlastní nezávislost se nyní snaží ostrov posílit vztahy s Dánskem, ke kterému patří. To podtrhla i návštěva krále Frederika, který do Nuuku jezdí každoročně.
před 1 hhodinou

„Ještě jste nic neviděli.“ Trump promluvil o sto dnech v prezidentské funkci

Americký prezident Donald Trump vystoupil v Michiganu s projevem ke sto dnům ve funkci. Mluvil o tom, že země s ním vstupuje do „zlaté éry“, stejně jako o hospodářství, bezpečnosti nebo migraci, kterou podle něj nezvládal řešit jeho předchůdce Joe Biden s tehdejší viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Projev přišel ve chvíli, kdy Trumpova popularita podle průzkumů klesá, podotýkají média.
00:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Identita občana měla výpadky. Způsobily potíže s on-line daňovým přiznáním

Služba Identita občana hlásila v posledních dnech chvilkové výpadky dostupnosti. V pondělí a úterý odpoledne se kvůli tomu nebylo možné jejím prostřednictvím přihlásit do portálu MOJE daně, přes který se podává elektronické daňové přiznání. Do půlnoci 29. dubna přijala Finanční správa celkem 2 240 564 přiznání, většina lidí je podává právě elektronicky. Lhůta pro podání daňového přiznání on-line končí už v pátek 2. května.
před 2 hhodinami

Lukašenko pozval do země na 150 tisíc Pákistánců, obsadit mají volná pracovní místa

Na pozvání běloruského diktátora Alexandra Lukašenka by do východoevropské země mohlo přijít až 150 tisíc Pákistánců, píše ruskojazyčná odnož Deutsche Welle. Jednalo by se o 2,5krát více pracovních migrantů, než je v Bělorusku v současné době. Země se potýká s nedostatkem pracovních sil, od roku 2020 ji opustilo na pět set tisíc obyvatel.
před 5 hhodinami

Půl století po pádu Saigonu si jizvy nesou Vietnam i USA

Před půl stoletím dobyli komunisté Saigon, čímž skončila vleklá vietnamská válka. Stát si událost připomněl vojenskou přehlídkou. Evakuovat se koncem dubna 1975 musely tisíce Američanů, jejichž země si kvůli brutálním praktikám poškodila pověst ve světě. Vietnamská společnost zůstává i po padesáti letech rozpolcená: část spojuje 30. duben s osvobozením, jiná mluví o „černém dni“. Ekonomicky Vietnam vzkvétá, jizvy však zůstávají – i v podobě statisíců tun nevybuchlých bomb.
07:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Americká ekonomika klesla. Firmy v očekávání cel masivně dovážely

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu klesl o 0,3 procenta. Zaznamenal tak první pokles za tři roky. Na vině je příval dováženého zboží, které si firmy objednaly ve snaze předejít vyšším nákladům v souvislosti s očekávaným zavedením vysokých celních poplatků. Ve svém odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Loni ve čtvrtém kvartálu ekonomika vykázala růst o 2,4 procenta.
před 5 hhodinami

Němečtí sociální demokraté schválili koaliční smlouvu

Členové německé sociální demokracie (SPD) schválili koaliční smlouvu, kterou strana vyjednala s konzervativní unií CDU/CSU. S odkazem na své zdroje o tom ve středu informovaly agentury DPA a Reuters. Krok následně potvrdil i generální tajemník SPD Matthias Miersch. CDU a CSU už dohodu schválily dříve a vzniku nové německé vlády v čele s kancléřem Friedrichem Merzem (CDU) tak nic nestojí v cestě.
09:37Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...