Tisíce Číňanů napadly policisty kvůli smrti motocyklisty

Peking - Smrt motocyklisty rozzuřila tisíce Číňanů. Obyvatelé jihočínského města Šen-čen napadaly od pátečního odpoledne přes noc na sobotu místního času (celý pátek SEČ) uniformované policisty. Ti měli při silniční kontrole způsobit smrt nejmenovaného motocyklisty. Zapáleno bylo nejméně jedno hlídkové auto, o zraněních policistů zatím nejsou informace. Oznámila to agentura Nová Čína, jejíž zpráva byla západními zdroji označena na čínské poměry za "mimořádně rychlou".

Policejní zátah měl údajně za cíl zjišťovat motocyklisty jezdící bez řidičského oprávnění. Jeden takový hlídce nezastavil a stažil se zátarasem rychle prokličkovat; jeden z policistů po něm hodil malou vysílačkou, kterou držel v ruce, a zasáhl. Motocyklista zakolísal, vrazil do sloupu elektrického vedení a po převozu do nemocnice zemřel.

Když se zpráva rozkřikla, začali rozhořčení lidé vinit policii z nepřiměřenosti a začali na policisty útočit. Nepokoje trvaly celou noc až do sobotního rána, jedno policejní auto při nich vyhořelo. O dalších obětech nebo zraněních se agentura Nová Čína nezmiňuje.

Město Šen-čen má osm milionů obyvatel a hraničí s bývalou britskou kolonií Hongkong. V dnešní Číně dochází ročně k tisícům podobných incidentů, kdy rozhořčení obyvatelé útočí na policii, místní úřady nebo na místní velké podnikatele, když si myslí, že ti své praktiky přehánějí. Takové případy se považují za okrajové, protože centrální vládu nijak neohrožují. Centrální úřady naopak v případě vyšetřování často dají za pravdu „lidu“, protože místní orgány jsou často zkorumpované. Novinkou je však to, že o tomto případu oficiální agentura promptně informovala, uvedla agentura AFP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump oznámil zvýšení cel na auta dovážená z EU

Spojené státy zvýší cla na dovoz osobních a nákladních aut ze zemí Evropské unie na 25 procent, oznámil v pátek pozdě odpoledne SELČ na sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump s tím, že opatření začne platit příští týden. Sedmadvacítka podle něj neplní obchodní dohodu. Šéf Bílého domu dodal, že pokud budou auta vyráběna v továrnách na území USA, nebudou se na ně tarify vztahovat.
18:26Aktualizovánopřed 4 mminutami

Majálesy, průvody i politické akce. Lidé v Česku slaví První máj

Lidé v Česku v pátek slaví Svátek práce. Prvomájovou oslavu tradičně využili k setkání s občany zástupci politických stran. V Praze se uskutečnil také anarchistický piknik a městem prošla protifašistická demonstrace. V ulicích metropole byli přítomni i její odpůrci. Na mnoha místech v zemi se konají také majálesy, jízdy historických vlaků nebo bicyklů a slavnosti s filmovými či divadelními představeními a aktivitami pro děti.
13:14Aktualizovánopřed 43 mminutami

Izraelské údery na jihu Libanonu dle úřadů zabily šest lidí, další zranily

Dva izraelské útoky na vesnici na jihu Libanonu v pátek zabily šest lidí, včetně dítěte, oznámilo libanonské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda předtím navzdory příměří vyzvala k evakuaci vesnice, informuje agentura AFP. Při izraelských úderech na obec Habbúš dalších osm lidí, včetně dítěte, podle libanonského resortu zdravotnictví utrpělo zranění.
před 55 mminutami

Ropa zlevňuje po zprávách o novém návrhu Íránu na jednání s USA

Ceny ropy se v pátek výrazně snižují po zprávách, že Írán zaslal Spojeným státům další návrh na jednání o ukončení války. Severomořská ropa Brent kolem 16:20 SELČ vykazovala pokles o více než tři procenta a pohybovala se v těsné blízkosti 107 dolarů (asi 2225 korun) za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu ztrácela téměř pět procent a sestoupila pod sto dolarů za barel.
16:59Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Rusko vyslalo v dubnu proti Ukrajině rekordní počet dronů, údery pokračují

Rusko v dubnu proti Ukrajině vyslalo téměř šest tisíc dronů s dlouhým doletem, což je nejvyšší počet za více než čtyři roky trvající plnohodnotnou ruskou invazi, píše AFP. Moskva zároveň v noci na pátek zaútočila na Oděskou oblast, která byla cílem dronových náletů i během předchozích nocí. Dle úřadů pět lidí v Oděse utrpělo zranění. Počtvrté během několika týdnů zaútočily ukrajinské drony na přístav Tuapse v jihoruském Krasnodarském kraji.
08:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Mezinárodní porota Benátského bienále podala demisi, píší média

Mezinárodní porota bienále v Benátkách podala demisi. Vedení přehlídky nezveřejnilo důvody tohoto kroku, který pravděpodobně souvisí s kritizovanou přítomností ruské národní expozice a také s rozhodnutím poroty vyloučit z udělování cen Izrael, uvádějí italská média. O udělení cen, Zlatých lvů, tak letos rozhodnou návštěvníci. Porota demisi ohlásila jen týden před začátkem bienále, který připadá na středu 6. května.
11:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Turecká policie použila proti účastníkům prvomájových protestů slzný plyn

Turecká policie v pátek použila slzný plyn proti prvomájovým shromážděním v Istanbulu. Současně zadržela několik stovek lidí, píší tamní média a agentura AFP. Úřady již dříve zakázaly demonstrace na prvního máje na náměstí Taksim, kde se často shromáždění odborářů a levicových stran konají. U příležitosti Svátku práce vyšly desítky tisíc lidí i do ulic Berlína. Lidé tam demonstrují proti válkám, vysokým nájmům či výstavbě metropolitní dálnice. Ve Francii vyšli lidé do ulic protestovat proti úpravám pracovních podmínek pro některé zaměstnance.
15:01Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Talankinův ztracený Oscar se našel, v USA s ním režiséra nepustili do letadla

Sošku Oscara ruského režiséra Pavla Talankina nalezly aerolinky Lufthansy poté, co s ní režisérovi ostraha newyorského letiště Johna F. Kennedyho zakázala vstoupit na palubu letadla. Cenu, kterou získal za česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi kritizující ideologickou indoktrinaci ruských školáků, musel Talankin odbavit k přepravě mimo kabinu. Po příletu do Německa se už ale soška nenašla, informovala dříve stanice BBC.
10:59Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...