Politická krize na Slovensku, která začala po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, se bude prohlubovat, míní si sociolog a bývalý poslanec Ivan Gabal, který byl hostem Interview ČT24. Protestující Slováci podle něj bojují za změnu – hlavně za to, aby byl právní stát nadřazen politice. Jejich lídrem je prezident Andrej Kiska, který se tak dostal z izolace, říká Gabal, jehož otec pochází ze Slovenska.
Sociolog Gabal: Slováci se rozhodli dosáhnout změny, hraje se o nadřazení právního státu politice
Zavražděný novinář psal před svou smrtí článek, v němž upozorňoval na propojení italské mafie a slovenské politiky – včetně lidí blízkých premiéru Robertu Ficovi (Smer-SD).
„Podle mého názoru vstoupilo Slovensko do nejvážnější vnitropolitické krize od pádu Mečiara. Ta krize je vyvolána velmi brutální popravou mladého páru a snahou zastrašit svobodu projevu, demokracii,“ prohlásil Gabal. Veřejný tlak je podle něj teprve na vzestupu a krize se bude prohlubovat, protože řešení je ještě v nedohlednu.
Demise kritizovaného šéfa vnitra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) nebude stačit, míní Gabal. „Teď už jsou koaliční partneři nastartováni velmi vážné debatě spíše o rekonstrukci (vlády) nebo hledání nového politického řešení. (Kaliňák) použil slovo stabilita, ne spravedlnost a právní stát. Myslím si, že ústupová bitva bude ještě pokračovat a krize se bude prohlubovat,“ konstatoval sociolog.
Slováci se už rozhodli dosáhnout změny, míní Gabal. „Ztráta důvěryhodnosti stávajícího kabinetu je rozsáhlá a myslím si, že pokles legitimity vlády bude velmi rychlý,“ podotkl sociolog s tím, že lidé odmítají korupci, klientelismus a další potíže dlouhodobě spojené se slovenskou politikou.
Důležitou roli může sehrát prezident Andrej Kiska, který podle Gabala dlouhodobě systematicky hájí lidská práva, občanskou společnost i právní stát. „Slováci mají někoho, kdo to politicky artikuluje a kdo je toho lídrem. To je obrovská přidaná hodnota, kterou Slovensko v této chvíli má, aby prošlo krizí směrem k nějakému zlepšení,“ upozornil Gabal.
Kiska byl podle něj dosud v izolaci. „Výrazně ale ovlivnil třeba tlak proti neofašistickému hnutí a župana Kotleby. Hodně řešil kvalitu a kulturu občanského a politického života, ale byl v tom dost v izolaci,“ řekl v Interview Gabal.
Slovenský prezident už dříve prohlásil, že vidí dvě možnosti řešení krize: buď zásadní změny ve vládě, která by nerozdělovala společnost, nebo předčasné volby. Fico ale dosud větší změny odmítal. Kisku mimo jiné obvinil ze spiknutí s maďarským miliardářem Sorosem, což prezident odmítl.
Gabal to označil za absurdní. „Teď už je situace mezi nimi velmi napjatá a těžko hledat nějakou synergii, i kdyby se koalice rekonstruovala,“ uzavírá sociolog.