Šestnáctiletá Australanka se vydala na sólo plavbu kolem světa

Sydney - Šestnáctiletá Australanka Jessica Watsonová dnes ze Sydney vyplula na cestu kolem světa. Jestli se jí to podaří, bude nejmladším člověkem, který podnikl takovou plavbu bez společnosti a bez pomoci. V Austrálii se o připravovaném podniku dlouho debatuje a mnozí se domnívají, že pro tak mladého člověka je to příliš velké riziko. Jessica i její příbuzní ale tvrdí, že dívka je výborná jachtařka, vyzná se v navigaci, elektronice a má znalosti o bezpečnosti na moři.

Ačkoli bude na plavidle sama, vysílačkou bude ve spojení se svým týmem a bude mít k dispozici taky e-mail a blog. V Sydney se dnes rozloučila s rodiči a zamířila se svou růžovou desetimetrovou jachtou s názvem Ella's Pink Lady za podmračeného počasí na moře. „Myslím, že je dnes mnoho Australanů kvůli Jessice nervózních, a patřím k nim i já. V této chvíli, kdy vidím, že je rozhodnutá to dokázat, jí přeju mnoho štěstí a vyzývám ji, aby na sebe dávala pozor,“ řekla australská vicepremiérka Julia Gillardová novinářům.

Watsonová se na plavbu dlouho připravuje a nedávná kolize její jachty s nákladní lodí vyvolala novou kritiku a výzvy, aby od svého záměru upustila. Původně měla plavbu nastoupit minulý týden, ale kvůli špatnému počasí byl start odložen. Jessica teď míří k Novému Zélandu, který obepluje ze severu, pak mine Fidži a Samou. Trasa, která měří 38 tisíc kilometrů, dále vede kolem jižních cípů Jižní Ameriky a Afriky. V cíli by měla být za osm měsíců.

Při sólo plavbě jachtaři nesmí být poskytnuta zvenčí žádná pomoc a v době cesty na palubu nesmí být dodán žádný materiál, vybavení ani zásoby. Jachta sice může zakotvit nebo připlout k pláži, ale případné opravy se musí obejít bez vnějších zdrojů a pomoci. Nejmladším člověkem, který to dokázal, je zatím Jesse Martin. Tomuto Australanovi se to podařilo před deseti lety, když mu bylo 18 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Žiliny otevřeli nový úsek dálnice D1 s nejdelším tunelem na Slovensku

Na Slovensku byl otevřen nový klíčový úsek dálnice D1 u Žiliny, jehož součástí je také nejdelší dálniční tunel v zemi. Nová dálnice na severu Slovenska, kterou se podařilo dokončit až s výrazným zpožděním oproti původním plánům, pomůže hlavně tranzitní dopravě. Řidičům z Česka zrychlí jízdu mimo jiné do Vysokých a Nízkých Tater. Slavnostního přestřižení pásky při otevření tunelu se zúčastnili také slovenský premiér Robert Fico (Smer) či ministr dopravy Jozef Ráž.
před 1 hhodinou

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, Dánsko si předvolá velvyslance

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Ten na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla a v nejbližších dnech si předvolá amerického velvyslance. K zachování suverenity ostrova vyzvala také EU. Pro Grónsko se podle slov jeho premiéra nic nemění.
05:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Japonští vědci zkoumají ledovce, které odolávají změně klimatu

Místo aby ledovce v Tádžikistánu tály, mírně zvětšují svůj objem. Jde o světovou raritu. Jestli je to způsobeno například vlastnostmi ledu, nebo specifickými lokálními podmínkami, vědci zatím nevědí, ale snaží se to zjistit.
před 2 hhodinami

Výbuch zabil v Moskvě ruského generála, který se účastnil invaze na Ukrajinu

Při výbuchu nálože nastražené v autě v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem oddělení operačního výcviku generálního štábu ruských ozbrojených sil. Uvedl to ruský vyšetřovací výbor, který má funkci kriminální ústředny. Výbor nevyloučil, že za explozí stojí ukrajinské speciální jednotky. Sarvarov se podle médií účastnil ruské invaze na Ukrajinu.
09:22Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Polsko začíná stavět svou první jadernou elektrárnu

V Polsku roste zájem o jadernou energetiku, i díky přispění Evropské unie se tam začíná stavět jaderná elektrárna. Země prochází energetickou transformací. Ještě před deseti lety bylo téměř devadesát procent výroby elektřiny založeno na uhlí. V současnosti jeho podíl klesl zhruba na polovinu, naopak téměř na třetinu vzrostly obnovitelné zdroje. Odklon od uhlí je tak čím dál viditelnější.
před 8 hhodinami

Australský státní parlament jedná o zpřísnění pravidel pro držení zbraní

Parlament australského státu Nový Jižní Wales se znovu sešel k hlasování o návrzích zákonů, které by výrazně omezily vlastnictví střelných zbraní. Připravovaná legislativa počítá také se zákazem zobrazování symbolů teroru a zpřísněním pravidel pro protesty. Australský spolkový stát tak reaguje na nedávný útok na pláži Bondi v Sydney, který si vyžádal patnáct obětí.
před 12 hhodinami

Jednání ukrajinské delegace označil Witkoff za konstruktivní

Za produktivní a konstruktivní označil v neděli zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff rozhovory, které ukrajinská delegace v posledních třech dnech vedla na Floridě se zástupci Spojených států a Evropy. Američané v Miami jednali také se zástupci Kremlu, který rusko-ukrajinskou válku téměř před čtyřmi roky napadením sousední země odstartoval. Jako „produktivní“ zhodnotil Witkoff také rozhovory s ruskou stranou.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

USA zasahují proti tankeru směřujícímu do Venezuely

Spojené státy v neděli v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru, píší agentury Bloomberg a Reuters. První zprávy hovořily o nalodění amerických vojáků na palubu lodi, později agentura Reuters napsala, že ji americká pobřežní stráž pronásleduje. V sobotu se americké ozbrojené síly jednoho tankeru zmocnily, což venezuelská vláda odsoudila jako únos a pirátství.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...