Tajné služby šlapou kvůli Snowdenovi na paty Guardianu

Londýn – V přítomnosti britských agentů musel britský list The Guardian zničit tajné materiály získané od Američana Edwarda Snowdena. Jak píše šéfredaktor listu Alan Rusbridger, vláda jinak deníku pohrozila soudním stíháním. O kauze se začalo hovořit nyní kvůli skandálu kolem novináře Glenna Greenwalda a jeho životního partnera Davida Mirandy, kterého zadrželi na devět hodin na letišti v Londýně.

Rusbridger ve svém pondělním článku napsal, že před měsícem, když The Guardian otiskl několik materiálů na základě Snowdenových odhalení, mu jeden z britských představitelů řekl: „Tak jste se pobavili, teď chceme, abyste ten materiál vrátili.“ Po několika dalších rozhovorech přišli do londýnské redakce listu dva bezpečnostní experti. Ve sklepě budovy pak osobně dohlédli na to, jak byly diskety se Snowdenovými informacemi zničeny. Vzhledem k dnešní digitální technice to byl zcela bezvýznamný a symbolický čin. „Budeme dále trpělivě a pilně Snowdenovy dokumenty zveřejňovat, ale ne v Londýně,“ sdělil Rusbridger. Deník chce zřejmě materiály publikovat z míst, která nepodléhají britské jurisdikci.

Šokující zásah do svobody tisku:

Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic dnes tlak tajných služeb na list The Guardian označila za šokující zásah do svobody tisku. Podle Michaela Rediskeho z vedení organizace je však nepochopitelné, proč se šéfredaktor Guardianu nátlaku podvolil a proč se okamžitě neobrátil na soud a na veřejnost.

Rusbridger prý při svých jednáních s vládními zástupci a ještě před zničením disket upozornil, že list nemůže dělat svou novinářskou práci, pokud se bude řídit přáním vlády. Dostalo se mu odpovědi, že práci vykonal, jelikož rozpoutal debatu o sledování lidí: „Máte svou debatu. Už není třeba o tom dále psát.“

Informace předané Guardianu pravděpodobně ani po zničení disket nejsou ztraceny a zjevně stále existují další kopie. „Vše, co k tomu mohu říct, je, že americká vláda to nemůže utajit tím, že mě uvězní nebo zabije,“ uvedl Snowden v polovině července v písemné odpovědi na otázku Guardianu, kolik lidí kopie má.

Incident z letiště bude mít dohru u soudu. A Greenwald nenechá na Británii nit suchou

O kauze se začalo hovořit nyní kvůli skandálu kolem novináře Glenna Greenwalda a jeho životního partnera Davida Mirandy. Toho při mezipřistání z Berlína do Ria de Janeira v neděli v devět hodin zadržovali na londýnském letišti na základě protiteroristického zákona. Greenwald je Američan a píše pro The Guardian. Zveřejnil články o Snowdenovi a jeho odhalení špionážního programu Prism. Osobně se s ním sešel v Hongkongu.

Incident na letišti bude mít zřejmě soudní dohru. Miranda totiž hodlá britské úřady kvůli výslechu žalovat. Nedostal ani právníka, což britské úřady vysvětlují protiteroristickým zákonem, který to umožňuje.

Glenn Greenwald (vpravo) a jeho životní partner David Miranda
Zdroj: Janine Gibson/The Guardian

Rozhorčený Greenwald na letišti v Riu, kde čekal na Mirandu, prohlásil, že nyní začne psát útočněji a že zveřejní „mnoho věcí také o Anglii“: „Mám mnoho dokumentů o anglickém špionážním systému a teď se na to zaměřím. Budou litovat toho, co udělali.“

Guardian údajně Mirandovu cestu do Berlína platil. Brazilec se tam setkal s nezávislou filmařkou Laurou Poitrasovou, která byla jako první v kontaktu se Snowdenem a byla spoluautorkou článků, které na základě Snowdenových odhalení vyšly ve Washington Post a Spiegelu. Greenwald tvrdí, že Mirandě Poitrasové předal materiály stažené Snowdenem a dostal od ní zase jiné určené pro Greenwalda. Všechny prý byly zašifrované. K tomu, že Mirandovi byly zabaveny telefony, počítač, diskety a fotoaparát, Rusbridger napsal, že to práci a záměry jeho listu nijak neovlivní.

2 minuty
Reportáž Václava Černohorského
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvalí kvůli Grónsku clo na některé evropské země

Americký prezident Donald Trump oznámil desetiprocentní clo na Dánsko, Norsko, Švédsko, Francii, Německo a další země kvůli jejich postupu ohledně Grónska. V platnost mají vstoupit 1. února. Od června se pak mají zvýšit na 25 procent. Trvat mají, dokud se neuzavře dohoda o Grónsku. Francouzský prezident Emmanuel Macron označil hrozbu za nepřijatelnou, reagují i další unijní politici.
17:36Aktualizovánopřed 5 mminutami

Před 35 lety začala operace Pouštní bouře

Koalice osmadvaceti zemí včetně Československa pod vedením Spojených států a s mandátem Rady bezpečnosti OSN zahájila před 35 lety osvobození Kuvajtu okupovaného Irákem. Pro tuzemské vojáky byla operace Pouštní bouře první bojová mise po pádu totality, zhruba dvě stě jich zajišťovalo chemický a radiační průzkum. Jednotka složená z profesionálů i vojáků základní služby byla rozmístěna nedaleko první linie, hned druhý den po zahájení operace jeden z členů jednotky zahynul. Válka v zálivu skončila osvobozením Kuvajtu koncem února, českoslovenští vojáci se vrátili v květnu.
před 9 mminutami

EU a Mercosur podepsaly obchodní dohodu

Představitelé Evropské unie a jihoamerického bloku Mercosur podepsali obchodní dohodu. Úmluva se připravovala 25 let a podle Evropské komise (EK) vytvoří největší zónu volného obchodu na světě, která bude pokrývat trh s více než sedmi sty miliony spotřebitelů. Vyvolává ale protesty zemědělců v Evropě.
18:27Aktualizovánopřed 37 mminutami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Po pádu dvou lavin v Rakousku zemřelo nejméně pět lidí

Po pádu dvou lavin zemřelo v Rakousku nejméně pět lidí. Neštěstí se stalo v oblasti salcburského Pongau. S odkazem na horskou záchrannou službu o tom informuje agentura APA. Národnost mrtvých zatím není známa.
před 2 hhodinami

Chameneí přiznal tisíce zabitých demonstrantů

Íránský duchovní vůdce poprvé veřejně přiznal, že během protestů byly zabity tisíce lidí, „někteří nelidským a brutálním způsobem“. Píše to server BBC News. Demonstrace režim zřejmě prozatím dokázal potlačit, míní experti. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než osmi set údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Indonésii se z radaru ztratilo letadlo. Zřejmě se zřítilo

Letoun na vnitrostátní lince v Indonésii ztratil kontakt s řídícím střediskem ve chvíli, kdy se po odletu z hlavního indonéského ostrova Jáva přibližoval k hornaté oblasti na ostrově Sulawesi, uvedla agentura AP s odvoláním na tamní představitele. Pátrací a záchranná akce je v plném proudu, na palubě bylo osm členů posádky a tři cestující.
před 3 hhodinami
Načítání...