Ruské „černé díry“ odsály lidem z ciziny stamiliony eur, odhalil dokument

Horizont: Dánský dokument o ruském organizovaném zločinu (zdroj: ČT24)

Dokumentární projekt dánské veřejnoprávní televize Ruský insider přináší nový pohled na organizovaný zločin v současném Rusku. Podsvětí vytváří podvodná investiční schémata: „černé díry“, ve kterých mizí stovky milionů eur od důvěřivých lidí ze zahraničí. Podle některých odborníků možná Kreml podobná spiknutí tiše toleruje a využívá ve své válce proti Západu.

Bývalý policista Igor Kekšin více než rok pracoval ve službách ruské mafie v Petrohradě, překvapivě jako manažer. „Jsem připraven s vámi mluvit o ruském organizovaném zločinu,“ sdělil dánské televizi. Cítil se podvedený svými bývalými šéfy, a tak se stal hlavním svědkem v dokumentu Ruský insider. „Dostal jsem zadání zorganizovat ty, jak jim říkali, Potěmkinovy vesnice,“ uvedl expolicista.

Podvodný projekt JuicyFields odstartoval v roce 2020 a lákal zahraniční investory na obří finanční výnosy z pěstíren léčebného konopí kdesi v Jižní Americe. „Přijímáme peníze od investorů, vyprávíme jim, kam je vkládáme. Pořádáme výstavy a show. Ukazujeme všechny ty pěstírny, ale ve skutečnosti nešlo o takové množství konopí. Bylo to nereálné,“ nastínil Kekšin.

Masivní investiční podvod

Přesto se dalo těmito nabídkami zlákat nejméně 186 tisíc lidí, mimo jiné právě v Dánsku, uvedl Europol. Třeba investor a experimentátor Thomas Nelson nevložil jen vlastní prostředky, ale přesvědčil i řadu známých, kterým investici do pyramidového schématu doporučil. „Někteří z mých přátel investovali polovinu úspor svých vlastních dětí. Teď je to pryč. Je bolestné na to jen pomyslet,“ přiznává Nelson.

Do pasti, které zahrnovala nákladné večírky, reklamu i show v řadě zemí západní Evropy, se ale nechali zlákat i zkušení profesionálové. „Sám pocházím z velmi konzervativního, tradičního kapitálového trhu, švýcarského privátního bankovnictví,“ podotkl bývalý ředitel pobočky JuicyFields Švýcarsko Thomas Stieger.

Se svým týmem pracoval naplno až do chvíle, kdy zjistil, že účty společnosti jsou zablokované a že mu za podíl na gigantickém podvodu hrozí trestní stíhání. „(Řekli jsme si) jde to úplně špatným směrem. Jde o mnohem víc, než jsme si mysleli,“ konstatoval Stieger.

Údajný organizátor je stíhán ve Španělsku

V roce 2022 mělo skončit v rukách hrstky hlavních organizátorů v Rusku v přepočtu celkem 16,3 miliardy korun. V jejich čele podle vyšetřovatelů stál Sergej Berezin, který údajně už v roce 2015 zorganizoval jiný investiční podvod.

Po aféře JuicyFields po muži pátraly bezpečnostní složky hned jedenácti zemí. Zadržen byl letos v dubnu v Dominikánské republice. „Věřím ve spravedlnost. Tohle je velká, obrovská chyba,“ prohlásil tehdy Berezin. K trestnímu stíhání byl později vydán do Španělska.

Na kauze je pozoruhodné, že ačkoli byla naplánována a řízena z Petrohradu, nikdy nemířila do samotného Ruska. Někteří experti se domnívají, že Kreml podobná spiknutí nejen toleruje, ale že je dokonce může využít ve svůj prospěch.

„Mezi věcmi, které mi nedají spát, je vyhlídka, že se Moskva skutečně přiklání k tomu, že používá organizovaný zločin jako svého prostředníka ve válce proti Západu,“ podotkl britský historik Mark Galeotti.

Faktem je, že nikdo ze zbývajících podezřelých není v Rusku v souvislosti s JuicyFields ani stíhán, ani zadržen. A žalobci v západní Evropě žádnou součinnost ruských úřadů neočekávají.

Načítání...