Tisk o Řecku: Nereálné sliby SYRIZY a obavy ze sílícího euroskepticismu

Brusel - Nová řecká vláda pod taktovkou radikálně levicové SYRIZY nepředstavuje pro Evropskou unii větší hrozbu, píší evropské listy. Němečtí komentátoři považují sliby šéfa SYRIZY zcela skoncovat s úsporami za nereálné. Řada deníků ale upozorňuje, že Evropa by se měla mít na pozoru. Vítězství SYRIZY totiž může posílit takzvané protestní strany.

  • Vítězná strana řeckých voleb SYRIZA získala přes 36 procent, bezmála o 9 procent víc než dosud vládnoucí Nová demokracie dosavadního premiéra Samarase. Do parlamentu se dostalo ještě pět dalších stran. SYRIZA se už domluvila s pravicovou stranou Nezávislí Řekové na vzniku vládní koalice. Společně mají většinu poslanců. 

Podle italských komentátorů vyhrála v Řecku naděje. „Po pěti letech šetření, drakonických opatření, obětí a vysoké nezaměstnanosti národ zvolil změnu. Nechce už bezvýhradně akceptovat to, co po něm žádají věřitelé, a otevřeně vyzývá evropskou frontu ke konfrontaci,“ napsal ve svém komentáři italský pravicově liberální list Corriere della Sera. Podobně to vidí maďarský levicový deník Népszabadság. „Voliči svými hlasy dali najevo, že sotva bude hůř. Bruselu, Berlínu a celé Evropě tím vyslali vzkaz - Vzpamatujte se!“ 

Zvolení Tsiprase znamená konec éry úspor v Evropě, konstatoval rakouský liberální list Wiener Zeitung. „Je to bod zlomu. Také italský sociálně emokratický premiér Renzi hovoří o konci politiky úspor,“ připomněl list. Řecký server To Vima Online upozorňuje, že pokud se Tsipras dohodne s věřiteli, bude to znamenat revoluci v řecké politice. „Stane se absolutním vládcem. Nikdo nemůže přehlížet, že Tsipras bude ve svých 40 letech nejmladším premiérem v Evropě. Jeho cílem je spojit mladé politiky,“ píše. 

Liberální švédský deník Dagens Nyheter je přesvědčen o tom, že vítězství SYRIZY posune Řecko o krok zpět. „Všechny úspory a reformy jsou pryč. Mzdy a důchody opět porostou, početné skupiny lidí dostanou zdravotní péči a elektřinu zdarma… Za všechno se ale platí vzduchem,“ upozornil list s tím, že jedinou nadějí je koaliční partner, který by SYRIZE přistřihl křídla.

Bude Evropa jednat, nebo bude trvat na úsporách? ptá se belgický list 

Volby jsou stejně důležité pro Řecko jako pro celou Evropu, upozorňují komentátoři. Evropa se totiž bude muset rozhodnout, jaký postoj zaujme k požadavkům šéfa SYRIZY Alexise Tsiprase. „Evropa nyní stojí před dilematem. Má důrazně trvat na přísném úsporném kurzu, který Řecku naordinovala? Nebo začít s Tsiprasem jednat a snažit se najít kompromis?“ shrnul belgický list De Standaard

Otázkou podle médií zůstává, co se stane, až bude muset Tsipras reálně vyjednávat s věřiteli. „Budoucí premiér může teď udělat něco, co v politice vůbec není neobvyklé, totiž nedodržet své sliby. Pak se ale celý projekt SYRIZY složí jako domek z karet,“ domnívá se portugalský deník Público

Tisk píše o vítězství SYRIZY
Zdroj: ČT24/ČTK/DPA/Michael Kappeler

Očekává se, že nová strana rozbije staré pořádky, píše švýcarský list Neue Zürcher Zeitung. „Jestli Tsiprasovy recepty přinesou uvolnění, je ale otázka. Mohou totiž zemi zavléci do ještě větší mizérie,“ varuje. 

Komentátor švýcarského deníku Neue Zürcher Zeitung 

„Volební triumf levicové strany má i politicky evropskou dimenzi. Dá v jihoevropských zemích křídla těm protestním stranám, které bojují s politikou úspor. Tsipras nechce zachránit jen Řecko, ale změnit celý kontinent.“  

Konzervativní francouzské noviny Le Figaro se obávají sílícího euroskepticismu. „Pokud stačí tato volba proti stávajícím pořádkům k tomu, aby Francie, Německo a další zaplatily řecké dluhy místo Řeků, pak to otevře možnosti euroskeptikům po celé Evropě, od hnutí Podemos ve Španělsku přes britský UKIP až po Marine Le Penovou,“ míní deník ve svém komentáři.  

Většina médií ale nepředpokládá, že nová vláda v Aténách představuje nějaké ohrožení. Evropa se s ním prý vyrovná lépe, než kdyby SYRIZA zvítězila ve volbách před třemi lety. „Zatímco v roce 2012 perspektiva vítězství SYRIZY přiváděla eurozónu na pokraj paniky, teď je situace klidnější. V EU převažuje názor, že vztahy s Řeckem jsou jako jízda po hrbolaté silnici, zemětřesení ale není na dohled,“ poznamenává polská Gazeta Wyborcza.

Šéf SYRIZY své sliby nesplní, myslí si Němci 

Výrazné volební vítězství radikální levice v Řecku ukázalo, jak moc jsou Řekové frustrováni neutěšenou hospodářskou situací své země, konstatují Němci. „Řecko zvolilo a výsledek připomíná zemětřesení. Tak jako nikdy se ukázalo, jak se většina staví k dosavadnímu reformnímu kurzu - zcela odmítavě,“ uvádí v komentáři nejčtenější německý deník Bild. „Vítěz voleb Tsipras to chce Evropě ode dneška dát jasně najevo. Jeho cíl: Konec s reformami a ještě víc pomoci pro Řecko,“ píše list.  

  • Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Výsledek voleb je výrazem hluboké frustrace voličů z úsporné politiky posledních let a ze starých klientelistických stran. Většina řeckých voličů se rozhodla pro extrémní pozice, nalevo nebo napravo.“  

Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung se Tsiprasovi nepodaří splnit svůj slib, že ukončí úspornou politiku a zlepší sociální situaci v zemi. „Řecko nadále potřebuje zahraniční peníze, ať už z finančních trhů nebo od Evropské unie. Tsipras si proto musí vybrat mezi kompromisem s mezinárodními věřiteli a velkým státním bankrotem, který by jeho zemi zavedl ještě víc ke dnu,“ uvádí deník.

Stejně hodnotí hospodářskou situaci Řecka deník Handelsblatt. „Řecký ministr financí musí letos celkem zaplatit na dluhové službě 22,5 miliardy eur (620 miliard korun) a tyto peníze Řecko nemá,“ píše komentátor listu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vučić oznámil, že za několik týdnů rezignuje a v Srbsku budou předčasné volby

Srbský prezident Aleksandar Vučić v sobotu na provládním shromáždění v Bělehradu oznámil, že v řádu několika týdnů rezignuje a v zemi se budou konat předčasné prezidentské a parlamentní volby, píše agentura Reuters. Vučić však neupřesnil, kdy rezignaci podá ani kdy rozpustí parlament, což je předpokladem k vypsání předčasných voleb.
20:44Aktualizovánopřed 38 mminutami

Do Venezuely odlétli čeští záchranáři. V troskách přežívají lidé, odhadují

Čeští záchranáři předpokládají, že po zemětřesení ve Venezuele přežívají v části poškozených budov lidé. Budou se snažit zachránit ty, kterým lze pomoci, uvedli před odletem z pražského letiště do místa katastrofy. Česko vyslalo do Venezuely sedm desítek záchranářů a osm cvičených psů z týmu USAR specializovaného na vyprošťování lidí ze sutin. Záchranáři odcestovali z Prahy krátce po sobotním poledni a přistát by měli před půlnocí. Celkově již do jihoamerické země dorazilo přes 1600 záchranářů ze zahraničí.
13:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vedra drtí Evropu, v Německu se teploty pohybovaly kolem čtyřicítky

Teplé počasí v Evropě o víkendu graduje. V Německu padl v sobotu jen den starý teplotní rekord, podobně jako v Dánsku. Nová červnová maxima zaznamenali na Slovensku. Agentura AFP už dříve během dne propočetla, že nejméně 193 milionů obyvatel Evropy v sobotu zažije teploty přesahující 35 stupňů Celsia. Vlna veder se postupně přesouvá ze západní Evropy na její severovýchod.
16:11Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet obětí zemětřesení ve Venezuele přesáhl 1400, zraněných jsou tisíce

Počet obětí středečního zemětřesení ve Venezuele vzrostl na nejméně 1430, zraněných je podle aktualizovaných údajů zatím 3238. O střechu nad hlavou přišlo 3142 lidí. Ve státní televizi VTV to v sobotu večer SELČ sdělil předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez, píše agentura Reuters. Předchozí bilance, kterou Rodríguez oznámil v pátek, uváděla 920 mrtvých.
02:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Mnozí opatření umí obejít

Austrálie chce zpřísnit zákaz sociálních sítí pro mladé. Podle studií totiž drtivá většina dětí ve věku od dvanácti do patnácti stále tyto platformy i přes zákaz používá. Tamní vláda proto připravuje soubor právních opatření proti poskytovatelům služeb. Austrálie byla první ze zemí, které k zákazu přistoupily. Další státy včetně některých evropských ji následovaly. Zákaz do třinácti let už začalo zvažovat Německo.
před 4 hhodinami

USA oznámily nové údery na Írán, ten reagoval útoky na cíle v regionu

Armáda Spojených států v pátek provedla nové údery na cíle v Íránu v reakci na čtvrteční íránský útok na obchodní loď v Hormuzském průlivu, uvedlo oblastní velitelství amerických ozbrojených sil CENTCOM. Íránské revoluční gardy oznámily, že v reakci na americký útok napadly vojenské základny Spojených států v regionu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AFP.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ukrajina zasáhla ruskou zbrojovku ve Volgogradu

Ukrajina zasáhla v ruském Volgogradu střelami Flamingo závod Titan-Barrikady, který vyrábí mimo jiné odpalovací zařízení pro raketové systémy. Uvádějí to zprávy na sociálních sítích a informoval o tom i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útok na blíže nejmenovanou továrnu potvrdily rovněž úřady Volgogradské oblasti, které tvrdí, že nálet zranil deset lidí. Ukrajinská zpravodajská služba SBU později sdělila, že opět zasáhla ropnou stanici, která dodává palivo Moskvě. Ukrajina za sobotu uvádí po ruských útocích nejméně jednu oběť a přes dvacet zraněných.
09:06Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Kalifornský odvolací soud nařídil nové vynesení trestu pro Weinsteina

Kalifornský odvolací soud v pátek potvrdil rozhodnutí nižšího soudu v Los Angeles, který v roce 2022 uznal vinným někdejšího filmového producenta Harveyho Weinsteina ze znásilnění a sexuálního napadení nejmenované italské modelky a herečky, soud ale musí znovu rozhodnout o trestu. V noci na sobotu o tom informovala agentura AP, která poznamenala, že soud Weinsteinovi původně uložil 16leté vězení. Právní zástupci Weinsteina uvedli, že s nynějším verdiktem nesouhlasí a že odvolací proces tímto nekončí.
před 17 hhodinami
Načítání...