Rusové zřejmě Bachmut v nejbližší době nedokážou obklíčit, napsal americký institut

5 minut
Události: Boje o Bachmut
Zdroj: ČT24

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) je nepravděpodobné, že by ruské síly brzy obklíčily Bachmut. Ruské síly si zřejmě zajistily dostatečnou výhodu, pokud jde o polohu, aby mohly zvrátit situaci v určitých částech Bachmutu, nicméně dosud nedonutily ukrajinské síly stáhnout se a pravděpodobně nebudou moci město brzy obklíčit, napsal institut ve své zprávě.

Ruský postup v Bachmutu je podle ISW pomalý a postupný a rovněž nenaznačuje, že by Rusové mohli město převzít nějakým „frontálním útokem“. Spíše to prý vypadá, že se snaží Ukrajince donutit opustit obranné pozice.

„Možná původně měli v úmyslu ukrajinské síly v Bachmutu obklíčit, ale ukrajinské velení signalizovalo, že se pravděpodobně raději stáhne, než aby riskovali obklíčení,“ dodal institut.

Rusové podnikají raketové útoky

Jak uvedl ve svém pravidelném ranním hlášení ukrajinský generální štáb, ruské síly se stejně jako v předchozích dnech soustředily zejména na operace na frontách u obcí Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivka a Šachtarske.

Za posledních 24 hodin podnikli Rusové šest raketových a 24 dalších vzdušných útoků a v 65 případech útočili ze salvových raketometů. Některé z těchto útoků mířily na civilní infrastrukturu.

Při útoku na město Kupjansk zahynul 65letý muž, další dva civilisté zahynuli v Bachmutu, informoval šéf místní oblastní správy Pavlo Kyrylenko. Při ruských útocích v Doněcké oblasti utrpělo zranění rovněž dalších sedm lidí, z toho jeden v Bachmutu.

Na frontě přibývá bojů zblízka

Britské ministerstvo zahraničí ve své pravidelné zprávě citovalo ruské mobilizované záložníky, kteří na konci února popsali, že dostali nařízeno, aby útočili na ukrajinské pozice vybaveni pouze „střelnými zbraněmi a lopatami“.

Ruské armádní lopaty typu MPL-50 jsou speciální nástroje, které jsou určeny pro boj zblízka. Jeden ze záložníků popsal, že nebyl na podobný boj „připraven ani psychicky, ani fyzicky“.

„Důkazy z poslední doby naznačují, že na Ukrajině přibývá bojů zblízka,“ uvedli britští zpravodajci. Jde pravděpodobně o důsledek toho, že ruské velení i nadále trvá na útočných akcích, nicméně pěchota již nemá takovou podporu dělostřelectva, jako tomu bylo dříve. To podle Londýna nejspíš souvisí i s nedostatkem munice.

Prigožin varuje před následky stažení svých jednotek

Zakladatel ruské Wagnerovy žoldnéřské skupiny Jevgenij Prigožin ve videu zveřejněném na Youtube řekl, že pokud by se její jednotky musely od Bachmutu stáhnout, „rozsypala by se fronta až k ruské hranici, možná i dál“.

Stažení wagnerovců by podle něho také mohlo pro Rusko znamenat ztrátu Krymu a další nežádoucí následky. Jednotky skupiny označil za „cement“, který stabilizuje situaci na frontě a brání Ukrajincům v jejím prolomení. „Pokud ustoupíme, zapíšeme se do dějin jako ti, kdo udělali zásadní krok k válečné prohře,“ řekl také.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
Právě teď

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 46 mminutami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 3 hhodinami

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...