SNS nepřijde o poslanecký klub, Ficův Smer ji zachránil „hostováním“

Slovenská národná strana (SNS) nepřijde ve sněmovně o poslanecký klub po odchodu tří z původního počtu deseti členů v čele s Rudolfem Huliakem. Klub totiž na poslední chvíli posílil osmdesátiletý Dušan Muňko, poslanec a jeden ze zakládajících členů nejsilnější vládní strany Smer – sociálna demokracia. Ve středu o tom informoval šéf poslaneckého klubu Smeru Ján Richter. Slovenský zákon stanoví, že poslanecký klub musí mít alespoň osm členů.

Pokud by Muňko klub SNS neposílil, měl by jen sedm poslanců a rozpadl by se. V „hodině dvanácté“ se však ve Smeru dohodli na „hostování“, přičemž trojice v čele s Huliakem měla formálně vystoupit až ve středu ráno. Klub se proto nerozpadl. Pokud by se tak stalo, museli by jeho vznik poslanci v parlamentu nově odhlasovat.

Ještě před začátkem středečního jednání parlamentu oznámil Muňkův přesun Richter s tím, že jde jen o formálně-právní řešení, aby koalice nepřišla o třetí klub. „Při řešení některých problémů, které život v parlamentu přináší, jsou tři poslanecké kluby důležité,“ vysvětlil šéf poslaneckého klubu Smeru. Přesun Muňka, jenž ale zároveň zůstal členem Ficovy strany, označil za hostování.

„Finta, lež, ale formálně jí nic nebrání“

Poprvé v historii Slovenska se proto stane, že jeden poslanec bude působit ve dvou klubech. „Nic se neděje. Posílil jsem klub SNS, aby byla zachována koalice,“ podotkl Muňko.

„V podstatě je to finta, lež, ale formálně jí nic nebrání,“ konstatoval politolog z Prešovské univerzity Michal Cirner.

Richter dále upozornil, že rozhodnutí proběhlo po konzultaci s koaličními partnery – Hlasem a SNS – a společně ho oznámili zastupujícímu předsedovi parlamentu. Podle informací slovenského deníku Pravda ale někteří členové Hlasu o přesunu Muňka neměli tušení. Deník zároveň připomněl, že koalici by ztráta klubu výrazně zkomplikovala život v parlamentu.

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí Progresívne Slovensko Michal Šimečka v reakci na tento fakt v prohlášení napsal, že Fico se zoufale snaží udržet při životě slepenec a že vládě teče do bot. Pro bližší pochopení kontextu – výrazem slepenec Fico po volbách konaných v roce 2010 označil vládní koalici čtyř stran pravého středu, která v úřadu vystřídala jeho první vládu.

Odchod z poslaneckého klubu SNS v úterý ohlásila trojice poslanců, kteří nejsou členy této vládní strany – kromě Huliaka také Pavel Ľupták a Ivan Ševčík. Vyvrcholily tím spory mezi Huliakem a šéfem SNS Andrejem Dankem, jenž odmítl snahy o posílení vlivu Huliakova uskupení Národná koalícia v rámci SNS. Huliak po svém odchodu řekl, že zmíněná trojice poslanců bude nadále podporovat Ficovu vládu. To by znamenalo, že kabinet se bude ve sněmovně i nadále opírat o většinu hlasů.

„Neskutečně si vážíme spolupráce se Smerem“

Danko rozhodnutí Smeru přivítal s nadšením a myslí si, že situace je vyřešená. „Oceňuji přístup poslaneckého klubu Smeru k SNS. Neskutečně si vážíme spolupráce i s novým kolegou Muňkem,“ prohlásil Danko a dodal, že koalice je podle něj stabilizovaná. „Problémem Slovenska není to, zda se poslanecký klub zachová nebo ne, ale to, kdyby koalice neměla více než 76 poslanců. A ty máme pořád.“

Politolog z Ekonomické univerzity v Bratislavě Radoslav Štefančík označil Muňkovo hostování v prvé řadě za mocenské rozhodnutí. „V druhé řadě jde také o image Andreje Danka, jakožto šéfa koaliční strany. Nepůsobilo by dobře, pokud by měli ve vládě impotentní stranu s poměrně neschopným předsedou,“ přemítal Štefančík.

SNS před loňskými parlamentními volbami zařadila na svou kandidátní listinu více nestraníků – tento krok byl v kampani označován za spojování národních sil. Z desítky zvolených poslanců za SNS byl členem této strany pouze její předseda Danko. Následně se poměry v klubu SNS změnily, protože několik poslanců přestoupilo na jiné funkce ve vládě a ve sněmovně je vystřídali náhradníci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 48 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 3 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 3 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...