Rusko žádá neutrální Ukrajinu, podle Berlína je Moskva v izolaci

Moskva/Brusel – Ruské ministerstvo zahraničí navrhlo vytvoření „kompaktní podpůrné skupiny“ pro řešení ukrajinské krize. Ukrajina by se podle ruského scénáře měla stát federací a Rada bezpečnosti OSN by také měla schválit rezoluci zakotvující ukrajinskou neutralitu. Ukrajinská diplomacie považuje tyto představy za absolutně nepřijatelné. Německo Moskvu vyzvalo, aby se zdržela jakékoli vojenské aktivity na ukrajinském území. EU ani USA výsledky včerejšího referenda, které podpořilo odtržení Krymského poloostrova od zbytku země, nehodlají uznat.

Po sečtení všech odevzdaných hlasů se pro spojení Krymu s Ruskem vyslovilo 96,8 procenta hlasujících (1 233 002 hlasujících). Pro druhou alternativu, tedy zachování autonomního statusu v rámci Ukrajiny s právem pozdějšího připojení k Rusku, se vyslovilo necelých 21 tisíc lidí (2,5 procenta). K volebním urnám se dostavilo 83,1 procenta obyvatel Krymu, kteří mají volební právo. (více o volebních výsledcích zde)

V zájmu řešení ukrajinské krize dnes ruské ministerstvo zahraničí navrhlo vytvoření „kompaktní podpůrné skupiny“. Jejím cílem by mělo být jak uznání nezávislosti Krymu, tak zmírnění údajného ukrajinského vnitropolitického konfliktu. Podle Kremlu by měla pracovat ve složení „přijatelném pro všechny ukrajinské politické síly“.

Podle Moskvy by také Rada bezpečnosti OSN měla schválit rezoluci zakotvující ukrajinskou neutralitu. Podle ruského scénáře by se Ukrajina měla stát federací, což by zajistila nově přijatá ústava. Nejvyšší zákon by mělo přijmout ústavodárné shromáždění za účasti zástupců ukrajinských oblastí.

Moskva
Zdroj: ČT24/Isifa/Capital Pictures

Analytik Kořan: Je Krym Putinovou labutí písní?

„Krym může být také labutí píseň prezidenta Putina,“ upozornil Michal Kořan z Ústavu mezinárodních vztahů. Putinovi se podle něj nepodařilo udržet Ukrajinu ve sféře svého vlivu a geopolitické i ekonomické motivy ho nutí snažit se svůj vliv na Ukrajině získat zpět. „Je jasné, že mu tato strategie nevychází,“ poukázal ale Kořán. Možným scénářem podle něj je neutralita Ukrajiny, která by sice jednala s Evropskou unií, Rusko by se ale těchto jednání účastnilo také.

Nová ústava by podle Moskvy měla zakotvit ruštinu jako druhý státní jazyk. Ruský jazyk byl dosud na Ukrajině ze zákona regionálním, jeho užívání bylo omezeno na místa, kde ruská menšina tvořila více než desetinu obyvatelstva. Podle ruského návrhu by měla být ruština druhým státním jazykem, zatímco ostatní jazyky užívané na ukrajinském území by si ponechaly status regionální.

Bezprostředně po schválení ústavy by pak podle Ruska měly následovat nové parlamentní volby a souběžně s nimi by se měly na Ukrajině konat i komunální volby v ukrajinských oblastech. Nezávislosti Krymu je podle Moskvy „projevem svobodného vyjádření vůle obyvatel Krymu při referendu z 16. března“.

„Prohlášení ruského ministerstva zahraničí vypadá jako ultimátum,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí. Takto nastavené podmínky jsou pro Kyjev zcela nepřijatelné, upozornilo.

Krym je ode dneška součástí Ruska, tvrdí ruští poslanci

Vedle osudu Ukrajiny Moskva řeší i budoucnost černomořského Krymu; Státní duma chce co nejdříve přijmout legislativu, která umožní jeho připojení k Rusku. Oznámil to místopředseda dumy Sergej Něverov a dodal: „Výsledky referenda jasně ukazují, že obyvatelé Krymu vidí svou budoucnost jenom jako součást Ruska.“

Také podle Vjačeslava Timčenka, místopředsedy poslanecké frakce vládní strany Jednotné Rusko v dolní parlamentní komoře, je třeba Krym od dnešního dne považovat „za součást Ruska.“ Kreml je podle něj připraven se „západními partnery“ jednat o jakékoli záležitosti týkající se Ukrajiny, ovšem s jedinou výjimkou - včerejší referendum.

Ruská Státní duma
Zdroj: ČT24

Podle předsedkyně bezpečnostního výboru Státní dumy Iriny Jarové ve světě neexistuje demokratičtější forma vyjádření vůle národů než referendum. Pokud Západ výsledky hlasování odmítá uznat, pak jde o „diskriminaci jak z hlediska mezinárodního práva, tak z hlediska demokratických procedur“. Na podporu krymského referenda zítra ruský parlament schválí zvláštní prohlášení. Při té příložitosti před poslanci předstoupí i ruský prezident Vladimir Putin.

Jak má anexe Krymu proběhnout?

Po prezidentově podpisu se budou přijetím nového člena federace zabývat obě komory ruského parlamentu, které připraví příslušnou smlouvu. Její součástí bude přechodné období, v němž krymská správa přizpůsobí hospodářské, finanční a právní uspořádání ruským poměrům. Po schválení smlouvy oběma stranami její text posoudí ruský ústavní soud. Poslední slovo pak budou mít znovu poslanci horní a dolní komory, kteří připojení definitivně schválí.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové se Rusko uznáním nedělního refrenda dostalo do izolace. „Rusko se ve velké míře izolovalo, když uznalo toto takzvané referendum,“ poznamenal kanléřčin mluvčí Steffen Seibert a připomněl, že v sobotu 13 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN referendum odmítlo. Čína se zdržela hlasování a Rusko využilo při hlasování právo veta.

Angela Merkelová
Zdroj: ČT24/ISIFA/EPA

Německo podle Seiberta také vyzývá Rusko, aby se zdrželo jakékoli vojenské aktivity na ukrajinském území, se kterým by nesouhlasila nynější vláda v Kyjevě. Tato vláda je podle Moskvy nelegitimní.

ČT24.z o ukrajinsko-ruské roztržce

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
před 16 mminutami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 18 mminutami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 28 mminutami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřeli čtyři lidé, přes pět set se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtyři oběti. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o nejméně 561 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil podle agentury AFP Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let, příčinou jeho smrti byla mozková mrtvice. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump chce obřím balíkem zbraní zlepšit vztahy se Saúdskou Arábií

Spojené státy nabídnou Saúdské Arábii prodej zbraní za bezmála dvě a čtvrt bilionu korun. Jedná se například o dopravní letadla C-130, rakety nebo radary. Prezident USA Donald Trump má návrh představit během květnové návštěvy Rijádu. Nabídka velkého zbrojního balíku by měla napomoct překonat rozpory klíčového amerického spojence a předchozí administrativy Joea Bidena. Ta tehdy uvalila zákaz na prodej zbraní do státu Arabského poloostrova, čímž ho chtěla přinutit k ukončení války v Jemenu.
před 7 hhodinami

FBI zadržela soudkyni kvůli podezření z maření zadržení migranta

Agenti amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v pátek zatkli soudkyni ve Wisconsinu Hannah Duganovou. Čelí podezření, že se pokusila zabránit zadržení migranta. Šéf FBI Kash Patel to napsal v příspěvku na sociální síti X, který brzy smazal. Informaci ale následně potvrdila federální policejní služba (USMS). Duganová už předstoupila před soud, který ji z vazby propustil do dalšího pokračování řízení.
před 8 hhodinami
Načítání...