Rusko popírá, že by jeho armádní stroj ohrozil civilní linku

Moskva - Ruské ministerstvo obrany dnes popřelo informace o tom, že se jeho vojenský letoun v pátek nad územím Švédska málem srazil s civilním letadlem mířícím z Kodaně do polské Poznaně. Informovala o tom dnes agentura AP.

Švédské úřady v sobotu uvedly, že ruské letadlo mělo vypnutý transpondér, tedy rádiový odpovídač, a bylo tak neviditelné pro komerční radary. „Let se uskutečnil v souladu s pravidly platnými pro využívání vzdušného prostoru, nebyly narušeny hranice jiných států a byla dodržena bezpečná vzdálenost od dopravních cest civilních letounů,“ řekl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. „Nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohla stát nehoda,“ dodal. Zároveň tvrdil, že v té samé oblasti prolétal i průzkumný letoun NATO. 

Podobný incident se stal už letos v březnu. Tehdy se ruské letadlo, které také letělo bez zapnutého transpondéru, dostalo do vzdálenosti 100 metrů od letadla aerolinek SAS. Podle šéfa švédského vojenského letectva Micaela Bydéna tentokrát situace tak vážná nebyla a civilní letadlo dostalo ihned příkaz změnit kurz. 

Rusko v poslední době zvýšilo svou vojenskou přítomnost v oblasti Baltského moře. Souvisí to s nárůstem napětí mezi Moskvou a Západem kvůli konfliktu na Ukrajině. Letecké hlídky nad Baltské moře posílá i NATO. Konašenkov také tvrdil, že počet letů strojů NATO podél hranic Ruska se v posledních měsících ztrojnásobil a že tyto stroje také mívají vypnuté transpondéry. Bývalý švédský ministr zahraničí Carl Bildt na Twitteru napsal, že tato praxe by se měla změnit.

Vydáno pod