Thaçi datum nezávislosti Kosova neřekl, dál se spekuluje o neděli

Priština/Bělehrad - Kosovský premiér Hashim Thaçi dnes navzdory spekulacím neoznámil datum, kdy Kosovo jednostranně vyhlásí nezávislost na Srbsku. Kosovský parlament se ale nadále připravuje na schválení zákonů nutných k osamostatnění. Jako nejpravděpodobnější den vyhlášení nezávislosti je nadále považována neděle.

Italská agentura ANSA s odvoláním na tiskového mluvčího Thaçiho uvedla, že kosovskoalbánští poslanci schválí deklaraci nezávislosti v neděli v 17:00. Premiérův úřad to ale popřel. Odtržení Kosova v nejbližších dnech se však zdá být hotovou věcí. Parlament si totiž odhlasoval změnu jednací procedury, která mu umožňuje během 24 hodin schválit všechny zákony nutné k vyhlášení nezávislosti. Toto opatření jen potvrzuje domněnky, že dnem vyhlášení kosovské nezávislosti bude neděle.
 
Podle agentury AFP měl datum oznámit Thaçi na dnešní tiskové konferenci v Prištině. Premiér však žádný termín nesdělil a pečlivě se vyhýbal i slovu „nezávislost“. Prohlásil pouze, že kosovský parlament schválí zákony, které Kosovu zajistí „lepší budoucnost“.

Srbský prezident Boris Tadić řekl, že Bělehrad v reakci na osamostatnění Kosova pravděpodobně výrazně omezí diplomatické styky se zeměmi, které jeho nezávislost uznají. Neplánuje ale styky zcela přerušit. „Nikdy nevzdám boj za naše Kosovo a všemi silami budu bojovat za to, aby se Srbsko připojilo k Evropské unii,“ slíbil Tadić, který se dnes ujal svého úřadu.

Evropská unie se chystá do zatím jihosrbské provincie vyslat policejní a administrativní misi EULEX. Mluvčí Evropské komise dnes také potvrdila, že EK společně se Světovou bankou připravují dárcovskou konferenci pro Kosovo. Konference, na níž by šlo o to získat finanční prostředky na obnovu hospodářství a infrastruktury v novém státě, by se měla konat v červnu. 

V Kosovské Mitrovici na severu provincie se dnes sešli zástupci menšinových kosovských Srbů. Odmítli plánované vyhlášení nezávislosti, paralelní parlament však nevytvořili. Podle srbské rozhlasové stanice B92 se tak rozhodli na pokyn z Bělehradu. Zastupitelský sbor kosovských Srbů má vzniknout až na základě květnových parlamentních voleb v Srbsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael má podle mluvčího armády plány nejméně na další tři týdny války

Izrael má podrobné plány nejméně na další tři týdny války, včetně dodatečných plánů do budoucna, sdělil podle agentur Reuters a AP mluvčí izraelské armády, podle něhož Jeruzalém zatím provedl na 7600 vzdušných úderů na cíle v Íránu. Další vlnu útoků zahájilo letectvo židovského státu v pondělí. Agentura AFP uvedla, že v centru Teheránu se ozývaly výbuchy. Armáda později oznámila, že útočila na íránský vesmírný program.
15:27Aktualizovánopřed 4 mminutami

U řeckého ostrova ztroskotal člun Frontexu, byla na něm i estonská velvyslankyně

U nejvýchodnějšího řeckého ostrova Kastelorizo v pondělí ztroskotal člun Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Na palubě byla i estonská velvyslankyně v Řecku, která je mezi čtyřmi zraněnými, informovala řecká pobřežní stráž.
před 24 mminutami

V případě potřeby lze uvolnit další zásoby ropy, sdělil šéf agentury pro energii

Členské státy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by mohly v případě potřeby uvolnit další nouzové zásoby ropy nad rámec už schválených 400 milionů barelů, uvedl v pondělním prohlášení výkonný ředitel agentury Fatih Birol. Ceny ropy se v pondělí ráno prudce zvýšily, z dosažených maxim však později rychle klesaly.
09:54Aktualizovánopřed 39 mminutami

Pákistánský útok na nemocnici v Kábulu zabil několik civilistů, uvedly úřady

Pákistánský útok v Kábulu v pondělí zasáhl nemocnici pro léčbu drogových závislostí. Zabity a zraněny byly desítky civilistů, počet obětí zatím není jasný, uvedl podle agentury Reuters mluvčí radikálního islamistického hnutí Taliban Zabíhulláh Mudžáhid. Afghánistán útok odsoudil, zatímco Pákistán se k němu zatím nevyjádřil. Incident se stal několik hodin poté, co si přeshraniční násilné střety mezi afghánským Talibanem a pákistánskou armádou na jihovýchodě Afghánistánu vyžádaly nejméně čtyři mrtvé civilisty, včetně dvou dětí.
před 1 hhodinou

Celá Kuba po kolapsu rozvodné sítě opět skončila bez elektřiny

Celá Kuba se v pondělí podle agentur AFP a Reuters znovu ocitla bez dodávek elektřiny, když zkolabovala rozvodná síť. Desetimilionová země se s takovými problémy potýká opakovaně, v neposlední řadě kvůli americké ropné blokádě. Hospodářská krize v zemi se dál prohlubuje, úřady o víkendu potlačily první větší protesty obyvatel proti komunistické vládě.
před 1 hhodinou

VideoTrump kvůli Hormuzu vyhrožuje, že nepřiletí na summit se Si Ťin-pchingem

Americký prezident Donald Trump hrozí, že by na přelomu března a dubna nemusel přiletět na summit se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Schůzku na prodloužení obchodního smíru připravují v Paříži týmy obou dvou největších ekonomik světa. Šéf Bílého domu požaduje, aby se také Peking přímo zapojil do zajištění svobodné plavby Hormuzským průlivem, v němž dopravu ochromil konflikt vyvolaný americko-izraelskými útoky na Írán. Do Číny a dalších asijských zemí z Perského zálivu míří přes osmdesát procent ropy.
před 1 hhodinou

Řešení blokády Hormuzu není mise NATO, zní z Evropy. Trump doufá v pomoc Francie

Velká Británie se spojenci pracuje na plánu otevření Hormuzského průlivu, sdělil její premiér Keir Starmer s tím, že tato snaha ale nebude misí NATO. Roli Aliance ve věci nevidí ani německý kancléř Friedrich Merz, který odmítl, že by se Německo zapojovalo vojensky. To vyloučily i Španělsko nebo Itálie. Státníci reagují na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že NATO čeká „velmi špatná budoucnost“, pokud se spojenci USA nebudou podílet na zajištění plavby v průlivu. Později v pondělí se šéf Bílého domu vyjádřil, že by s jeho otevřením mohla pomoci Francie.
15:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izrael oznámil, že zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu

Izraelská armáda v pondělí oznámila, že její jednotky v posledních dnech zahájily omezenou a cílenou pozemní operaci proti pozicím proíránského militantního teroristického hnutí Hizballáh v jižním Libanonu. Cílem této akce je posílit přední obranné linie, uvedla armáda, kterou citovala agentura Reuters.
07:23Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...