Římská rošáda: Premiér Letta odstoupil, nahradí ho „italský Blair“

Řím - Italský premiér Enrico Letta podal demisi do rukou prezidenta Giorgia Napolitana. Zemi čeká formování nové vlády, adeptem na premiéra je Renzi. Odchod šéfa vlády si vynutilo vedení Lettovy Demokratické strany (PD), které do premiérského křesla prosazuje svého předsedu Mattea Renziho.

Demise italského premiéra bude vyvrcholením dlouhodobých vnitrostranických sporů uvnitř středolevé PD, která je ve vládě klíčovým hráčem. Ve čtvrtek širší vedení strany podpořilo svého šéfa Renziho, který Lettu kritizoval za příliš pomalé tempo při prosazování ekonomických reforem a který chtěl, aby se premiér vzdal funkce.

Italskou vládu nyní tvoří PD a strana Nová centristická pravice (NCD), která vznikla teprve nedávno po rozdělení pravicového Lidu svobody expremiéra Silvia Berlusconiho. Její šéf Angelino Alfano podporu případného nového kabinetu nevyloučil, vše bude podle něj záležet na jejím programu.

Napolitano po přijetí premiérovy demise novinářům řekl, že ještě dnes zahájí rozhovory s představiteli stran zastoupených v parlamentu. Z jednání, která budou pokračovat i v sobotu, má vzejít jméno nového premiéra, jenž bude pověřen sestavením nového kabinetu. Stát by se jím mohl devětatřicetiletý předseda Demokratické strany Matteo Renzi. „Věřím, že jsme na křižovatce a doufám, že ženy i muži v Demokratické straně si jsou vědomi jejich zodpovědnosti,“ prohlašuje.

„Italský Blair“ Matteo Renzi nemá moc politických zkušeností

Nedávno zvolený šéf vládní středolevicové Demokratické strany a starosta Florencie Matteo Renzi nikdy nezasedal v parlamentu a nedostatek politických zkušeností by rád nahradil charismatem a energií. V letech 2004–2009 byl guvernérem provincie Florencie. Starostou Florencie je od roku 2009 a Demokratickou stranu vede od loňského dubna. Má výraznou podporu veřejnosti, v nedávném průzkumu se pro něj vyslovilo 54 procent dotázaných.

Sám sebe Renzi prezentuje jako rozchod s minulostí v každém směru, na druhou stranu je někdy kritizován za ne zcela jasný program (méně veřejných výdajů, méně byrokracie apod.). Podle komentátorů působí tento milovník maratonů a jízdy na kole uvolněně, je dobrý řečník a bývá přirovnáván k britskému expremiérovi Tonymu Blairovi. Podobně jako on vede svou stranu blíže k politickému středu ve snaze oslovit více voličů, dokonce i pravicové.

Matteo Renzi
Zdroj: Remo Casilli/Reuters

Maiello: Za změnou premiéra stojí snaha Renziho prosadit se

Podle sociálního antropologa z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Giuseppa Maiella jsou důvodem už čtvrté změny na italském premiérském křesle za poslední čtyři roky právě Renziho ambice. Sám Renzi ale tvrdí, že hlavním problémem je, že současný premiér dostatečně neřešil ekonomické problémy země.

Od nového premiéra se čeká, že přijde s reformami nutnými pro hospodářský růst, jinak se může se dluhová krize země znovu prohloubit. Nezaměstnanost je ve zemi nejvyšší z posledních 40 let a ekonomika v posledních sedmi letech klesla o devět procent.

„Renzi ale zároveň přiznává: Ano, jsem ambiciózní,“ poukazuje Maiello. Za Renziho snahou prosadit se do čela vlády vidí především pokus vyrovnat se dalším dvěma silným osobnostem italské pravice: kromě Silvia Berlusoniho i Beppe Grillovi, který do politiky vstoupil jako proslavený komik. „Proto se Renza rozhodl vyprofilovat, aby s nimi mohl soupeřit,“ myslí si Maiello. Stejně hovoří i politolog z American University v Římě James Walston: „Moc se toho nezmění, Renziho politika bude stejná, jakou si představoval Letta. Rozdíl bude jen ve stylu. Renzi je svým stylem blíž dvěma populistům, kteří nejsou v parlamentu - a to je Berlusoni a Grillo.“

Demokratická strana: I netradiční výměna může Itálii pomoci

Matteo Renzi tvrdí, že úkolem jeho vlády bude vyvést zemi z krize. Otázkou ale podle Mailella je, jakým způsobem toho dosáhne. Bude mít stejnou vládu, ale také stejnou podporu v parlamentu. Levicové strany totiž vládu v současném složení nikdy podporovat nebudou, protože jsou v ní lidé z bývalé Berlusconiho strany. Opoziční strany Liga severu a Hnutí pěti hvězd už oznámily, že se rozhovorů s prezidentem neúčastní. „Je to sázka, jestli se mu zemi z krize vyvést podaří, nebo ne,“ uzavřel Maiello.

Demokraté v to ale věří. „Musíme lidem vysvětlit, že to děláme v rámci zájmu naší země. Musíme přidat a prosadit reformy, které tolik potřebujeme. Je to těžký krok, který probíhá takto netradičně, ale jsem si jistý, že naší zemi pomůže,“ prohlásil představitel Demokratické strany Emanuele Fiano.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Regály jsou prázdné.“ Lidé na Krymu v panice vykupují některé potraviny

Obchody na Ruskem okupovaném Krymu zaznamenaly v minulých dnech nedostatek základních potravin poté, co je místní obyvatelé začali uprostřed logistické krize hromadně vykupovat. Omezily proto jejich prodej. Už dřív na poloostrově nastaly v důsledku ukrajinských útoků na rafinerie a zásobovací trasy problémy s dodávkami pohonných hmot, které jsou tak už jen na příděl.
před 44 mminutami

Ukrajina udeřila na závod a rafinerii v Rusku. Moskva hovoří o zásahu muzea

Ukrajinská armáda v noci na středu zasáhla vojenský závod v ruském městě Čeboksary a Kujbyševskou ropnou rafinerii v Samaře, potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko zároveň tvrdí, že v důsledku ukrajinského útoku na Sevastopol vypukl v tamním historickém muzeu požár. Moskva podnikla v noci na středu 26 úderů na ukrajinský Charkov, terčem útoků se stala i Oděsa či Cherson.
08:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na estonské železnici se testovala reakce na dronový útok

Ve středu odpoledne se v Estonsku dočasně zastavily vlaky. Estonské železnice (Eesti Raudtee) a dopravce Elron v rámci celostátního cvičení nacvičovali reakci na dronový útok.
před 1 hhodinou

Prázdný je každý desátý byt v Bratislavě, odhaduje centrální banka

Růst cen bytů na Slovensku se letos v březnu v meziročním srovnání mírně zvýšil na 14 procent, uvedla ve své nedávné zprávě tamní centrální banka. Upozornila zároveň, že zdražování pohání v posledních letech silná poptávka, a to ve všech regionech. Více než polovinu bytů v zemi přitom koupili na investice lidé, kteří už nejméně jednu nemovitost pro bydlení vlastnili. Proto přibývá nevyužívaných bytů. Jejich podíl je pak výrazný ve velkých městech typu Bratislavy či Košic.
před 1 hhodinou

V USA se šíří parazitické masožravé larvy. Trumpova vláda proti nim nasadí mouchy

Spojeným státům se v minulosti podařilo vymýtit nebezpečné mouchy bzučivky, jejichž larvy napadají zejména hovězí dobytek. Teď se ale parazit vrátil – a experti jsou skeptičtí, zda se ho podaří zbavit dříve, než napáchá závažné hospodářské škody.
před 1 hhodinou

Poblíž Ománu hoří tanker, zřejmě po americkém úderu

Strojovnu ropného tankeru nedaleko pobřeží Ománu ve středu zachvátil požár, oznámila britská agentura pro námořní bezpečnost UKMTO s tím, že posádka lodi zmínila jednoho zraněného a dvě pohřešované osoby. Příčinu požáru neuvedla, ale podle britské bezpečnostní společnosti Ambrey, na kterou se odvolává agentura Reuters, byl tanker zřejmě zasažen americkou raketou. Námořní dopravu v oblasti nedalekého Hormuzského průlivu blokuje a ohrožuje od začátku března Írán v reakci na americko-izraelské údery.
před 2 hhodinami

VideoŘíkat na Balkáně „bývalá Jugoslávie“ je urážka. Pro místní skončila v plamenech

Míříte v létě autem k Jadranu? Mnoho Čechů Slovinsko a západní Balkán jen v rychlosti profrčí, přitom přichází o neuvěřitelná místa. Zahraniční reportér Teodor Marjanovič v epizodě podcastu Za horizont popisuje, kde se cestou zastavit, proč jsou slovinské dálnice tak drahé, jaká kulturní tabu byste jako turisté raději neměli porušovat nebo proč neodmítat pozvání na slivovici. Podcast zahraniční redakce ČT se také věnuje méně letním tématům: Jak hýbou plány rodiny Donalda Trumpa albánskou společností? A jak se region snaží vymanit z ruského a čínského vlivu? Moderuje Hana Scharffová.
před 2 hhodinami

USA provedly údery na Írán, ten mířil na americké cíle v regionu

Spojené státy dokončily nové údery na Írán, podle Washingtonu šlo o reakci na íránské sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Íránská agentura Mehr tvrdí, že v oblasti přístavního města Sirík byly zaznamenány výbuchy, údery hlásí také ostrov Kešm. Tisíce lidí jsou v důsledku útoků bez pitné vody. Íránské revoluční gardy tvrdí, že podnikly odvetné údery proti americkým cílům v regionu v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku. Americký prezident Donald Trump nevylučuje další údery v Íránu.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...