Státy nemají kvůli krizi peníze na chemické odzbrojení

Vídeň - Světová hospodářská krize komplikuje i likvidaci chemických zbraní. Do roku 2012 se je zřejmě nepodaří zničit, tento rok je přitom nejzazším termínem, který pro odstranění tohoto druhu zbraní stanovila Úmluva o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní a o jejich zničení z roku 1992. Podle ředitele Organizace pro zákaz chemických zbraní Rogelia Pfirtera je chemické odzbrojení velmi nákladné, především kvůli ekologické zátěži. "Řekl bych, že Spojené státy bude stát desítky miliard dolarů a Rusko několik miliard dolarů. Finanční krize nám určitě nepomohla."

Celosvětově se zatím podařilo zničit 43 procent všech známých chemických zbraní. Navíc bylo 65 procent továren na jejich výrobu nenávratně změněno tak, aby byly využitelné pro mírové účely. Podle expertů je potvrzené, že své zásoby zbraní výrazně omezily i dvě zbrojní supervelmoci, tedy USA a Rusko. To prý zlikvidovalo asi 30 procent svých zásob, Spojené státy dokonce 58 procent. A oba státy ujišťují Organizace pro zákaz chemických zbraní, že jsou odhodlány do roku 2012 zničit celý arzenál.

Zlikvidovat chemické zbraně se zavázalo 186 zemí. Pfirter dnes vyzval i zbývající země, mezi něž patří například Severní Korea, Somálsko, Egypt, Izrael či Sýrie, aby se k úmluvě připojily. Podle něj není strategický důvod pro držení chemických zbraní, protože nemají jiný účel než terorizovat obyvatelstvo.    

Naposledy byly chemické zbraně podle agentury Reuters prokazatelně využity v roce 1988, kdy iráčtí vojáci na rozkaz tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna zaútočili plynem proti Kurdům a zabili desítky tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Za tragickým požárem autobusu ve Švýcarsku asi stojí člověk s psychickými problémy

Úterní požár autobusu ve Švýcarsku, při němž zemřelo šest lidí, zřejmě způsobil člověk s psychickými problémy. Podle stanice SRF to ve středu uvedl švýcarský státní zástupce Raphaël Bourquin. Již dříve policie sdělila, že nic nenasvědčuje terorismu.
včeraAktualizovánopřed 16 mminutami

Europoslanci schválili návrhy na odstranění nedostatků v obranných schopnostech EU

Evropský parlament (EP) schválil své návrhy na odstranění nedostatků v obranných schopnostech EU. Ty vidí europoslanci zejména v protivzdušné či protiraketové obraně, vojenské mobilitě či při využívání umělé inteligence. EP také navrhl opatření k vytvoření silnějšího a integrovanějšího jednotného trhu EU v oblasti obrany.
před 25 mminutami

Maďarská delegace chce jednat o inspekci Družby, Kyjev misi zpochybnil

Maďarská delegace odcestovala do Kyjeva, aby projednala inspekci ropovodu Družba, uvedla agentura MTI. Ropovodem Družba neproudí ruská ropa na Slovensko a do Maďarska od 27. ledna, kdy ropovod podle Kyjeva poškodil ruský útok. K misi se připojilo i Slovensko, uvedl vedoucí delegace. Maďarská mise nemá na Ukrajině žádné oficiální postavení, žádné jednání s ní není naplánováno a její členové přicestovali jako turisté, uvedla v reakci ukrajinská diplomacie.
před 34 mminutami

Izrael a Írán podnikly vzdušné útoky, u Íránu byly zasaženy tři nákladní lodě

Izrael podnikl další vzdušné údery na Teherán a na Bejrút, kde zasáhl byt v centru a dle libanonských médií zabil čtyři lidi. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Ve Spojených arabských emirátech zranily dva íránské drony čtyři lidi blízko dubajského letiště. Tři nákladní lodě v Perském zálivu a Hormuzském průlivu zase zasáhly neznámé projektily.
03:37Aktualizovánopřed 38 mminutami

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou, uvedla šéfka Evropské komise

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.
10:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Evropa plánuje, jak poskytnout miliardy Kyjevu i přes veto Maďarska a Slovenska, píše Politico

Ukrajina získá peníze od zemí EU na financování svého válečného úsilí, i když Maďarsko a Slovensko budou nadále blokovat slíbenou půjčku ve výši 90 miliard eur (zhruba 2,2 bilionu korun), uvedli dva evropští diplomaté pro bruselský server Politico.
před 2 hhodinami

Oprava trati mezi Berlínem a Hamburkem se zpozdí, ovlivní to i české linky

Dokončení generální opravy železniční trati mezi Berlínem a Hamburkem se zpozdí o měsíc a půl. Původně měla být hotová do konce dubna, kvůli tuhé zimě se ale zpozdily některé práce. Odložené zprovoznění trati bude mít vliv na vlakovou linku Českých drah z Prahy do Hamburku i plánované spuštění přímé linky Praha-Kodaň.
před 4 hhodinami

Vůdce Íránu utrpěl při útocích zranění, ale je v pořádku, tvrdí prezidentův syn

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl ve středu podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Chameneí mladší v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.
před 5 hhodinami
Načítání...