První polský seriál na síti Netflix provázejí kontroverze. Dystopickou vizi s názvem 1983 natočily čtyři režisérky včetně Agnieszky Hollandové. Alternativní historie obsahuje odkazy na současné Polsko a konzervativní vládní stranu Právo a spravedlnost, která v zemi provádí řadu kritizovaných reforem.
Seriál 1983 představuje alternativní historii Polska. Neváhá se ale dotknout ani té skutečné
Zlomovým bodem, od kterého scénář rozvíjí temnou vizi alternativní historie, jsou fiktivní teroristické útoky v Polsku v roce 1983. Komunistická vláda se po nich spojila s církví, opozice padla a liberální směřování země se zastavilo.
Děj se o dvacet let později odehrává v totalitním státě v područí Sovětského svazu. Vládne zde jedna strana pomocí propagandy, tajné policie a cenzury.
Scenáristy „inspirovala“ realita
Pozornost v seriálu budí hlavně narážky na současnou polskou realitu. Například popíchnutí v podobě rozvětvených linek metra ve Varšavě, které jsou ve skutečnosti ve dvoumilionovém městě jen dvě, což je terčem kritiky. Závažnější jsou ale skryté politické odkazy.
Ministra obrany hraje v seriálu Wojciech Kalarus, který stejnou roli parodující – nyní už bývalého šéfa resortu současné vládní strany Právo a spravedlnost Antoni Macierewicze – ztvárnil v oblíbené satiře Ucho předsedy. „V jistém smyslu se lze na seriál dívat jako na kritiku toho, co se dnes v Polsku děje,“ míní filmový kritik Jakub Majmurek.
Hollandová: Lidé chtějí slyšet, co mají dělat
Polský národ v seriálu 1983 výměnou za klid a pocit bezpečí obětoval svobodu. Reakce společnosti na útlak není pro režisérku Agnieszku Hollandovou nové téma. Věnovala se mu už v seriálu Hořící keř, který popisoval Československo roku 1969.
Podle Hollandové je dnes ve složitém světě, kde roste obliba populismu a konzervativních kontrarevolucí, toto téma víc než aktuální. „Možná, že lidé, kteří se cítí ztracení, chtějí, aby přišel někdo a řekl jim, co mají dělat,“ uvažuje režisérka.
Hollandová je otevřenou kritičkou současné polské vládní politiky. Angažuje se ve Výboru na obranu demokracie a vystupuje proti kontroverzní soudní reformě, kvůli které Evropská komise žaluje Varšavu u unijního soudu.