Romney žádá po Obamovi omluvu za výroky o své bývalé firmě

Washington - Republikánský uchazeč o Bílý dům Mitt Romney se ohradil proti útokům kvůli svému působení ve vedení investiční firmy, která podle týmu nynějšího šéfa Bílého domu Baracka Obamy připravovala Američany o práci. Romney tvrdí, že útoky jsou pod Obamovou důstojností a nynější prezident mu za ně dluží omluvu. Podle zatím posledního průzkumu veřejného mínění Obama nad svým vyzyvatelem vede o šest procent, v poměru 49 ku 43 procentům.

Obama „by měl říct, že se omlouvá za tyto útoky, které přichází z jeho týmu,“ prohlásil Romney. Americké televizní stanici ABC pak řekl, že prezident by měl „tyto lidi, kteří se vymkli kontrole, držet víc zkrátka“.

Mitt Romney: „Prohlášení z Obamova tábora jsou naprosto šokující. Je to pod důstojnost prezidenta. Měl by si uvědomit, že tahle kampaň má být o směřování celé země, a přestat s těmito osobními útoky.“

Demokraté využívali Romneyho někdejšího působení ve společnosti Bain Capital a v probíhající prezidentské kampani ho líčili jako bezohledného byznysmena, který usiloval „o rychlý zisk na úkor zaměstnanců“. Bain Capital skupovala krachující firmy a po restrukturalizaci je prodávala. Romney tvrdil, že zkušenosti zúročí při obnově americké ekonomiky. Kvůli slovním výpadům z Obamova tábora mu ale hrozilo, že bude odvedena pozornost od hlavního vzkazu jeho prezidentské kampaně, totiž že Bílý dům dělá špatná ekonomická rozhodnutí.

Romney tvrdí, že z Bain Capital, kterou založil a vydělal v ní desítky milionů dolarů, odešel v roce 1999. Televizní stanici CNN sdělil, že od února 1999 neměl ve vedení firmy „naprosto žádnou roli“. Dodal, že útoky na jeho působení v Bain jsou „pod důstojnost prezidenta Spojených států“ a jeho kampaně. Deník Boston Globe ale napsal, že Romney lhal, protože firmu vedl ještě další tři roky.

Obama proto Romneyho vyzval, aby dobu svého působení ve firmě vyjasnil. „Myslím, že Romney nakonec bude muset na tyto otázky odpovědět, protože jestli chce být prezidentem, je třeba se naučit, že jste definitivně zodpovědní za vedení svých záležitostí,“ řekl prezident.