Rubio pod palbou. Tlaku republikánských soupeřů v debatě neodolal

Republikánští uchazeči o prezidentský úřad ve Spojených státech se v sobotní televizní debatě na stanici ABC News pustili do Marca Rubia. Tomu se výrazně zvýšily šance na zisk nominace po pondělních primárkách v Iowě, kde skončil třetí. Mladému senátorovi z Floridy soupeři vytýkali hlavně nezkušenost a srovnávali ho s nynějším prezidentem Barackem Obamou. Rubio se podle analytiků bránil jen slabě a své šance neposílil.

Útok na Rubia vedl guvernér New Jersey Chris Christie. „Jednoduše nemá zkušenosti na to, aby byl prezidentem Spojených států a přijímal všechna příslušná rozhodnutí. Už jsme to všichni posledních sedm let zažili,“ řekl Christie.

Rubio na to v poslední debatě před primárními volbami v severovýchodním státě New Hampshire odpověděl, že v Senátu dostatečně prokázal, že svou práci zvládá a je připraven. Christie ho ale hned nato obvinil, že se uchyluje ke „zpaměti odříkávaným třicetisekundovým projevům“.

Zpravodaj ČT Martin Řezníček ke schylujícím se primárkám v New Hampshire (zdroj: ČT24)

Na Rubia si přisadil i Bush. „Touhle cestou jsme to zkoušeli,“ řekl s odkazem na Obamovo vládnutí. Podle něj to přineslo jen máloco pozitivního, jen „prudký nárůst výmluvnosti“.

Rubio nedokázal útokům odolat a působil nejistě

Nepříliš vydařené vystoupení Rubia, který působil v debatě nejistě, může podle Reuters zmařit jeho šance stát se hlavním soupeřem favorizovaného Donalda Trumpa v nadcházejících primárkách v New Hampshire. Ani Trump však nebyl ve své obvyklé formě. V debatě se ale podle komentátorů prezentoval dostatečně dobře, aby úterní volby v New Hampshire vyhrál. Naopak jako vydařené odborníci hodnotí vystoupení Jeba Bushe. Na ofenzivu v souboji o nominaci ale může být pozdě.

obrázek
Zdroj: ČT24

Trump šokoval, když prohlásil, že by obnovil waterboarding

Trump se v debatě přihlásil k takzvanému waterboardingu, tedy brutální mučivé metodě dušení lidí ve vodě, kterou používala americká CIA při výsleších údajných teroristů. „Vrátil bych se zpátky k waterboardingu a obnovil bych i zatraceně horší věci,“ konstatoval Trump. Jeho soupeř Ted Cruz připustil, že i on by povolil omezené použití této kritizované praktiky. Rubio se přímé odpovědi vyhnul.

Zatím poslední předvolební průzkum ukazuje, že v republikánském táboře má Trump zajištěny hlasy zhruba 30 procent voličů, zatímco jeho soupeři Rubio a Cruz zhruba 15. Nominační hlasování v Iowě však skončilo mezi republikány překvapivě, když nevyhrál Trump, ale texaský senátor Cruz. Naopak mezi vážné uchazeče o Bílý dům se zařadil Rubio, který skončil těsně třetí.

Cesta ke zvolení americkým prezidentem
Zdroj: ČT24/US embassy/Americké centrum/Wikipedia.org