Slovenská policie zahájila razie v objektech kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, které zdůvodnila vyšetřováním násilné trestné činnosti. Kočner, jenž je ve vazbě pro hospodářskou kriminalitu, si podle dřívějších nepotvrzených informací slovenských médií objednal vraždu novináře Jána Kuciaka.
Slovenští policisté provádějí razie u podnikatele Kočnera, kterého média spojují s vraždou Kuciaka
Policie na sociální síti pouze napsala, že u konkrétní osoby probíhají domovní prohlídky vícero prostor v souvislosti s násilnou trestnou činností, aniž přímo jmenovala Kočnera. Policie ale zveřejnila fotografie z razie, na které jsou rozmazané obličeje několika přítomných osob a ze kterých lze poznat Kočnera.
To, že policie zveřejnila, že prohlídky domovních prostor souvisejí s násilnou trestnou činností, znamená, že v případě Kočnera prověřují další trestný čin – a ne jen ekonomickou trestnou činnost jako dosud, napsal web deníku Sme.
Kočnera média spojují s únorovou vraždou Kuciaka, při které vrah zastřelil také přítelkyni investigativního reportéra. Slovenská policie v září v případu vraždy Kuciaka obvinila čtyři osoby, z nichž jednu podle dřívějších informací slovenských médií označila jako objednavatele vraždy právě Kočnera. Policie ani prokuratura tuto informaci dosud nepotvrdily.
Policie prohledává i rezidence, o kterých psal Kuciak
Web Denníku N napsal, že prohlídky potrvají celý den a policie během nich zkontroluje přibližně dvacet míst. Týkají se podle něj mimo jiné bratislavské rezidence Bonaparte, kde Kočner dříve vlastnil byt v sousedství expremiéra Roberta Fica, nebo luxusního rezidenčního komplexu Five Star Residence, kolem kterého se objevilo podezření z daňových podvodů.
O obou dvou případech informoval zavražděný Kuciak, který se Kočnerovým podezřelým obchodním transakcím často věnoval. Podnikatel novináři loni v telefonickém rozhovoru řekl, že se o něj a o jeho rodinu bude zajímat a že když na ně najde nějakou „špínu“, tak ji zveřejní.
Slovenský soud poslal Kočnera do vazby na konci června v případu, ve kterém ho policie spolu s bývalým šéfem soukromé televize Markíza a exministrem hospodářství Pavolem Ruskem obvinila z falšování směnek v hodnotě zhruba 69 milionů eur (1,78 miliardy korun). Proplacení některých směnek požadovala jedna z Kočnerových firem i od Markízy, která zmiňované cenné papíry považuje za podvrh.
Právě v souvislosti s Markízou se Kočner dostal v roce 1998 do povědomí veřejnosti, a to v souvislosti s neúspěšným pokusem o převzetí této televize pomocí pracovníků bezpečnostní služby.