Somálští piráti unesli německou nákladní loď

Nairobi - Somálští piráti dnes opět zaútočili. Ve vodách mezi Somálskem a Jemenem se zmocnili německé nákladní lodi, která pluje pod maltskou vlajkou. Sedmnáct členů posádky plavidla při přepadu údajně neutrpělo žádná zranění. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na keňské námořní úřady. "Podle mých informací loď obsadili brzy nad ránem. Byla unesena na východním konci Adenského zálivu," uvedl Andrew Mwangura, ředitel jedné z keňských námořních agentur monitorujících činnost pirátů u afrického pobřeží. Nákladní loď Patriot o výtlaku 31 000 tun je podle Reuters určena pro transport obilí.

Navzdory přítomnosti vojenských lodí z mnoha zemí světa u somálských břehů, kudy vede jedna z nejfrekventovanějších námořních cest, pokračují piráti v přepadávání obchodních lodí ve strategickém Adenském zálivu a v Indickém oceánu. Získávají tak miliony dolarů na výkupném za unesené lodě a jejich posádky. V současné době zde námořní lupiči zadržují přes 250 rukojmích.

V prvním čtvrtletí letošního roku napadli somálští piráti desetkrát více lodí než za stejnou dobu loni. Letos to bylo 61 útoků v porovnání se šesti v prvním čtvrtletí 2008. Somálští ozbrojenci disponují také lepší výzbrojí než dříve.