Šéf římské nemocnice dostal podmínku. Z darů platil opravu luxusního kardinálského bytu

Vatikánský soud shledal vinným bývalého ředitele dětské nemocnice v Římě Giuseppeho Profitiho za zneužití pravomocí. Soud mu vyměřil jednoletý podmíněný trest. Profiti byl odsouzen za to, že umožnil použít peníze darované nemocnici Bambino Gesú k renovaci bytu kardinála Tarcisia Bertoneho. Šlo o 422 000 eur (téměř 11 milionů Kč).

Profiti stál v čele nemocnice a on i jeho právník se u soudu bránili tím, že peníze použité na opravu nebyly zpronevěřeny, ale že šlo o investici. Nemocnice totiž chtěla byt používat pro dárcovské akce. Profiti řekl, že jako investice se peníze teď nejeví, protože nové vedení nemocnice změnilo „styl získávání darů“.

Proces byl zahájen v červenci a kromě Profitiho byl souzen také bývalý pokladník nemocnice Massimo Spina, nikoli ale Bertone.

Tarcisio Bertone
Zdroj: ČTK/AP, Andrew Medichini

Za papeže Benedikta XVI. byl Bertone státním sekretářem a tvrdí, že o zpronevěře nevěděl. V roce 2015 ale věnoval nemocnici 150 000 eur (3,9 milionu Kč), i když tehdy sdělil, že nejde o náhradu za zneužité prostředky, nýbrž o dobrovolný dar.

Luxusní Bertoneho byt má 400 metrů čtverečních a bývalý státní sekretář jeho velikost odůvodnil tím, že tam s ním bydlí řádové sestry, které mu pomáhají. Před soudem nestál ani stavitel, který dostal údajně za provedené práce zaplaceno dvakrát.

Spinu soud pro nedostatek důkazů osvobodil. Prokuratura původně žádala tříletý trest a v obvinění stálo, že se obžalovaní dopustili zpronevěry. Podle agentury AP ale soud Profitiho uznal vinným z méně závažného činu, totiž ze zneužití pravomoci.