Soud v Hongkongu se postavil proti vládě. Zákaz protestní hymny by podle něj ohrozil svobodu slova

Hongkongský soud zamítl žádost tamní vlády o zákaz protestní písně, která se stala neoficiální hymnou hongkongského prodemokratického hnutí. Soudce podle BBC uvedl, že zákaz by mohl mít „hrozivé účinky“ na svobodu slova. Pročínské autority zaujaly v posledních letech vůči demonstrantům v Hongkongu tvrdší postoj.

Podle hongkongské vlády chorál Sláva Hongkongu vyvolává dojem, že je hymnou a Hongkong nezávislým státem, čímž ohrožuje státní bezpečnost Číny. Úřady rozhořčilo, když při mezinárodních sportovních akcích slyšely hrát protestní píseň místo čínské národní hymny.

Ministr spravedlnosti Paul Lam Ting-kwok v červnu požádal soud, aby udělil prozatímní zákaz propagace, šíření nebo hraní písně „se záměrem podnítit ostatní k odtržení (Hongkongu) nebo s pobuřujícím úmyslem“. Soudce ale žádost odmítl s tím, že zákaz písně by významně narušil „právo nevinných třetích stran na svobodu projevu“.

Chorál je od roku 2020 zakázán na hongkongských školách. Hongkongská vláda navíc usiluje o úplné vymazání písně z internetu a zákaz reprodukce. Společnost Google ale žádosti soustavně odmítá vyhovět.

Omezení svobod

Hongkong je součástí Číny, od konce britské nadvlády v roce 1997 má však určitou autonomii. Aktivisté tvrdí, že demokratických svobod postupně ubývá a snahy o zákaz protestní písně považují za další pokus Pekingu potlačit nesouhlas proti čínské vládě.

V písni napsané v kantonštině se zpívá: „Přišel úsvit. Oživme Hongkong. Revoluce naší doby, za spravedlnost!“ Obyvatelé Hongkongu ji složili během velkých protestů v roce 2019. Lidem dodávala morálku, když vláda tvrdě zakročila proti demonstrujícím.

Čína v reakci na protesty zavedla rozsáhlý zákon o národní bezpečnosti, aby obnovila stabilitu v Hongkongu. Minulý rok byl zatčen hráč na foukací harmoniku za to, že zahrál píseň před britským konzulátem v Hongkongu, aby vyjádřil lístost nad smrtí královny Alžběty II., připomíná BBC.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mezi Rusy na Ukrajině bojuje řada zahraničních ozbrojenců, mapovala Zóna ČT24

Čína důrazně odmítá, že by na ukrajinské bojiště vyslala své vojáky. Peking k této reakci donutil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, když v úterý prohlásil, že se ukrajinští vojáci střetli s nejméně šesti čínskými občany v řadách ruských sil. Dosud bylo známo, že své vojáky organizovaně vyslala na pomoc Rusku jen Severní Korea. Do plnohodnotné invaze se na straně agresora prokazatelně zapojili ozbrojenci z mnoha států, mapovala Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Cestou k míru je dát Rusku okupované ukrajinské oblasti, tvrdil Witkoff Trumpovi

Zvláštní vyslanec Spojených států Steve Witkoff se minulý týden, necelých 48 hodin po schůzce s vyjednavačem vyslaným ruským vládcem Vladimirem Putinem, sešel s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Tomu sdělil, že nejrychlejším způsobem, jak zajistit příměří na Ukrajině, by bylo podpořit strategii, která by Rusku zajistila vlastnictví čtyř ukrajinských regionů, které se Moskva pokusila nelegálně anektovat. Informovaly o tom zdroje agentury Reuters.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rafah se stává nárazníkovou zónou, zní z Jeruzaléma

Oblast města Rafah v Pásmu Gazy se stává izraelskou nárazníkovou zónou, prohlásil po sobotním obsazení takzvaného koridoru Morag izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Ten zároveň obyvatele Pásma Gazy varoval, že izraelská armáda rozšíří bojové operace do většiny území oblasti, což si vynutí jejich evakuaci. Izrael 18. března v Pásmu Gazy zahájil novou ofenzivu, čímž přerušil křehké příměří uzavřené s teroristickým hnutím Hamás v lednu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...