Severní Korea slaví výročí narození Kim Ir-sena, promluvil i její vůdce

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes poprvé od nástupu do úřadu veřejně promluvil. Podle agentury AP hovořil u příležitosti zahájení oslav stého výročí narození svého dědečka Kim Ir-sena. Ten se považuje za zakladatele Korejské lidově demokratické republiky. Byl také jedním z nejdéle vládnoucích diktátorů na světě, KLDR vedl bezmála půlstoletí. Vytvořil přitom kolem sebe kult osobnosti, který nemá obdoby nikde na světě. Kimova pojednání a portréty nesmí chybět v žádné domácnosti, škole, knihovně, úřadu či firmě.

Jak napsala agentura AP, na vojenské přehlídce v hlavním městě Pchjongjangu také KLDR představila údajně novou raketu, jež má být dalším doplňkem severokorejského arzenálu. Ten spolu s vývojem jaderných zbraní a celkovou nevypočitatelností místního režimu značně zneklidňuje mezinárodní společenství. 

Kim Čong-un, severokorejský vůdce

„Vítězství naší revoluce spočívá v následování cesty soběstačnosti, priority naší armády a socialismu. Cesty, kterou založil velký Kim Ir-sen a Kim Čong-il. Za každou cenu musíme posílit naše vojsko, abychom světu ukázali důstojnost Severní Koreje.“

Mladý Kim před zaplněným hlavním náměstím v Pchjongjangu hovořil před desítkami tisíc lidí o odkazu svého děda a vyzval k náporu na „konečné vítězství“. Severní Korea slaví Kimovy narozeniny dva dny po neúspěšném vypuštění své balistické rakety, která měla údajně vynést na oběžnou dráhu satelit. Spojené státy a některé další země jsou ale přesvědčeny, že Pchjongjang se snažil otestovat technologii raket dlouhého doletu. 

Kim Čong-un potvrzoval, že KLDR je stále vojensky silná

Kim Čong-un četl projev monotónně z papíru na hlavním náměstí v Pchjongjangu, kde v pečlivě secvičeném průvodu pod jarním sluncem pochodovaly řady vojáků a námořníků. Po projevu se Kim Čong-un uvolnil, usmíval se a žertoval s generály na pódiu, před nímž defilovaly severokorejské rakety jako připomínka toho, že navzdory pátečnímu selhání má pořád KLDR k dispozici značnou vojenskou sílu. Podle analytiků jak Kimův projev, tak vojenská přehlídka dokládají, že se i nový severokorejský vůdce hodlá držet politiky „armáda na prvním místě“. 

Stát, který v prosinci loňského roku Kim Čong-un zdědil po svém zesnulém otci, disponuje armádou čítající 1,2 milionu vojáků. Země s 23 miliony obyvatel je ale nesmírně chudá a ekonomika nevýkonná. Zahraniční rozvědky na základě snímků z družic předpokládají, že KLDR chystá třetí jadernou zkoušku. „Mezinárodně vzato teď musí provést jaderný test, nejlépe s využitím uranu, jen proto, aby ukázali, že by měli být bráni vážně,“ řekl Andre Lankov, odborník na KLDR z jihokorejské univerzity.