Šéf Červeného kříže v Moskvě: Humanitární konvoje? Spíš invaze

Moskva – Rusko mohlo poslat na východ Ukrajiny v rámci „humanitárních“ konvojů zbraně a munici, myslí si šéf moskevské organizace Ruského Červeného kříže Igor Trunov. Moskva jich vyslala celkem deset. Podle Trunova jde o invazi. Uvedl to v rozhovoru pro ukrajinskou agenturu Ukrinform.

Ruské konvoje byly organizovány pod záštitou ministerstva pro mimořádné situace (MMS). Podle Trunova v nich mohly být i zbraně. „Věci dvojího určení a zbraně jsou nepřípustné. Nesmíme humanitární náklad vystavovat zpochybnění. Proto přirozeně legitimní pomoc znamená přinejmenším nepřítomnost zboží dvojího určení. Ale to, o čem mluvíme, je nepřímé porušení mezinárodního humanitárního práva, to znamená, že nejspíše přivezli zbraně,“ konstatoval vedoucí moskevského Červeného kříže.  

"Těch deset konvojů bylo (Západem a Kyjevem) hodnoceno naprosto přesně. Nechci házet špínu na naše struktury, na náš stát… Ale existuje nějaké mezinárodní právo. Co je ministerstvo pro mimořádné situace? Je to polovojenská struktura státu. Jak se polovojenská struktura dostala na území jiného státu? Je jedno jestli samozvaného, nebo jestli to je Ukrajina…," uvedl Trunov. 

Ruské ministerstvo pro mimořádné situace podle něj není subjektem mezinárodního humanitárního práva a neupravuje ho žádná mezinárodní úmluva. „Tak co to je? Je to invaze, narušení. To je nepřípustné,“ zdůraznil.  

Podle něj zatím jediným legitimním humanitárním konvojem vyslaným z Ruska na Ukrajinu je 15 nákladních aut vypravených moskevským Červeným křížem za podpory MMS. Kolona dopravila 20. prosince do Luhansku 80 tun převážně potravin, dezinfekčních prostředků a zdravotnického materiálu. Náklad byl určen pro pět dětských domovů a pro veřejné jídelny v objektech církví. Další takový konvoj má vyrazit do Doněcka 15. ledna.  

Také ukrajinská vláda a západní země Rusko podezřívají, že takzvanými humanitárními konvoji posílá proruským separatistům zbraně, ale i munici a dobrovolníky, aby doplnili povstalecké jednotky prořídlé ztrátami v bojích. Moskva to důrazně popírá.

Do Donbasu prý odjely desítky veteránů, berou až 100 tisíc  

Šéf jekatěrinburských válečných veteránů Vladimir Jefimov ale v rozhovoru poskytnutém místnímu serveru Jekatěrinburg online přiznal, že na východní Ukrajinu poslal zmíněnými humanitárními konvoji desítky bývalých příslušníků ruských speciálních jednotek. 

Jefimov jekatěrinburský server informoval i o výši platů, které ruští veteráni pobírají. Řadoví vojáci si prý měsíčně přijdou na 90 tisíc rublů (39 tisíc korun), důstojníci na 150 tisíc, ale třeba i 240 tisíc rublů (až 103 tisíc korun).
   
Motivy jejich působení na neklidném Donbasu jsou prý různé: „Někdo vyhledává adrenalin, někdo se prostě doma nudí,“ prozradil Jefimov. Jiní si jedou vydělat. Ruský server dokonce otiskl kopii formuláře, jímž se dobrovolníci k bojům na Ukrajině mohou hlásit. V poslední době ale podle Jefimova dochází často k případům, kdy jsou ruští dobrovolníci nuceni z Donbasu odjet. Jejich velitelé si je prý povolávají k sobě a sdělují jim, aby „odjeli domů, protože je už nikdo nepotřebuje“.