Slovensko stále nemá případ úmrtí na prasečí chřipku

Bratislava – Slovenské úřady dnes odvolaly, že by 48letá Bratislavanka minulý týden zemřela na prasečí chřipku. Ženě selhalo srdce, nebezpečný virus ale urychlil její smrt. Oznámil to dnes mluvčí Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí (ÚDZS) v Bratislavě Milan Michalič. Slovensko tak úředně stále nemá žádnou oběť viru H1N1. Na prasečí chřipku zemřelo zatím v Evropě prokazatelně 474 lidí, ve světě pak 6768 osob.

Podle ÚDZS sice žena byla nakažena virem prasečí chřipky, trpěla však i chronickým onemocněním srdce a poškozením plic. Její zdravotní stav byl kvůli tomu natolik vážný, že smrt se už nedala odvrátit. „Následná infekce virem chřipky u pacientky s takto narušeným zdravotním stavem jen vystupňovala procesy probíhající v jejím organismu, což vyústilo v selhání poškozeného srdce,“ uvedl Michalič. Někteří odborníci ale nadále namítají, že selhání srdce u ženy skutečně způsobila prasečí chřipka. 

Na takzvanou prasečí chřipku zemřelo podle odhadu ve světě zatím přes 6500 lidí, z toho přes 450 v Evropské unii. Podle odborníků Evropa stojí na prahu chřipkové epidemie. Jednotlivé státy proto přijímají preventivní opatření. Zavírají se školy v Německu, Rakousku i Maďarsku.

Počet pacientů s prasečí chřipkou rychle narůstá. Německé úřady proto ulevily lékařům tím, že už nemusejí hlásit každý případ nákazy. Oznámit musejí jen případy úmrtí. V mnoha zemích unie se také již začalo proti prasečí chřipce očkovat, do Česka vakcína ale ještě nedorazila.

Největší počet obětí v Evropě má Británie, kde nová chřipka připravila o život 180 lidí. Ve Španělsku na ni zemřelo 88 osob, ve Francii šest desítek. Česko má jednu oběť.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 23 mminutami

Kyjev po ruských úderech hlásí nejméně 19 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně devatenáct zraněných, jedenáct z nich skončilo v nemocnici. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 2 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 4 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...