Cork (Irsko) – Terence MacSwiney se stal jedním ze symbolů revolučního hnutí Irů za vlastní nezávislost. Jeho osud v sobě spojoval atributy národních hrdinů – odvahu, slávu i tragédii. V Corku, druhém největším irském městě, stanul v čele oblastního křídla republikánského hnutí Sinn Féin. Již jako starosta byl britskou vládou obviněn za pobuřování a uvězněn na anglickém území. Světový ohlas získala MacSwineyho protestní hladovka, kterou strávil ve vězení celkem 74 dní. Ukončila ji až jeho smrt 25. října 1920.
Terence MacSwiney: Muž, který hladověl za svobodu Irska
Zatímco otec po neúspěšném podnikání emigroval do Austrálie, matka MacSwineymu vštěpovala vlastenecké cítění, které mladého úředníka mělo provázet po celý další život. I proto se rozhodl studovat obor sociálních a mravních věd na Královské univerzitě v Corku. Školu dokončil v roce 1907, již o 6 let dříve však pomáhal založit Keltskou literární společnost. Začal se zabývat dramatickou tvorbou a do repertoáru městského divadla přispěl několika úspěšnými hrami.
První kritiku sklidil jako autor politických pamfletů. Kolem roku 1912 začínal spolupracovat s Irským republikánským bratrstvím, jím založené noviny Fianna Fáil státní tiskový odbor zakázal po vydání pouhých 11 čísel. MacSwiney se tak stával stále těším symbolem konkrétního politického útlaku ze strany monarchie.
V březnu 1920 MacSwiney stanul v čele radnice v Corku. Stalo se tak po vraždě jeho předchůdce a osobního přítele Thomase MacOponyho. Již po půl roce v úřadu ho však britská vláda obvinila z držení pobuřujících dokumentů. Vojenský soudem byl posléze odsouzen ke dvěma letům v anglickém vězení v Brixtonu.
Ihned po převezení MacSwiney zahájil hladovku na protest proti jeho odsouzení a také skutečnosti, že byl souzen vojenským soudem. Jedenáct republikánských vězňů v Corku navíc zahájilo hladovku společně s ním. Jeho počínání začalo zajímat média a společnost po celém světě. Amerika hrozila bojkotem zboží pro Angličany, zatímco některé jihoamerické země se obrátily s prosbou přímo na papeže. Protestní pochody se konaly také v Německu nebo ve Francii.
V posledních dnech se pracovníci věznice neúspěšně pokusili donutit vězně k přijmutí stravy. MacSwiney upadl do kómatu 20. října 1920 a zemřel o 5 dní později. S tělem vystaveným v londýnské katedrále v Southwarku se přišlo demonstrativně rozloučit na 30 tisíc lidí. Úřady se obávaly dalších demonstrací, a proto převezly tělo do Corku, kde je dodnes uloženo na hřbitově Saint Finbarr.