Tisíce Slovinců znovu v ulicích, tentokrát bez násilností

Lublaň - Desetitisíce lidí vyrazily ve Slovinsku do ulic, aby protestovali proti vládním škrtům a korupci, která se tam rozmohla zejména v posledních měsících. Shromáždění hlídali policisté a tentokrát se obešlo bez vážnějších konfliktů. Slovince trápí dlouhodobě následky celosvětové ekonomické krize; řada z nich nemůže najít zaměstnání a není schopná dál splácet bankám své půjčky.

Protesty za odstoupení vlády a parlamentu se konaly také v Mariboru, Ptuji, Murské Sobotě, Nové Gorici a několika menších slovinských městech. Hlavní demonstrace se ale uskutečnila v centru Lublaně před budovou parlamentu. Podle slovinských médií se zde sešlo asi šest tisíc lidí, některé odhady hovoří až o 10 000 demonstrantech. V Mariboru, který je označován za epicentrum současné vlny již několik týdnů trvajících protestů, vyšla do ulic asi tisícovka nespokojených Slovinců.

Slovinsko, někdejší unijní premiant, který přijal v roce 2007 euro, tvrdě postihla světová krize. Vláda, která varuje před „řeckým scénářem“, provádí rozsáhlé rozpočtové škrty, krátí penze a snižuje platy státních zaměstnanců. Mnozí Slovinci úsporná opatření kritizují a obviňují politiky z korupce. Obviněním z korupce čelí například premiér Janez Janša, Janšův hlavní oponent a lublaňský primátor Zoran Janković nebo někdejší mariborský starosta Franc Kangler. Slovinští politici nicméně obvinění odmítají a tvrdí, že jsou jen výsledkem hospodářských potíží země.

Trojice facebookových skupin, které protesty organizují, vydala společné prohlášení, v němž se dožaduje „odchodu politických špiček, pravicových i levicových, z vlády a parlamentu“. Poté by měla být jmenována vláda národní jednoty. Pokud prý politici těmto požadavkům nevyhoví, slibují zmíněné skupiny další protesty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA vyslaly dva letouny nad Venezuelský záliv, nejblíž vzdušnému prostoru země

Americká armáda v úterý vyslala dvě stíhačky nad Venezuelský záliv, kde létaly přes půl hodiny. Ve středu to napsala agentura AP, podle níž to bylo zřejmě nejbližší přiblížení amerických vojenských letadel k vzdušnému prostoru jihoamerické země od začátku nátlakové kampaně administrativy prezidenta USA Donalda Trumpa.
před 49 mminutami

EU odložila zavedení emisních povolenek ETS2 do roku 2028

Evropská unie (EU) v úterý pozdě večer odložila zavedení systému nových emisních povolenek ETS2 až na rok 2028. Sedmadvacítka se také dohodla na klimatickém cíli, kterým chce snížit do roku 2040 emise skleníkových plynů o 90 procent oproti úrovni z roku 1990. Odsouhlasila i nákup zahraničních uhlíkových kreditů. Změny musí ještě formálně schválit Evropský parlament (EP) a členské státy EU.
01:28Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Honduraská prezidentka kritizuje „falšování“ výsledků prezidentských voleb

Prezidentka Hondurasu Xiomara Castrová kritizovala „falšování“ prezidentských voleb v zemi i zásahy ze strany Spojených států. Honduraské volební orgány již dříve uznaly nesrovnalosti v protokolech z části okrsků, což může ovlivnit konečný výsledek. Píše to agentura AFP. O vítězství podle průběžných výsledků soupeří Nasry Asfura, kterého opakovaně podpořil americký prezident Donald Trump, a Salvador Nasralla. Castrová varovala, že se obrátí na mezinárodní orgány.
před 3 hhodinami

Ukrajina a Evropa jsou připraveny předložit USA verzi mírového plánu, řekl Zelenskyj

Ukrajina a její evropští partneři hodlají předat Spojeným státům „upřesněné dokumenty“ týkající se mírového plánu na ukončení války s Ruskem, uvedl v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Současně upozornil, že vše závisí na tom, zda Moskva bude ochotna válku proti sousední zemi ukončit. Ukrajina, která se čtvrtým rokem brání ruské agresi, má podle svého prezidenta zájem o „skutečný mír“.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zelenskyj: Jsem připraven uspořádat volby. S bezpečností mají pomoct USA i Evropa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle médií v úterý prohlásil, že je připraven uspořádat na Ukrajině volby. Požádá Američany a Evropany, aby pomohli zajistit bezpečnost, a také parlament o nezbytné změny v ukrajinském právu, aby bylo možné hlasování uspořádat i během války.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Krize odvrácena. Francouzští poslanci schválili rozpočet sociálního zabezpečení

Francouzští poslanci v úterý večer schválili rozpočet pro sociální zabezpečení na příští rok. Prozatím tak odvrátili politickou krizi, píše agentura Reuters. Celkový státní rozpočet chce menšinová vláda premiéra Sébastiena Lecornua nechat schválit do konce letošního roku. Výdaje na sociální zabezpečení tvoří více než čtyřicet procent celkových francouzských výdajů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Soud povolil zveřejnit spisy v případu společnice Epsteina Maxwellové

Ministerstvo spravedlnosti USA může zveřejnit dokumenty velké poroty v případu společnice odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jde o Ghislaine Maxwellovou, která si odpykává 20letý trest za obchodování s nezletilými osobami za účelem sexuálního zneužívání. Dle agentury AP o tom v úterý rozhodl soudce Paul A. Engelmayer poté, co resort v listopadu požádal dva newyorské soudce o zveřejnění přepisů a důkazů velké poroty v případech Maxwellové a Epsteina i příslušných vyšetřovacích spisů.
před 8 hhodinami

Slovenský parlament schválil zrušení úřadu pro whistleblowery a vznik nového

Slovenský parlament schválil návrh vlády na zrušení úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti a vytvoření nové instituce, která jej nahradí. Výhrady k předloze dříve vyjádřila Evropská komise a také slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...