Rusko propustí další šestici ukrajinských dětí a umožní jim návrat k rodinám. Učiní tak na základě dohody zprostředkované Katarem, informoval v úterý list The Washington Post (WP) s odkazem na katarské úřady. Děti, které podle zdrojů listu pobývaly u příbuzných v Rusku a na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, se nyní domů vrací přes Moskvu a Bělorusko.
Rusko propustí šestici ukrajinských dětí. Dohodu zprostředkoval Katar
Těchto šest dětí patří mezi tisíce nezletilých, které podle Kyjeva Rusko odvleklo na své území po vpádu na Ukrajinu nebo uvázly na územích okupovaných po začátku války. Rusko již letos v říjnu po zapojení Kataru nechalo odjet čtyři děti ve věku od dvou do sedmnácti let.
„Nynější oznámení představuje další malý, ale významný posun v rámci této spolupráce,“ uvedla v úterý katarská ministryně pro mezinárodní spolupráci Lulva Chatírová. Agentura Reuters dříve s odvoláním na své zdroje napsala, že jednání o propouštění dětí se konala nejméně od letošního dubna.
„Proces zahrnoval získání souhlasu rodin, (...) identifikaci nezletilých a ověření identifikačních údajů, koordinaci s humanitárními organizacemi a logistická opatření," dodali podle Reuters zástupci Kataru.
Mezi propuštěnými dětmi je podle WP mimo jiné jedenáctiletý chlapec, jehož matka je příslušnice ukrajinské armády a nyní v ruském zajetí. Dosud žil u příbuzných v okupované části východoukrajinské Doněcké oblasti, nyní bude u tety na Ukrajině. Jiný, třináctiletý chlapec žil u své babičky v Rusku a už se na Krymu shledal se svou matkou. Oba se zpátky na Ukrajinu dostanou také přes Moskvu.
Rusko-ukrajinská válka (prosinec 2023)
Moskva trvá na tom, že děti přesouvá z oblastí ohrožených konfliktem, aby je ochránila před boji. Ukrajina naopak uvádí, že jde ze strany Ruska o snahu děti připravit o jejich ukrajinskou identitu, a označuje to za únosy. Do Ruska bylo podle Kyjeva zavlečeno téměř 20 tisíc dětí, přičemž se ukrajinské straně podařilo dostat zpátky 387 z nich.
Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC) letos vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a také na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou, kteří jsou podle něj za únosy ukrajinských dětí z okupovaných území zodpovědní a jsou obvinění z válečných zločinů. Rusko jurisdikci ICC neuznává a Kreml zatykač odmítl s tím, že nemá právní základ. Agentura Reuters podotýká, že oznámené případy propuštění dětí patrně spadají do jiné kategorie než ty, které jsou předmětem řízení ICC.