Sacharovovu cenu získali Íránci - Nasrín Sotudíová a Džafar Panahí

Štrasburk - Sacharovovu cenu Evropského parlamentu za svobodu myšlení dostali dva iránští aktivisté, právnička Nasrín Sotudíová a režisér Džafar Panahí. Laureáty se mohly stát i členky skupiny Pussy Riot nebo běloruský disident Ales Bjaljackuj. K ceně se dává 50 tisíc eur (přes 1,2 milionu korun) a laureáti byli pozváni na slavnostní předávací ceremonii, která se uskuteční 12. prosince. Sacharovovu cenu udělují europoslanci už od roku 1988. V minulosti ji získal například jeden z představitelů Pražského jara, Alexander Dubček.

„Udělení Sacharovovy ceny za svobodu myšlení íránským občanům Nasrín Sotudíové a Džafaru Panahímu je poselstvím solidarity a uznání vůči ženě a muži, kteří se nesklonili před strachem a zastrašováním a kteří se rozhodli dát přednost osudu své země před svým vlastním. Upřímně doufám, že si budou moci v prosinci osobně přijet vyzvednout cenu do Štrasburku,“ řekl předseda EP Martin Schulz při vyhlášení ceny.

Čeští europoslanci k udělení Sacharovovy ceny:

Libor Rouček (ČSSD), europoslanec ze zahraničního výboru:
„Moje reakce je pozitivní. Nejenom z toho důvodu, že to byl návrh nás sociálních demokratů, ale protože situace v Íránu je velmi těžká pro obhájce lidských práv, pro umělce, pro filmaře. Takže já jsem s tím výsledkem naprosto spokojen.“

Jan Zahradil (ODS), europoslanec z podvýboru pro lidská práva:
„Je to jednomyslné rozhodnutí všech politických skupin v Evropském parlamentu a je to jasný vzkaz íránské teokratické diktatuře, která pronásleduje své odpůrce, která je dokonce, myslím, první na světě v počtu popravených, že tímto způsobem dál vládnout nelze.“

Sotudíová stála za opozičními aktivisty, Panahí je za své filmy mezinárodně uznáván

Sotudíová, narozená v roce 1963, je íránskou právničkou a obhájkyní lidských práv. Zastupovala vězněné opoziční aktivisty po sporných prezidentských volbách v červnu 2009, mladistvé čelící trestu smrti, ženy a vězně svědomí. V září 2010 byla uvězněna na základě obvinění z šíření propagandy a spiknutí s cílem poškodit státní bezpečnost. V současnosti je držena v samovazbě. 

Panahí, narozený v roce 1960, je íránský filmový režisér, scenárista a střihač. Za svůj film Bílý balónek z roku 1995 se mu dostalo mezinárodního uznání. Jeho filmy jsou často zaměřeny na utrpení dětí, chudých a žen. V březnu 2010 byl zatčen a později odsouzen k šesti letům vězení a na dvacet let mu bylo zakázáno režírovat či opustit zemi. 

Vedle nakonec vítězných Íránců byli letos nominováni a označováni za favority také přední běloruský disident Ales Bjaljackij a ruská punková skupina Pussy Riot.

Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, která nese jméno sovětského fyzika a disidenta Andreja Sacharova, uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 výjimečným osobnostem nebo organizacím, které významně přispěly k boji za lidská práva nebo demokracii.