Téměř 90 obětí po výbuchu na tržišti v Afghánistánu

Kábul – Minimálně 89 lidí přišlo o život a desítky dalších utrpěly zranění při explozi bomby na tržišti ve východoafghánské provincii Paktika. Trhavina byla ukrytá v autě. Informuje o tom server BBC News s odkazem na afghánského ministra obrany. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Může jít o nejkrvavější útok od pádu Talibanu v roce 2001.

Islamistické hnutí Taliban podle Reuters zaslalo médiím vyjádření, ve kterém se od tohoto útoku distancovalo a uvedlo, že „velmi lituje těchto útoků spáchaných na místní lidi“. „Byl to velice brutální sebevražedný útok proti civilistům. Není tam poblíž žádná vojenská základna,“ citovala agentura Reuters jednoho z oficiálních představitelů okresu Urgun.

Do oblasti už dorazily vrtulníky a sanitky. „Právě teď policie odváží všechny zraněné do nemocnic,“ citovala krátce po 10:00 SELČ agentura Reuters policejní zdroj. „Urgun krvácí. Máme tu muže, ženy i děti, kteří krvácí nebo zemřeli,“ konstatoval jeden z místních lékařů. V nemocnici skončilo přes 40 osob.

V době výbuchu bylo tržiště plné lidí, kteří přišli nakupovat. Místní guvernér Mohammad Raza Kharoti BBC řekl, že zemřelo 50 lidí. Číslo je ale podle ministerstva obrany mnohem vyšší. „Naši vojáci se snaží vyprostit těla. Skoro všechny obchody jsou zničeny,“ uvedl generál Zahir Azimi. 

Útok přišel jen několik hodin poté, co byli zavražděni dva muži pracující pro končícího prezidenta Hamída Karzaje. Mířili zrovna do práce. K útoku už se přihlásil Taliban.

OSN minulý týden upozornila na rostoucí počet zabitých a zraněných civilistů v afghánské válce; tato bilance se během prvního letošního pololetí zvýšila skoro o čtvrtinu oproti loňskému roku.

Sebevražedný atentátník, který útočil minulé úterý nedaleko základny Bagrám na východě Afghánistánu, má kromě řady civilistů na svědomí i životy pěti příslušníků české armády, která se jako člen NATO podílí na misi v asijské zemi.

Taliban totiž zesiluje boje s blížícím se hromadným odchodem zahraničních jednotek, který se plánuje na konci roku. Západní spojenci v čele s USA svrhli v roce 2001 jeho vládu v rámci boje proti islámskému terorismu. Islamisté věří, že porazí nové afgánské vládní síly a vrátí se k moci.

Nejkrvavější atentáty v Afghánistánu od pádu režimu radikálního hnutí Taliban koncem roku 2001 (řazeno podle počtu obětí):

17. února 2008 - Při sebevražedném pumovém útoku v jihoafghánském městě Kandahár přišlo o život na 100 lidí.

15. července 2014 - Po explozi trhaviny ve voze na hojně navštěvovaném tržišti v provincii Paktika ve východním Afghánistánu zemřelo nejméně 89 lidí.

6. listopadu 2007 - Sebevražedný atentát namířený proti poslanecké delegaci v provincii Baghlán na severu země si vyžádal 80 obětí.

6. prosince 2011 - Nejméně 70 osob zabil sebevražedný atentátník v centru Kábulu před mešitou, kde se modlilo několik set lidí u příležitosti šíitského svátku ášúrá; další na 160 osob bylo zraněno.

7. července 2008 - Sebevražedný útok v centru Kábulu si vyžádal 58 obětí a na 150 zraněných.

18. února 2008 - Sebevražedný útok na jihu Afghánistánu proti kanadskému vojenskému konvoji zabil 37 lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká armáda oznámila útoky na jihu Íránu, označila je za sebeobranu

Americká armáda podle oblastního velitelství amerických sil na Blízkém východě CENTCOM zaútočila v jižním Íránu na cíle, mezi nimiž byly lodě pokoušející se klást miny a odpalovací rampy. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Velitelství v prohlášení označilo pondělní útoky za sebeobranu a doplnilo, že si při pokračujícím příměří zachovává zdrženlivost.
01:57Aktualizovánopřed 40 mminutami

Rusko oznámilo nové údery na Kyjev, cizince vyzývá k odchodu

Ruské ministerstvo zahraničí v pondělí uvedlo, že za ukrajinský úder na Starobilsk zahajuje „odvetné“ údery na vojenskoprůmyslové objekty, velitelská stanoviště a místa rozhodování v Kyjevě. Moskva rovněž vyzvala zahraniční občany i diplomaty, aby město opustili. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že situaci pečlivě sleduje a všechny informace vyhodnocuje. Ukrajina se již pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Íránský prezident nařídil obnovit připojení k internetu, píší média

Íránský prezident Masúd Pezeškján podle státních médií nařídil obnovu internetového připojení v zemi, uvedla v pondělí agentura Reuters, podle které tamní média citují mluvčího ministerstva komunikací. Připojení k internetu úřady v zemi blokují nepřetržitě 87 dní, připomněla organizace NetBlocks.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoŽádný útok nebyl tak intenzivní, popsal Čech ruský nálet na Ukrajinu

Realitu nedávného masivního ruského útoku na Ukrajinu zažil i český zdravotník Jan Doucha. Ten úderů zažil již několik, žádný však prý nebyl takto intenzivní. Nejvážněji zraněné odvážely sanitky okamžitě. Doucha poskytoval pomoc lehce zraněným, tři pacienty pak převezl do přeplněné nemocnice. Nejmladšímu zraněnému nebyl ani rok, nejstaršímu devětadevadesát. Rusové navíc pokračovali v útocích i během záchranných prací. „Když jsme ženu předávali sanitce, tak začal poplach a za dvě tři minuty nad námi proletěl (dron) Šáhed,“ popsal situaci dobrovolný záchranář Dmytro Maksymovyč. Doucha jezdí na Ukrajinu pomáhat s převozem zraněných do českých nemocnic pravidelně. A říká, že ani tento útok na tom nic nezmění.
před 6 hhodinami

VideoPoužití rakety Orešnik proti Ukrajině vnímám jako hysterickou reakci, řekl Sokol

Na Evropu Rusko nezaútočí tak masivně jako na Ukrajinu, může to ale zkusit na jednoho člena NATO, třeba v Pobaltí, řekl ve sněmovně ředitel BIS Michal Koudelka. Dle místopředsedy zahraničního výboru dolní komory Petra Sokola (ODS) jsou Evropané bezpochyby svědky pokračujícího zhoršování bezpečnostní situace na kontinentu i jinde ve světě. V Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem rovněž prohlásil, že Rusko na Ukrajině téměř vůbec nepostupuje. Použití rakety Orešnik proti Ukrajincům tak považuje za hysterickou reakci Ruska na fakt, že rozpoutanou válku nevyhrává. Dodal, že pokud by vládla ODS, na pomoc Kyjevu by strana dala čtvrt procenta HDP tak, jak to navrhuje generální tajemník NATO Mark Rutte.
před 7 hhodinami

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku, píší Novinky.cz

Duchovní ruské pravoslavné církve Ilarion byl zadržen v Česku pro podezření z převozu zakázaných látek, píší Novinky.cz. Telegramový kanál Ilariona uvádí, že duchovní považuje událost za provokaci. Policejní mluvčí Michaela Richterová potvrdila, že v neděli večer policisté zadrželi na čerpací stanici u dálnice D6 vozidlo, ve kterém byly tři sáčky s neznámou bílou látkou. Šlo o jednotky gramů. Zatím není nikdo obviněný, informovala Richterová. Rusko později uvedlo, že si kvůli celé věci předvolá vedoucího českého zastupitelského úřadu v Moskvě.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

V USA se podařilo zažehnat hrozbu výbuchu nádrže s nebezpečnou chemikálií

Hasičům v jižní Kalifornii se podařilo zažehnat nebezpečí výbuchu nádrže s hořlavou chemikálií. S odvoláním na místní úřady o tom v pondělí odpoledne SELČ informovala agentura Reuters. Před hrozbou exploze hasiči varovali v pátek. Kolem 50 tisíc lidí z okolí kvůli tomu muselo opustit své domovy.
před 8 hhodinami

Indii „zamořilo“ satirické hnutí švábů

Miliony Indů uchvátila nová virální Lidová strana švábů, která se označuje za „hlas líných a nezaměstnaných“. Satirickou kampaň spustila nejapná poznámka předsedy nejvyššího soudu na adresu mladé generace. Protestní hnutí se během týdne stalo symbolem disentu mezi indickou generací Z, kterou trápí nezaměstnanost a frustrace z politického vedení, jež přehlíží mladé. Fenomén se už rozšířil do Pákistánu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...