Ruský soud umlčel novinářku zákazem praxe

Moskva - S dvouletou podmínkou odešla od ruského soudu v Jekatěrinburgu bývalá šéfredaktorka zpravodajské agentury ura.ru Axana Panovová. Součástí trestu je i pokuta ve výši 400 tisíc rublů (asi 240 tisíc korun) a také zákaz práce v médiích na dva roky. Novinářka měla podle obžaloby vydírat podnikatele, aby jí poskytli lepší smluvní podmínky. Hrozila, že o nich jinak bude nepříznivě psát. Podle jejích kolegů ale chtěly úřady Panovovou jen umlčet, protože je ve svých textech kritizovala.

Panovová podle obžaloby vydírala ředitele oblastní televize a některé podnikatele a nutila je k uzavření dohod pod hrozbou, že v opačném případě o nich zveřejní nepříznivé zprávy. Mohlo jí v krajním případě hrozit až 15 let za mřížemi, ale soud ji v některých bodech zprostil obžaloby. Sama ve svém „posledním slovu“ označila případ za vykonstruovaný a proces za „divadlo“.

Představitelka Organizace pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE) pro svobodu médií Dunja Mijatovičová je podle ruské verze BBC News „otřesena“ verdiktem, který „vytváří znepokojivý precedens pro nezávislá média v Rusku a může zardousit kritické vyjadřování v zemi“.

„Zákaz novinářské činnosti je to nejhlavnější. To je to, čeho chtěli dosáhnout. Úkol zněl: zdeptat, zničit a umlčet,“ prohlásil opoziční starosta Jekatěrinburgu Jevgenij Rojzman a odhadl, že za pronásledováním žurnalistky mohl stát místní gubernátor, prokurátor či náčelník policie. „Ale na druhé straně ji bohudíky nezavřeli,“ dodal v rozhovoru pro stanici Kommersant FM.

Panovová, která nyní působí jako ředitelka jiného regionálního zpravodajského webu, se hodlá odvolat. „Dokud rozsudek nevstoupil v platnost, budu pracovat. A pak taky budu pracovat. Novinařinu nelze zakázat, máme svobodu slova. Cožpak nesmím říkat to, co si myslím?“ prohlásila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země

Severní Korea v noci na neděli odpálila několik balistických střel, oznámily sousední země. Podle agentury AFP se jedná o nejnovější z řady odpalů, které tento jadernými zbraněmi vyzbrojený stát v poslední době provedl. Střely podle jihokorejské armády mířily východním směrem. Japonské ministerstvo obrany později uvedlo, že dopadly do vod u východního pobřeží Severní Koreje.
01:03Aktualizovánopřed 45 mminutami

Jednání s USA pokročila, k dohodě je však daleko, tvrdí šéf íránského parlamentu

V jednáních se Spojenými státy nastal pokrok, uvedl v sobotu v noci předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. Od dosažení závěrečné dohody jsou však obě země podle jeho vyjádření daleko. Informovala o tom agentura AFP.
05:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Výbuch na jihu Libanonu zabil izraelského vojáka, další zranil

Výbuch v jižním Libanonu si vyžádal život jednoho izraelského vojáka, dalších devět je zraněno, z toho jeden vážně. S odkazem na izraelskou armádu o tom v neděli informovala agentura Reuters. Incident se stal v době, kdy mezi Izraelem a libanonským teroristickým hnutím Hizballáh s vazbami na Írán panuje desetidenní příměří.
před 1 hhodinou

„Mlčení je amnestií pachatelům.“ Ukrajinské ženy hovoří o sexuálním násilí ruských vojáků

Ruská armáda na Ukrajině útočí na energetickou síť, zraňuje a zabíjí civilisty a na povrch vyplouvají i další traumata. Stále víc ukrajinských žen promlouvá o sexuálním násilí páchaném ruskou armádou. O své příběhy se podělily i se štábem České televize.
před 2 hhodinami

Bulharsko v předčasných volbách vybírá nový parlament

Bulharsko v neděli v předčasných parlamentních volbách, osmých za posledních pět let, vybírá nový parlament. Průzkumy veřejného mínění za favorita označují nové uskupení Progresivní Bulharsko bývalého prezidenta Rumena Radeva, jehož považují kritici za proruského.
před 3 hhodinami

Izraelská armáda vytvořila žlutou linii v Libanonu. Podobně jako v Gaze

Vytvoření takzvané žluté linie příměří v jižním Libanonu, která omezuje návrat tamních obyvatel, oznámila v sobotu izraelská armáda. Podobná linie funguje v Pásmu Gazy. Izraelští vojáci v uplynulý den již udeřili na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili. V sobotu během přestřelky na jihu Libanonu neznámí ozbrojenci zabili francouzského vojáka mírových jednotek OSN (UNIFIL) a další tři byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Střelec v Kyjevě zabil šest lidí

Šest lidí zemřelo a dalších čtrnáct bylo zraněno, když útočník začal střílet z automatické zbraně na ulici v obytné čtvrti na jihu Kyjeva, informují ukrajinská média. Policie ho zastřelila v supermarketu, kam se uchýlil i s několika rukojmími a nedařilo se s ním vyjednávat. Podle generálního prokurátora Ruslana Kravčenka vraždil 58letý muž pocházející z Moskvy.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nejméně dvě obchodní lodě zasáhla palba u znovu uzavřeného Hormuzského průlivu

Teherán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv, důvodem je pokračující americká námořní blokáda jeho přístavů, uvedlo podle agentury AFP velitelství íránských ozbrojených sil. Následně se nejméně dvě obchodní lodě dostaly pod palbu, když se pokusily průlivem proplout, napsala agentura Reuters s odkazem na bezpečnostní zdroje. Teherán průliv dočasně otevřel v pátek. Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu řekl, že blokádu ponechá, pokud nebude s Íránem uzavřena mírová dohoda.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...