Taliban zabil při útoku na armádní základnu 140 vojáků. Bojovníci se tam infiltrovali

Nahrávám video
Při útoku Talibanu zemřelo přes 140 vojáků
Zdroj: ČT24

Až 140 afghánských vojáků zahynulo při pátečním útoku hnutí Taliban na základnu nedaleko města Mazáre Šaríf. Do areálu se dostalo šest ozbrojenců s granátomety v přestrojení za vojáky. Kromě afghánské armády na základně působí i vojenští poradci Severoatlantické aliance. Žádný z nich nebyl při útoku zraněn.

Útočníci z radikálního hnutí Taliban přijeli k bráně základny armádními vozy. Podle afghánských zdrojů řekli první hlídce, že vezou raněné. U druhého checkpointu je ale místní vojáci odhalili. Jeden z radikálů proto odpálil výbušniny, které měl upevněné na svém těle.

„Boj začal na druhé bezpečnostní bráně. Všichni jsme se pak běželi ukrýt. Stráže nás vyzvaly, abychom opustili prostor. Viděl jsem tam pět lidí,“ popsal útok jeden ze svědků Muhammad Ibrahim.

Poté útočníci zahájili palbu. Bylo kolem jedné hodiny odpoledne a někteří vojáci na základně se právě vraceli z oběda. Desítky dalších zrovna končili páteční modlitbu. Většina byla neozbrojená a prakticky bez šance se bránit.

„Z vojenské základny se ozvala střelba. Přiběhli tam vojáci a uzavřeli celý prostor. Nad základnou už létaly vrtulníky,“ řekl další svědek Chaír Muhammad.

„Jsem uvnitř základny a myslím, že bylo zabito 150 vojáků a desítky zraněny. Jde o mladé rekruty, kteří přišli na výcvik ze dvou severoafghánských provincií,“ citovala agentura AFP důstojníka, který trval na zachování anonymity.

„Dva útočníci se odpálili uvnitř mešity. Další ozbrojení těžkými a lehkými zbraněmi začali střílet (na vojáky), kteří se modlili i na ty, kteří právě vycházeli z mešity,“ líčil zdroj AFP. Jak zdůraznil, na základně se nenacházel žádný civilista.

Armáda zadržela jednoho útočníka, ostatní zemřeli

Taliban se k útoku přihlásil prostřednictvím sociální sítě Twitter. Podle něj hnutí už dříve infiltrovalo mezi místní vojáky čtyři své členy. Zdroje z afghánské armády potvrdily, že ihned po prvním výbuchu se k útočníkům připojilo několik místních vojáků.

Podle Talibanu čtyři útočníci po dlouhou dobu sloužili v afghánské armádě a na základně se dobře vyznali. „Je jasné, že měli své lidi uvnitř základny, jinak by se tam nikdy nedokázali dostat,“ uvedl jeden ze zraněných vojáků.

Incident se odehrál jen pár týdnů poté, co do nemocnice v hlavním městě Kábulu vtrhlo několik radikálů a povraždilo víc než 50 lidí. K útoku se tehdy přihlásil samozvaný Islámský stát. Bezpečnostní síly i v tomto případě uvedly, že ozbrojenci měli uvnitř nemocnice své komplice.

Ministerstvo obrany v prohlášení upřesnilo, že sedm z deseti útočníků vojáci zabili, dva odpálili trhaviny na svém těle a jeden byl zadržen. Krveprolití ukončil večer zásah afghánských speciálních sil, uvedl šéf amerických a mezinárodních sil v Afghánistánu americký generál John Nicholson.

Podle amerického mluvčího nebyly do incidentu bezprostředně zapojeny zahraniční koaliční síly vedené Američany. Na spojenecké základně působí hlavně němečtí vojáci.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid v dnešním prohlášení řekl, že útok byl odplatou za nedávné zabití několika významných členů Talibanu v severním Afghánistánu.

Základnu v sobotu navštívil afghánský prezident Ašraf Ghaní, který útok důrazně odsoudil a útočníky označil za „nevěřící“. Vyhlásil rovněž den národního smutku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

EK chce změnit pravidla fúzí, aby vznikali silní konkurenti firem z USA a Číny

Evropská komise (EK) plánuje přepracovat pravidla pro fúze. Chce odstranit některé překážky bránící vzniku velkých lokálních firem schopných konkurovat velkým podnikům ze Spojených států a Číny. Byla by to první zásadní revize politiky fúzí a akvizic za dvacet let, upozornila agentura Bloomberg.
před 6 mminutami

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí, které nyní odvážejí do Izraele, napsala s odvoláním na vyjádření izraelského ministerstva zahraničí agentura AFP. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je dle agentury ANSA 24 Italů, dle AFP jedenáct Francouzů, dle agentury Anadolu dvacet Turků a podle RTVE také třicet Španělů. Vůči Izraeli zaznělo i obvinění z pirátství.
08:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kyjev a Baku prohlubují „přirozené partnerství“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden poprvé navštívil jihokavkazský Ázerbájdžán. S tamní hlavou státu Ilhamem Alijevem podepsali několik dohod o spolupráci v oblasti bezpečnosti a energetiky. Baku, jehož vztahy s Moskvou v poslední době ochladly, podporuje Kyjev už od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Spolupráce Ázerbájdžánu s Ukrajinou bude pro Baku výhodná zejména do budoucna, podotýká expert Vincenc Kopeček s odkazem na boj proti dronům.
před 1 hhodinou

USA zvažují snížení počtu vojáků v Německu, uvedl Trump

Spojené státy zvažují možnost omezit počet amerických jednotek působících v Německu. Uvedl to ve středu americký prezident Donald Trump, rozhodnutí podle něho padne ve velmi krátké době. Trump v úterý kritizoval německého kancléře Friedricha Merze za údajnou německou neochotu podpořit USA ve válce proti Íránu. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul v reakci na Trumpův výrok sdělil, že Berlín je na případné snížení počtu amerických vojáků v zemi připraven.
01:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
12:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinské drony zasáhly rafinerii firmy Lukoil u ruského města Perm

Ukrajinské drony ve čtvrtek zasáhly rafinerii firmy Lukoil nedaleko ruského města Perm. Průmyslový areál se stal terčem ukrajinských dronů už druhým dnem po sobě, informovala ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Útoky potvrdil i gubernátor Permského kraje Dmitrij Machonin, podle něj si však nevyžádaly oběti ani podstatnější škody, napsala agentura AP.
před 5 hhodinami

Izrael vyzval k evakuaci dalších osmi vesnic v Libanonu

Izraelská armáda ve čtvrtek vyzvala k evakuaci dalších osmi libanonských vesnic v jižním regionu Súr, které nejsou součástí Izraelem vytvořené nárazníkové zóny, píše agentura Reuters. Po necelé půl hodině od vydání výzvy Izrael provedl útoky na alespoň čtyři vesnice. Izrael mezitím už od rána útočí na jihu Libanonu. Podle libanonského ministerstva zdravotnictví Izrael zabil nejméně devět lidí, včetně dvou dětí a pěti žen, píše AFP. Děje se tak navzdory křehkému příměří, které bylo minulý čtvrtek prodlouženo o tři týdny.
před 5 hhodinami

„Zběhnutí“ Emirátů je ranou pro Saúdy. Může rozkolísat ceny ropy

Odchod Spojených arabských emirátů (SAE) z organizací OPEC a OPEC+ je ranou pro prestiž Saúdské Arábie jako dominantního člena kartelu. Očekávané navýšení těžby ze strany SAE nejspíš povede ke zlevňování „černého zlata“ a podle řady analytiků může ceny rozkolísat. Otazníky visí i nad možnou další fragmentací organizace. Kvóty se totiž nelíbí i zemím jako Kazachstán, Nigérie či Venezuela.
před 5 hhodinami
Načítání...