Slováci vybírají nové župany. Proti kontroverznímu Kotlebovi se spojily ostatní strany

6 minut
Slováci volí zástupce krajů, vláda i opozice varují před neofašismem
Zdroj: ČT24

V sobotu se na Slovensku konají volby do osmi krajů. Letos poprvé budou lidé vybírat župany jen v jednom kole. Volby navíc poutají pozornost i kvůli tomu, že se proti kontroverznímu Marianu Kotlebovi zformovala široká koalice. Trojice vládních stran i největší opoziční parlamentní strany podpořily podnikatele Jána Luntera. Kotleba překvapil při minulých volbách v roce 2013, když byl zvolen do čela Bánskobystrického kraje.

Lunter je podle průzkumů veřejného mínění  favoritem na vítězství. Pro úspěšného podnikatele byl jedním z důvodů, proč do voleb jít, právě Kotleba. „Naši zemi vede do izolace, tak to se jen přidává k těm marasmům, které v našem kraji jsou,“ říká Lunter.  

Kotlebova strana se hlásí k odkazu fašistického slovenského státu. Na soudu proto leží návrh na její rozpuštění kvůli extremismu a podněcování k nenávisti. 

Prezident Andrej Kiska vyzval Slováky, aby šli k volbám. Kotlebovci jsou podle něj dobře organizovanou, profesionální a velmi nebezpečnou politickou silou. Upozorňuje, že demokracie je vždy jen krok od toho, aby zlo zvítězilo. Podle něj stačí, aby dobří lidé nedělali nic.

Lunter má podle průzkumů až třicetiprocentní náskok, ale tyto odhady mohou voliče upokojit ve smyslu, že není třeba k volbám jít, protože má de facto vyhráno. Řada voličů Kotleby navíc neříká v průzkumech, že bude volit kotlebovce.
Lukáš Mathé
zpravodaj ČT

Kotlebovo vítězství překvapením roku 2013

V krajských volbách před čtyřmi roky uspěli hlavně kandidáti na hejtmana s podporou strany Smer-sociální demokracie (Smer-SD) premiéra Roberta Fica a podobný výsledek se čeká i letos. O největší překvapení se však postaral právě nynější šéf pravicově populistické strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (L'SNS) Marián Kotleba. Ten byl v přímé volbě zvolen hejtmanem Banskobystrického kraje. 

Výsledky strany ĽSNS ve slovenských okresech
Zdroj: Statistický úřad SR

Kotlebova strana L'SNS, která je pro vystoupení země z EU a NATO a vymezila se vůči Romům, uspěla i v loňských parlamentních volbách na Slovensku. Získala v nich osm procent hlasů a poprvé se dostala do sněmovny.

Je to strana, která sdružuje lidi xenofobního, homofobního, protiromského, protimaďarského a protidemokratického smýšlení, kteří od ní dostávají přesně to, co očekávají. Má tvrdé jádro, které pro ni bude hlasovat v každých volbách.
Marián Leško
komentátor o L'SNS

Kotleba svůj úspěch postavil i na pranýřování tradiční politiky, kterou označuje za prolezlou korupcí a klientelismem. „Pro vládu v Bratislavě Slovensko končí v Trnavě. Za cenu politického boje a zničení někoho, kdo jim nevyhovuje, jsou ochotní obětovat všechny obyvatele našeho kraje,“ tvrdí.

Sám přitom na úřadu zaměstnal svoje příbuzné, spolustraníky a sympatizanty. Podle publicisty Radovana Bránika, který Kotlebovce dlouhodobě sleduje, postupovali podezřele i během kampaně.

„Rozvážely se letáky auty, které patřila župě. Mám dokumenty o tom, že se na župě tiskly volební plakáty, stejně tak na zařízeních, která patří samosprávnému kraji,“ podotkl expert na extremismus Bránik.

Ten tvrdí, že župa podváděla s evidencí docházky některých zaměstnanců tak, aby se mohli účastnit stranických akcí a nepřišli o plat. Vedení župy to označilo za lež.

Kromě Kotleby hraje roli černého koně v Nitranském kraji jeho pravá ruka -  poslanec a dosavadní ředitel jeho župního úřadu Milan Uhrík.

2 minuty
Slovensko čekají krajské volby. Skončí Kotleba jako župan?
Zdroj: ČT24

Nově rozhodne jediné kolo

Regionální volby provázejí dvě hlavní novinky. Po zrušení dvoukolové volby budou hejtmani na Slovensku nově voleni pouze v jednom kole, zvítězí tedy kandidát s nejvyšším počtem získaných hlasů.

Zvolení krajští hejtmani a více než 400 zastupitelů navíc zůstane v úřadu pět let místo obvyklých čtyř. Tento krok umožní uspořádat v roce 2022 krajské volby i volby primátorů měst či starostů obcí v jednom termínu.

7 minut
Zpravodaj ČT Mathé k šancím Kotlebovy strany v krajských volbách
Zdroj: ČT24

Podle komentátora Mariána Leška může Kotlebově straně nahrát kromě jednokolové volby i nízká volební účast.

„Volby do samosprávných krajů nejsou ani tak o podpoře jako o tom, jak jsou motivovaní voliči jednotlivých stran. A všechno nasvědčuje tomu, že Kotlebova strana má velmi motivované voliče, kteří určitě volit přijdou,“ upozornil komentátor s tím, že není vyloučeno ani to, že tato strana bude mít v některém zastupitelstvu většinu.

„Důvod byl, aby stát ušetřil, aby volby byly levnější, a také proto, aby se podpořila nízká volební účast, která se u těchto krajských voleb pohybuje kolem dvaceti procent. Lidé půjdou k volbám jen jednou a předpokládá se, že jich přijde víc. To může zvýhodnit Kotlebovu stranu, která má disciplinované voliče,“ řekl k jednokolovému hlasování zpravodaj ČT Lukáš Mathé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽivěJen USA mohou ochránit Grónsko, řekl Trump v Davosu

Pouze Spojené státy americké mohou ochránit Grónsko, řekl prezident USA Donald Trump ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Právě jeho úsilí připojit ostrov ke Spojeným státům ovlivnilo atmosféru na konferenci. Pozornost přilákala i početná a personálně silná americká delegace. Oproti tomu zástupci dánské vlády vůbec nedorazili a pravděpodobně nepřijede ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zatímco se Trump na sociálních sítích strefuje do dalších evropských lídrů.
13:19Aktualizovánopřed 1 mminutou

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU.
před 11 mminutami

Německá policie hlásí zadržení proruské špionky a dvou podporovatelů terorismu

Německá policie ve středu zadržela tři různé osoby podezřelé z napomáhání Rusku. Žena zadržená v Berlíně je podezřelá ze špionáže pro ruskou tajnou službu, dvojice mužů chycená v Braniborsku zase prý měla podporovat zahraniční teroristické organizace, konkrétně Moskvou řízené a podporované „republiky“ na východě okupované Ukrajiny.
před 20 mminutami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
před 39 mminutami

Česko bude dál působit v uskupení NATO na Slovensku, řekl ministr obrany Zůna

Český ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) navštívil ve středu v Bratislavě svého slovenského protějška Roberta Kaliňáka (Smer). Česko bude nadále zapojeno do bojového uskupení NATO na Slovensku, řekl později na společné tiskové konferenci. Obě země chtějí spolupracovat v protivzdušné obraně. Odpoledne má jednání ministrů pokračovat.
12:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Za srážkou vlaků na jihu Španělska mohla být prasklá kolej, píší místní média

Vykolejení tří vagonů vlaku, které v neděli na jihu Španělska narazily do protijedoucí soupravy jedoucí z Madridu, mohl způsobit prasklý svár na kolejích. Píší o tom španělská média, podle nichž jde zatím o jednu z hypotéz vyšetřovatelů. Po nedělní tragédii, která si vyžádala 42 obětí a několik desítek zraněných, se ve Španělsku v pondělí večer stala další železniční nehoda, při níž zemřel mladý strojvůdce. Odbory španělských strojvedoucích pohrozily ve středu stávkou, zatím bez konkrétního data, a požadují zajistit bezpečnost na železnici.
před 2 hhodinami

Dánský ostrov kvůli poškozenému kabelu přišel o elektřinu

Dánský ostrov Bornholm postihl rozsáhlý výpadek elektřiny. Příčinou je poškození podmořského kabelu, píše list Jyllands-Posten. Případ vyšetřuje dánská policie.
před 3 hhodinami

EU připravuje podporu Grónsku, chce dál jednat s Washingtonem

Evropská unie (EU) pracuje na balíčku na podporu bezpečnosti v Arktidě, uvedla šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Opatření budou podle ní počítat s masivními investicemi v Grónsku. EU chce na bezpečnosti v regionu i nadále spolupracovat nejen s USA, jejichž prezident Donald Trump si dělá na Grónsko nároky, ale také s dalšími státy v oblasti. Sedmadvacítka je podle předsedy Evropské rady Antónia Costy připravena se bránit proti jakémukoli nátlaku.
10:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...