Trojice mužů odsouzená za vraždu Ahmauda Arberyho v Georgii dostala doživotí

Trojice bělošských mužů dostala doživotí za vraždu pětadvacetiletého Afroameričana Ahmauda Arberyho v americkém státě Georgia. Soud je uznal vinnými už na konci listopadu. Muži v únoru 2020 pronásledovali a zastřelili Arberyho, když si šel v jejich čtvrti zaběhat. Obvinění již dříve odmítli a tvrdili, že jednali v sebeobraně a chtěli Arberyho „občansky zatknout“, protože si mysleli, že je zlodějem na útěku.

Gregory McMichael a jeho syn Travis dostali doživotní trest bez možnosti požádat o předčasné propuštění. Na doživotí soud poslal do vězení také jejich souseda Williama Bryana, který však bude moci žádat o propuštění po třiceti letech.

„Ahmauda Arberyho pronásledovali a zastřelili. Byl zabit, protože osoby v této soudní síni vzaly zákon do svých rukou,“ uvedl soudce Timothy Walmsley před vynesením rozsudku.

Muži tvrdili, že Arberyho zastřelili v sebeobraně. Podle vyšetřovatelů McMichaelovi nasedli do auta ozbrojeni a Arberyho pronásledovali. Z honičky pořídil záznam jejich soused Bryan. Ten také natočil, jak Travis McMichael na Arberyho vystřelil.

  • Ahmaud Arbery byl zastřelen 23. února, když si šel zaběhat. Nedaleko jeho bydliště v Brunswicku jihovýchodně od Atlanty ho pronásledovali v automobilech ozbrojení otec a syn McMichaelovi společně s Bryanem. Ten na mobilní telefon natočil, jak trojice neozbrojeného muže dostihla, následovala krátká potyčka a po ní výstřely. Arbery na místě zemřel.
  • Zdroj: ČTK

Bryanovo video je klíčovou součástí příběhu i proto, že policie trojici útočníků zatkla až poté, co uniklo do médií, více než dva měsíce po Arberyho smrti.

Trojice mužů se mimo jiné odvolávala na institut „občanského zatčení“, který soukromým osobám v Georgii dává právo někoho zadržet, pokud dotyčného považují za prchajícího pachatele těžkého zločinu. Muži tvrdili, že Arberyho pronásledovali, protože se domnívali, že je zlodějem na útěku. To však prokuratura odmítla a označila trojici za agresory.

Proč byl pronásledován

Arberyho sestra tvrdí, že muži jejího bratra pronásledovali jen z toho důvodu, že měl tmavou pleť, sportovní postavu a sluneční brýle. „To jsou rysy, kvůli kterým se tito muži domnívali, že Ahmaud je nebezpečným zločincem,“ uvedla Jasmine Arberyová.

Arberyho případ patří do série kontroverzních úmrtí Afroameričanů, která v roce 2020 otřásla Spojenými státy a rozvířila debaty o rasismu a policejní brutalitě v zemi. Někteří aktivisté tehdy incident, který se odehrál za bílého dne, popisovali jako lynč, přičemž tento výraz použil i pozdější vítěz prezidentských voleb Joe Biden.