Rodiny zavalených horníků žádají odškodnění

Santiago de Chile – Příbuzní chilských horníků, kteří jsou od začátku srpna zavaleni v dole San José, požadují od majitele dolů odškodnění ve výši jednoho milionu dolarů, v přepočtu asi 18 milionů korun. O odškodnění zatím požádaly rodiny 27 z celkem 33 zavalených horníků. Podle agentury DPA je ale nepravděpodobné, že by soud přiznal rodinám tak vysoké odškodné.

Starostka města Caldera Brunilda Gonzálezová rodiny v jejich požadavku podpořila: „Částka musí být stanovena, podobně jako v jiných zemích, alespoň na jeden milion dolarů pro jednoho zaměstnance.“ Podle ní by odškodnění mělo horníkům a jejich rodinám zajistit prostředky pro život, když již nebudou moci pracovat v dole San José.

Dvaatřicet chilských horníků a jeden jejich bolivijský kolega jsou po závalu v dole San José uvězněni od 5. srpna v hloubce asi 700 metrů pod povrchem. Cestu k nim hloubí tři vrtné soupravy, přičemž druhá z nich, souprava typu Schramm T-130, se nachází v takřka polovině cesty; celkem má dosáhnout hloubky 630 metrů.

V úterý prohloubila asi 74 metrů, což byl více než dvojnásobek její předpokládané rychlosti. Pokud se neobjeví další problémy, mohla by se touto rychlostí k horníkům dostat během asi pěti dnů. Podle úřadů je však na místě opatrnost. Práce mohou zpomalit neočekávané problémy.

Vláda očekává, že postupné vyprošťování začne počátkem listopadu po dokončení vrtaných šachet do zavaleného prostoru.