Trepovová dostala za vraždu blogera 27 let vězení. Jde o nejtvrdší trest pro ženu v moderní historii Ruska

Ruský vojenský soud poslal na 27 let za mříže Darju Trepovovou, stíhanou za vraždu válečného blogera Vladlena Tatarského. Shledal ji vinnou z teroristického útoku, nezákonného pořízení výbušnin a z padělání dokumentů. Podle obžaloby Trepovová přinesla blogerovi bustu se skrytou výbušninou. Žena odmítá, že by o obsahu sošky věděla, myslela si prý, že je uvnitř schovaný odposlech. Čtvrteční verdikt je podle serveru Mediazony nejpřísnější známý trest pro ženu v Rusku v novodobé historii.

Šestadvacetiletá Trepovová byla zatčena loni v dubnu poté, co na akci v petrohradské kavárně předala blogerovi Tatarskému sošku, která později vybuchla. Tatarskij při explozi zemřel a přes čtyřicet dalších lidí bylo zraněno. Moskva ze zorganizování atentátu obvinila ukrajinské rozvědky, Kyjev ukrajinský podíl na úmrtí Tatarského nepotvrdil a mluví o vyřizování účtů v ruských nacionalistických kruzích.

„Uměl bych si představit obě dvě stopy a není sporu o tom, že i Ukrajinci mohou mít zájem na tom, aby zastrašili takzvané válečné korespondenty, což jsou v podstatě blogeři, nacionalisticky a vlastenecky orientovaní ruští občané, kteří na svých blozích velebí válku. Ukrajinská stopa mi ale připadá pravděpodobnější. Je evidentní, že ten incident byl velmi dlouho a velmi pečlivě připravovaný,“ řekl ČT komentátor Českého rozhlasu Plus Libor Dvořák s tím, že ať je pravda jakákoliv, Trepovová byla „zneužita jako nástroj“.

Soud nyní shledal Trepovovou vinnou ze spáchání trestného činu, který vedl k úmrtí člověka, z nelegálního nakládání s výbušninami a z padělání dokumentů. Trepovová se loni v listopadu před soudem přiznala jen k používání padělaných dokumentů, obvinění z teroristického útoku a z nezákonného používání výbušnin odmítla. Ruska tvrdí, že o výbušném zařízení ukrytém v sošce nevěděla.

7 minut
Libor Dvořák hovořil o odsouzení Darji Trepovové
Zdroj: ČT24

„Úkoly“ před cestou na Ukrajinu

Podle Mediazony u soudu od svědků a samotné Trepovové zaznělo, že mladá žena měla obavy z ruské invaze na Ukrajinu a na Twitteru to řešila s novinářem Romanem Popkovem. Ten jí údajně v září 2022 nečekaně napsal, že ji obdivuje a že by měla přijet do Kyjeva na „žurnalistickou školu“.

Trepovová uvěřila, že se stane součástí „skvělého novinářského projektu“, ale předtím údajně musela splnit několik úkolů. Ty převážně nepocházely od Popkova, ale od člověka s přezdívkou Gestalt a téměř všechny se týkaly Tatarského.

Čtyřicetiletý Tatarskij (vlastním jménem Maxim Fomin) měl na svém profilu na síti Telegram 560 tisíc sledujících a byl podporovatelem ruské invaze na Ukrajinu. Měl vazby na žoldnéřskou Wagnerovu skupinu, Kreml, vedení samozvané Doněcké lidové republiky i ruské nacionalisty, kteří ovládají informační prostor v Rusku od začátku války proti Ukrajině.

U soudu zaznělo, že Trepovová byla požádána, aby vyzvedla balíčky s Tatarského knihami a získala si postupně jeho důvěru: setkávala se s ním na přednáškách a navrhla společný projekt. Posledním úkolem před odletem na Ukrajinu bylo dát Tatarskému pozlacenou bustou. Trepovová si podle svých slov byla jistá, že je uvnitř odposlech.

Ruska před svým okolím neskrývala komunikaci s Popkovem a Gestaltem, ukázala dokonce svým přátelům sošku a mluvila také o svém blížícím se odchodu na Ukrajinu, píše Mediazona. V den atentátu měla letět do Buchary, věci si ale předem nesbalila. Po výbuchu se ukryla u přítele svého manžela Dmitrije Kasinceva. Ten tvrdí, že když dívku schoval, o jejím podílu na atentátu nic nevěděl. Když si pro ni policisté později přišli, ležela na matraci schovaná pod prostěradlem.

„Nevěrohodné vyšetřování“

Novinářka Deníku N Petra Procházková po atentátu upozornila, že informace ruských médií o vyšetřování jsou nevěrohodné, těžko ověřitelné a dlouhodobě málo relevantní, kvůli čemuž bude velmi obtížné do budoucna zjistit, kdo byl skutečným pachatelem. Myslí si také, že v ruské společnosti podobný útok rezonuje jak kriticky směrem k ruským bezpečnostním službám, zároveň ale vnímá i výzvy k odplatě a mobilizaci proti Ukrajině. 

Podle fotografií zveřejněných agenturou RIA Novosti se Trepovová ve čtvrtek objevila u soudu za ochranným sklem a v mikině s motivem pomerančů. Zpravodaj Mediazony popsal, že si žena verdikt vyslechla s klidem a s lehkým úsměvem na tváři.

Soud ve čtvrtek vynesl verdikt také nad Kasincevem, který Trepovové umožnil, aby nějaký čas zůstala v jeho bytě po atentátu. Kasinceva soud poslal na rok a devět měsíců za mříže.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Sýrii se rozhořelo sektářské násilí, obětí jsou desítky

Sektářské násilí v Sýrii si za poslední dva dny vyžádalo nejméně 73 lidských životů. Píše to agentura AFP s odkazem na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Už předtím informovala o středečním úmrtí patnácti drúzských bojovníků po přepadení bezpečnostními silami a ozbrojenci napojenými na stát u Damašku. Francie vyzývá k ukončení násilností, Izrael v reakci na útoky proti drúzům udeřil na předměstí syrské metropole.
před 1 hhodinou

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 3 hhodinami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 9 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 17 hhodinami
Načítání...