Rusko považuje Porošenkův mírový plán za nadějný, rebelové ne

Kyjev – Mírové plány ukrajinského prezidenta Petra Porošenka jsou podle Ruska nadějné. Ruský velvyslanec na Ukrajině Michail Zurabov ale zároveň uvedl, že pro Rusko je v rámci mírového vyřešení konfliktu zásadní, aby Porošenko zastavil vojenské akce na východě země. Nový prezident Ukrajiny dnes v inauguračním projevu vyzval povstalce ke složení zbraní a těm, kteří nemají na rukou krev, nabídl amnestii. Ruským ozbrojencům, kteří jsou ochotni se stáhnout domů, slíbil bezpečný návrat. Předáci Krymu ale ostře odmítli výroky namířené proti ruské anexi poloostrova. Povstalecký vůdce Denis Pušilin zase trvá na tom, že Doněcká lidová republika je suverénní stát, a Porošenka jako prezidenta neuznává.

„Pro nás je zásadně důležité skončit vojenskou operaci. Samozřejmě s podmínkou, že povstalci rovněž musejí zastavit bojové akce,“ citovala agentura ITAR-TASS první reakci Moskvy prostřednictvím ruského velvyslance. Na Porošenkově postupu v této otázce podle Zurabova závisí to, nakolik může Moskva v prezidentovi spatřovat „plnohodnotného partnera pro urovnání a normalizaci situace na východě Ukrajiny“.

Porošenkův plán k urovnání situace ve východních oblastech Ukrajiny Zurabov shledává nadějným. Velvyslanec přitom poukázal na to, že prezident se v projevu obrátil na obyvatele této části země. Je to podle něj důkaz, že si uvědomuje nutnost dialogu s regiony na jihovýchodě.

Porošenko se už v pátek během oslav 70. výročí vylodění Spojenců v Normandii krátce sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a sdělil mu své záměry. Putinovi se jeho přístup prý líbil. „Zdál se mi správný, a jestli se to bude realizovat, pak budou vytvořeny podmínky také pro rozvoj našich vztahů i v dalších oblastech, včetně ekonomiky,“ řekl. Bez okamžitého zastavení „trestné operace na jihovýchodě Ukrajiny“ to ale podle Putina nepůjde.

Putin dnes také nařídil Federální bezpečnostní službě (FSB) posílit ochranu státních hranic a podniknout všechna potřebná opatření, aby se zamezilo nelegálním přechodům. Rozkaz přišel tři dny poté, co Kyjev připustil, že tři pohraniční přechody s Ruskem dobyli proruští povstalci. V pátek Putin také jednal ve Francii se západními státníky a americký prezident Barack Obama vyzval Moskvu, aby ukončila podporu separatistů na východní Ukrajině a přestala jim dodávat výzbroj a další materiál.

Porošenko ale trvá na územní celistvosti Ukrajiny. Krym, anektovaný Ruskem, považuje nadále za součást země: „Krym byl, je a bude součástí Ukrajiny. O Krymu nebudeme vyjednávat, o všem ostatním můžeme vyjednávat.“ To ovšem krymští předáci odmítli. „Nyní jsou takováto prohlášení spíše fantastickým bludem,“ zareagoval předseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov. Nové ukrajinské vedení prý chce proti sobě postavit národy a „z tohoto střetu sklízet plody“.

Doněcký předák Pušilin: Rozhovory mohou být o klidném rozchodu. Nic víc

Krymský „prezident“ Sergej Aksjonov zdůraznil, že „Krym už nikdy nebude Ukrajinou“. „Vyjádření těchto politiků je parazitování na marginálních tématech. Kdo nás může proti naší vůli zahnat někam do jiných státních spojení? To se nikdy nestane,“ prohlásil.

Proti územní celistvosti Ukrajiny s Porošenkem v čele je i povstalecký vůdce Denis Pušilin, který se označuje za předsedu parlamentu povstalecké Doněcké lidové republiky. „My jsme ho nevolili, na našem území volby nebyly. Jsme suverénní stát. Doněcká i Luhanská lidová republika. Rozhovory mohou být o klidném rozchodu, klidném rozvodu. Nic víc,“ řekl ČT.

Podobně se vyjádřili i další předáci proruských skupin. Nabídku nového ukrajinského prezidenta, aby složili zbraně výměnou za amnestii, prý jednomyslně odmítli. Rebelové údajně nevěří „hlavě cizího státu“ a amnestii považují jen za chytrou past.

„Porošenko se již předvedl jako lhář, nelze mu věřit. Není o čem se s ním bavit,“ řekl ruské agentuře RIA Novosti Vjačeslav Ponomarjov, samozvaný starosta Slavjanska. „Je to naše země, máme naši pravoslavnou víru, máme svůj styl života, jakým žili už naši dědové. Město funguje, všechno zvládáme a naše město nikomu nevydáme,“ dodal.

„Nehleděl bych na to jako na amnestii. Je to jen další tah. Nevěřím tomu a ani jediný člověk v naší republice tomu nevěří,“ reagoval na Porošenkova slova šéf nikým neuznané Luhanské lidové republiky Valerij Bolotov. Jednání s Kyjevem podmínil stažením ukrajinských vojsk z Luhanské a Doněcké oblasti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump děkuje Íránu, že nepopravuje. Vojenský úder si rozmyslel

Protivládní protesty v Íránu se zřejmě teokratickému režimu prozatím podařilo potlačit, míní odborníci. Podle obhájců lidských práv zemřely tisíce lidí. Prezident USA Donald Trump poděkoval Teheránu, že nevykonal žádnou z více než 800 údajně plánovaných poprav. Podle agentury AP řekl, že právě proto se rozhodl ustoupit od vojenského zásahu v zemi.
09:25Aktualizovánopřed 6 mminutami

Obavy z budoucnosti mladí Číňané rozptylují pomocí AI věštců

Mladí Číňané se zamilovali do věštění. Pohled do budoucna jim už ale nenabízí kartářky, prognostici nebo tvůrci horoskopů, ale stále častěji umělé inteligence, především domácího původu.
před 44 mminutami

Brusel chce kritickou infrastrukturu bez čínské stopy, píše FT

Evropská komise (EK) plánuje postupné vyloučení čínských technologií z kritické infrastruktury v Evropské unii. Dotknout by se to mělo například telekomunikačních sítí, solární energetiky či bezpečnostních skenerů. Informoval o tom deník Financial Times (FT) s odvoláním na zdroje z Komise.
před 1 hhodinou

Soud v Minnesotě omezil zásahy federálních agentů proti pokojným demonstrantům

Příslušníci Úřadu pro imigraci a cla (ICE) a další federální agenti nasazení v Minneapolis musí omezit používání donucovacích prostředků proti pokojným demonstrantům a dobrovolnickým hlídkám monitorujícím jejich činnost. Podle Reuters o tom rozhodla federální soudkyně v Minnesotě. Naopak kvůli údajnému spiknutí s cílem mařit práci federálních imigračních agentů zahájilo americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřování představitelů státu Minnesota a města Minneapolis, informuje CBS.
01:10Aktualizovánopřed 3 hhodinami

USA a Slovensko podepsaly dohodu o spolupráci v jaderné energetice

Spojené státy a Slovensko podepsaly mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky, píše Reuters. Slavnostní podpis v budově ministerstva energetiky ve Washingtonu následoval po pracovní schůzce slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) s americkým ministrem energetiky Chrisem Wrightem. Součástí dohody je výstavba jaderného bloku o výkonu 1200 megawattů podle amerického návrhu v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice.
před 9 hhodinami

V Radě pro Pásmo Gazy jsou Blair, Rubio či Kushner, předseda je Trump

Bílý dům v pátek večer oznámil složení vedení Rady míru pro Pásmo Gazy, jejíž vznik inicioval americký prezident Donald Trump. Ten bude orgánu předsedat. V radě mimo jiné zasedají americký ministr zahraničí Marco Rubio, Trumpův speciální vyslanec Steve Witkoff, zeť amerického prezidenta Jared Kushner či britský expremiér Tony Blair. Vysokým představitelem pro Pásmo Gazy se stal bývalý blízkovýchodní zmocněnec OSN a bulharský diplomat Nikolaj Mladenov.
před 9 hhodinami

Ukrajina už nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, řekl Šmyhal

Ukrajina již nemá ani jednu plně funkční elektrárnu, uvedl tamní ministr energetiky Denys Šmyhal. Země chce dovážet více elektřiny a chystá jednání se spojenci, dodal. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle portálu listu Ukrajinska pravda prohlásil, že Ukrajina nedokáže pokrýt více než třetinu energetických potřeb. Už v polovině týdne prezident vyhlásil v energetickém sektoru stav nouze.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Kopečný: Babiš neměl o muniční iniciativě kompletní informace. Otočil i díky chvále partnerů

Premiér Andrej Babiš (ANO) dříve v opozici nemohl mít vhled do fungování muniční iniciativy, sdělil v Interview ČT24 někdejší vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný. Proto podle něj předseda vlády po svém jmenování z původního postoje, že Česko projekt úplně zruší, ustoupil. K tomu, že Babiš svolil ke koordinaci iniciativy, ač do ní země nebude finančně přispívat, pomohla podle Kopečného i mezinárodní situace. Od významných českých partnerů totiž slyšel, že má smysl, míní.
před 12 hhodinami
Načítání...